Anasayfa >

Yeni Projeler >

“İstanbul'un Dubai'den farkı yok

“İstanbul'un Dubai'den farkı yok

27 Ekim 2011 Perşembe, 17:37:07
“İstanbulun Dubaiden farkı yok
Havacılık sektöründen sonra, konsept projesi Kartalkule ile İstanbul'un silüetine olumlu katkı sağlamaya hazırlanan EA İnşaat, uluslar arası deneyimlerini sektöre yansıtmayı hedefliyor.

HABER: YELDA AKGÜN

 

 EA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ekim Alptekin, İstanbul'un mimari projelerle Dubai'den daha çok ilgi çekeceğini savunuyor.


Dünyanın seri üretimle üretilebilen ilk çift motorlu jeti Eclipse 500’ü üreten Eclipse Havacılık şirketinin ortağı EA Group,  bünyesinde kurulan EA İnşaat ve EA İnşaat’ın farklı projesi Kartalkule ile 80 milyon dolarlık yatırımla gayrimenkul sektörüne adım atıyor.  Mimar Ömer Çamoğlu tarafından tasarlanan proje, yükseklerde süzülerek uçan bir kartal görünümünde inşa ediliyor. İstanbul'un bu tarz değer katan projelere ihtiyacı olduğunu söyleyen EA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ekim Alptekin, gayrimenkul sektörüne yeni girmiş olmasına rağmen, yıllardır tüm gelişmeleri takip ettiğini sözlerine ekledi. “Havacılık ve gayrimenkul sektörleri ikisi de hayat kalitesini bire bir etkileyen işler. Sektörde her türlü rekabeti olumlu karşılıyorum. Rekabet bence hala yetersiz. Yapılacak çok iş var. İstanbul'un Dubai'den hiçbir eksiği yok olmamalı. Tasarım projelere ağırlık verilmeli”diye konuştu.


“Yabancı fonlarla görüşüyoruz”

Projeye yabancı yatırım ilgisinden de bahseden Alptekin, “Körfez ülkelerinden bütün projeyi gelip inceleyen ve bizimle görüşmek isteyen fonlar var. Fonlar gelirken Türkiye'ye ilgi duyuyorlar ve böyle bir gelişmeye nasıl dahil olabilirler bunun arayışı içindeler. Yurtdışı bağlantılarımız havacılık işimizden dolayı kuvvetli. Yabancı yatırımcıların burada yatırım yapması ülkenin elden gittiği anlamına gelmiyor. Bizim halkımız neden Dubai gibi zengin olmasın. Bu bizim refah düzenimizi artıracak, mutluluk düzenimizi artıracak”diye konuştu. Konut faiz oranlarının artması konusunda da görüşlerini belirten Alptekin, “Açıkçası Türkiye'de ev sahiplerinin yüzde 85'i kredisiz ev sahibi luyor. Dünya krizi mortgage krizi olarak adlandırılırken, bizim böyle bir sistemimizin olmaması bizim iyi durumda olmamızın nedeni. Bilinçli bir politika olmasa da, avantaj sağladı. Bu yepyeni bir ekonomi. Yeni yeni adapte oluyoruz. Faiz artarken, döviz de yükseliyor. Gayrimenkul yatırım açısından en iyi araçlardan biri.”diye konuştu.


“Kat karşılığına prensipte “hayır”diyorum”

Gayrimenkul sektörünün en büyük sorunlarından birinin kat karşılığı alışkanlığının projelerin kalitesini etkilemeye başlaması olduğunu söyleyen Alptekin, “Projeye hiçbir katkısı olmayan birine değerin yüzde 50'sini verdiğiniz zaman, müşteriye prim yapan proje yapma şansınız yok. Müşteriye kazandıracağınız primi arsa sahibine vermiş oluyorsunuz. Bunu gözlemliyorum ve prensipte hayır diyorum”diye konuştu.  


Projelerinin ilkini Kartal'da Kartalkule adı altında hayata geçiren EA İnşaat, satışa çıktığı üç haftalık dönemde projenin yüzde 30'unun satışını tamamladı.İstanbul’un yeni iş merkezi olarak tasarlanan proje “Tek bir kişi fark yaratabilir, tek bir bina da“ mottosuyla satışa sunuldu. Projede ofisler 4 metre tavan yüksekliğiyle kullanıcılarına standart tavan yüksekliği olan projelere göre yüzde 50 daha geniş hacim ve ferahlık sunuyor. 55 m2 ve 130 m2 arasında değişen 205 birimin yer aldığı Kartal Kule 100 metrelik yüksekliği ile 22 kattan oluşuyor. Tamamı güney cephesine konumlandırılmış birimler 3. Kattan itibaren deniz ve Adalar manzaralı. Projede metrekare fiyatları ise 4 bin TL'den başlıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER