Anasayfa >

Yeni Projeler >

Babacan Yapı Fikirtepe ve Sefaköy’de 2 yeni proje yapacak!

Babacan Yapı Fikirtepe ve Sefaköy’de 2 yeni proje yapacak!

04 Temmuz 2014 Cuma, 16:13:38
Babacan Yapı Fikirtepe ve Sefaköy’de 2 yeni proje yapacak!
Geçtiğimiz ay Beylikdüzü Crown Palace projesini satışa çıkaran Babacan Yapı Sefaköy ve Fikirtepe’de 2 yeni projeye daha start vermeye hazırlanıyor. İşte tüm detayları ile o projeler…

RÖPORTAJ: ŞENGÜL KIRMIZITAŞ


Beylikdüzü ve Bahçeşehir bölgelerinde Crown markasıyla geliştirdiği projelerle dikkat çeken Babacan Yapı 2 yeni projeye daha start vermeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay Crown serisinin yeni ürünü  Beylikdüzü Crown Palace’ı satışa sunan Babacan Yapı Fikirtepe ve Sefaköy projeleri için kolları sıvadı. Babacan Yapı’nın Bahçeşehir’deki ofisinde bir araya geldiğimiz  Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Babacan şirketin yeni yatırımlarını ilk kez HT emlak’a açıkladı. İşte tüm detayları ile o röportaj…

Satışı devam eden projelerinizden bahseder misiniz?
3 projemizin satışı devam ediyor. Bahçeşehir Crown Delux projesimizde yüzde 90 satışlar tamamlandı, teslimler yapıldı. Orada şimdi dükkanların kiralaması ve satışını yapıyoruz.  İkinci projemiz Güneşli Express. 164 üniteden oluşuyor. Kaba inşaat bitti ince işler yapılıyor. Mart ayında teslimini yapacağız. Güneşli Express Residence’ta da yüzde 60 satışlar tamamlandı. Son olarak da yeni satışına başladığımız Crown Place projemiz var. Bu projemiz otel konseptinde ve yatırımcıya hitap ediyor.

 

Crown Palace’ta fiyatlar ne kadar?
Crown Palace projemizde 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri var. 3+1’lerin tamamı satıldı. 1+1 daireler 264 bin TL ile 350 bin TL arası, 2+1 daireler ise 390 bin TL ile 550 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

OTURMADIĞIN DÖNEMDE KİRALA
Tamamen yatırımcılara mı yönelik? Oturmak için satın almak isteyenler yok mu?
Oturmak için talep yok. Ağırlıklı olarak yabancılar var zaten. Proje bittiğinde burayı tek tip dayayıp döşeyeceğiz. Apart otel sisteminde yönetim şirketleri var. Onlara devredeceğiz. Kiralamaları da onlar yapacak. Mülk sahipleri istedikleri zaman gelip otubilecekler. Kalmadıkları dönemlerde haftalık, aylık ve yıllık kiralamalar yapılacak.

Dekorasyon hizmeti için ekstra bir ücret talep edecek misiniz yoksa daire fiyatına dahil mi olacak?
Bunlar ücrete dahil olmayacak. Bizim bir dekorasyon paketimiz olacak isterlerse bu paketten faydalanabilecekler istemezlerse kendileri yaptırabilecek.

 

 

CROWN PALACE’TA 4 bin 500 TL KİRA GELİRİ

Sizden 1+1 daire satın alsam proje bitiminde minimum ne kadarlık bir kira geliri elde ederim?
Bugünün koşullarında 1+1 daire için 2 bin 500 TL kira geliri elde edilebilir. 3+1 daireler için de 4 bin 500 TL civarında. Projede tüm otel hizmetleri de eksiksiz sunulacak.

Peki projede aidatlar ne kadar olacak?
Aidatı çıkardığımızda 2 bin 500 TL kira geliri elde edecekler. Ben size onlara kalacak net rakamı söyledim. Masraflar çıkınca 2 bin 500 TL kalacak. Projede tuz odasından, Türk hamamına, yüzme havuzundan spaya kadar her şey olacak.

YABANCILARDAN YOĞUN İLGİ
Yabancılar ağırlıkta dediniz. Hangi ülkelerden talep var?
İngiltere, Körfez ülkeleri, Rusya… Projenin yüzde 40’ı satıldı. Bu yüzde 40’ta ağırlıklı olarak yabancılar var.

CROWN SERİSİNİN SON PROJESİ
Crown markasını kullanmaya devam edecek misiniz?
Crown çok güzel bir marka ama artık kullanmayacağız. Crown Palace son Crown markalı projemiz olacak. Çünkü müşteriler artık projeleri birbirine karıştırıyor. Bu kadar Crown markalı proje yeterli.
 

Projelerinizin hemen hepsi Bahçeşehir, Basın Ekspres Yolu ve Beylikdüzü gibi İstanbul’un yeni gelişim bölgelerinde yer alıyor. Bundan sonra da gelişime açık lokasyonlarda mı olacaksınız?
Nerede uygun arsa bulursak orada proje geliştiriyoruz. Şehir içlerine doğru da girmeye başladık. Şu anda havalaanına yakın bir lokasyonda yer satın aldık. O projemize yakın zamanda başlayacağız.

SEFAKÖY’E KARMA PROJESİ

Nerede proje tam olarak?
Sefaköy’de 16 bin 500 metrekare yer satın aldık. Orada da çok güzel bir proje yapacağız. E-5 üzerinde yer alıyor. Karma bir proje olacak. Ofis, konut ve AVM’den oluşacak.

Sefaköy projenize ne zaman başlamayı planlıyorsunuz?
Yetiştirebilirsek bu yılın son çeyreğinde başlamayı planlıyoruz.

 

 

 

ANADOLU YAKASI’NA FİKİRTEPE’DEN GİRECEK

Anadolu Yakası’nda proje geliştirmeyi düşünüyor musunuz?
Anadolu Yakası’na Fikirtepe’den gireceğiz. 2 adayla ilgileniyoruz. Yaklaşık 24 dönümlük bir yer için anlaşmalar sağlandı. Son aşamaya geldik. Yine Fikirtepe’de 11 bin metrekare bir arsa var, orada da imza aşaması devam ediyor. Fikirtepe projemize de 2015’in ilk çeyreğinde start vermeyi planlınyoruz. İlk adada konut ve çarşılar olacak. İkinci ada da ise ofis düşünüyoruz.

Fikirtepe ‘ye bir ortakla mı gireceksiniz yoksa Babacan Yapı olarak tek başınıza mı yapacaksınız?
Ortak yok. Babacan Yapı projesi olacak. 2 yıldır orada görüşmelerimiz devam ediyor. Kolay bir süreç değil. Fikirtepe’nin dışında ilgilendiğimiz başka lokasyonlarda var. Tüm dönüşüm bölgeleriyle ilgileniyoruz.

Arsa stoğunuz var mı?
Var. Başakşehir, Kayabaşı, Arnavutköy ve Silivri’de arsalarımız var.

FAİZDEKİ DÜŞÜŞ SEKTÖRÜ HAREKETLENDİRMEDİ

konut kredisi faiz oranlarında ufak da olsa bir düşüş oldu ama bundan sonra ne olur? Öngörünüz nedir bu konuda?
Daha önce 0,69’lar görüldü. Şimdi oranlar indi ama yine tatmin etmedi. Bizim insanımız hep bir beklenti içinde. Tekrar 0,60’lara insin o zaman alırım düşüncesi var. 0,99 oran konut sektörünü maalesef hareketlendirmedi. Biz kendi bünyemizde 0,79 oranlarında kredi kullandırıyoruz. Faiz oranları, cumhurbaşkanı seçimleri ve yaz sezonunun da gelmesi ile pazarda bir daralma maalesef oldu.  

MÜŞTERİLER İÇİN DURGUNLUK DÖNEMLERİ FIRSATTIR

Peki bu piyasa koşularında konut almak mantıklı mı? Ne öneriyorsunuz müşterilere?
Az önce de söylediğim gibi pazarda maalesef bir daralma var. Piyasayı canlandırmak için kampanyalara hız veriyoruz. Bundan dolayı konut almak isteyenler için durgun dönemleri büyük bir fırsattır aslında. Yine inşaat maliyetleri artıyor, yeni projelerde KDV oranı yüzde 18 olacak. O nedenle konut fiyatları ister istemez önümüzdeki dönemlerde artacak. Bundan dolayı faizlerin düşmesini beklemek hiç mantıklı değil. Yeni sezonda bu fiyatları asla göremeyecekler.

YABANCILAR KONUT FİYATLARINI ARTIRIYOR
Konut fiyatlarının artmasında yabancıların da etkisi var. Çok hızlı bir şekilde Türkiye’de konut yatırım yapmaya başladılar. Bu da fiyatların artmasına etki. Çünkü talep oldukça fiyat artar. Talep yoksa fiyat artmaz.

Yeni Tüketici Yasası müşteriye teslime kadar sözleşmeyi fes etme hakkı tanıyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu maddeyi?
Desteklemiyorum tabii ki bu maddeyi. Düşünün ki müteahhit bir arsa satın aldı ve daire sattıkça projeyi yürütecek. Sonra birkaç müşteri birden geldi sözleşmeyi iptal etti. Ne olacak bu durumda? Mesela Emlak GYO hasılat paylaşımı işler veriyor. Biz onlara belli bir dönemde ödeme yapmak zorundayız. Müşteri de vazgeçti. Ne olacak o zaman? Gözümüzün yaşına bakacaklar mı? Bu madde şöyle olabilirdi; 1 ay içinde vazgeçme hakkı verilebilirdi. Bence bu maddenin acil yeniden düzenlenmesi lazım.


2014 yılını emlak sektörü nasıl kapatır sizce?
Satış olarak 2013’e göre ekside kapatırız diye düşünüyorum. 2 tane seçim atlattık. Civar ülkelerdeki savaşlar… Aslında bu olaylara rağmen yine de kötü durumda değiliz.

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER