Anasayfa >

Yeni Projeler >

Dap Yapı Pendik’te Yeni Bir Kasaba Kurmaya Hazırlanıyor

Dap Yapı Pendik’te Yeni Bir Kasaba Kurmaya Hazırlanıyor

12 Aralık 2017 Salı, 13:53:48
Dap Yapı Pendik’te Yeni Bir Kasaba Kurmaya Hazırlanıyor
2017’yi 1 milyar 100 milyon TL ciro ile kapatan Dap Yapı, 2018’de 4 yeni projeye start vermeyi planlıyor. Firma Pendik'te okulu, hastanesi ve camisi olan tam teşekküllü bir kasaba inşa etmeye hazırlanıyor...

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, emlak editörleri ile bir araya geldi. Toplantıda 2018 yatırımlarını açıklayan Yılmaz sektöre ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulundu.

2017’DE 1 MİLYAR 100 MİLYON TL CİRO
2017’nin ilk 11 ayında 1 milyar 20 milyon TL yaptıklarını belirten Yılmaz, yılı 1 milyar 100 milyon TL ciro ile kapatacaklarını söyledi. Yılmaz, cironun  595 milyon TL’si Validebağ projesi ile kalanını ise diğer projelerle yaptıklarını açıkladı.

PENDİK’TE YENİBİR KASABA
2018’de 4 yeni projeye start vermeyi planladıklarını belirten Ziya Yılmaz, “İstanbul’da Pendik’te bir projemiz olacak. Şu anda mimari tasarım çalışmaları devam ediyor. Pendik’te içinde okulu, camisi, oteli, AVM’si ve hastanesi olan küçük bir kasaba kuracağız. Türkiye’de bunun bir başka örneği daha yok. Beykoz’da bir projemiz olacak. Maslak’ta da arazi geliştirmemiz devam ediyor. İzmir projemizi de yetiştirirsek 2018’de 4 yeni projemiz olacak” diye konuştu.

ÇEŞME’DE DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK PROJE
Yılmaz Çeşme projesi hakkında ise şöyle konuştu: “İzmir bizim için çok önemli bölge. İstanbul dışındaki ilk projemiz. Dap İzmir projemizde 707 adet konut var. Bunların 411 tanesinin sözleşmesi yapıldı, satışı kapatıldı. Diğerlerinin satışı devam ediyor. İzmir’de sadece bir proje ile kalmak istemiyoruz. En az üç proje geliştireceğimizi söylemiştik. Şu anda 3 tane araziyi geliştirdik. Yine Çeşme’de arazimiz var. Orada uluslararası bir proje geliştirmek istiyoruz. Dünyaya örnek olacak ve İzmir’e yakışan bir proje geliştirmek istiyoruz. “

İSTMARİNA AVM MART’TA AÇLIYOR
Kadtal’daki projeleri İstmarina’da teslimlere başladıklarını belirten Yılmaz, “ Her gün yüze yakın teslim yapıyoruz. AVM’nin açılışını 2018’in 3.ayında yapacağız. Anadolu Yakası’nın en lüks AVM’si olacak. Denize 700 metre cephesi var. Türkiye’de böyle bir AVM başka yok. İyot kokusunu alabileceğiniz Türkiye’deki tek AVM”dedi.

YÜZDE 250 KAZANDIRDI
İstmarina projesinde bin 600 konut ve ofisten sadece son 40 dairenin satışının devam ettiğini vurgulayan Yılmaz, “Toplam bin 600 konut ve ofisten sadece son 40 daire kaldı. Proje ortalama yüzde 250 civarı prim yaptı. 4 bin 500 TL’ye daire almışlardı bugün aynı daire 14-15 bin TL. 17 bin -18 bin TL’ye kadar daire var. Projenin sadece alt yapı yatırımına 45 milyon yatırdık.  Burası hastane ve AVM açıldıktan sonra daha da değerlenecek” diye konuştu.

KONUTTA MİNİMUM YÜZDE 10 ZAM KAPIDA
2018’de konut fiyatlarında minimum yüzde 10 zam beklediklerini belirten Ziya Yılmaz, “2 yılda dolar yüzde 50-60 arttı. Dolar artınca bizim birçok üretim maliyetimiz de arttı.  Sadece geçen yıl Tüik verilerine göre inşaat maliyeti yüzde 22 artmış. 2016-2017 yılında geliştiriciler kendi karlarından fedakarlık yaptılar. Zam yapmadılar. Ama bunun böyle sürmesi mümkün değil. Özellikli yeni başlayacak projelerde otomatikman maliyet artışı konut fiyatlarına yansıyacak.  2018’de yüzde 10’un altında bir fiyat artışı beklemiyorum. Konut fiyatları 2018’de en az yüzde 10 artacak. Bu nedenle konut almanın tam zamanı. Tüketici bu zamanı değerlendirsinler.  Herkesin alım gücüne göre konut var” ifadesinde bulundu.

İHTİSAS BANKASI
Sektöre ilişkin de değerlendirmede bulunan Yılmaz, kamuda beklentilerini açıkladı. Yılmaz, “Kamudan beklediğimiz çok şey var. Bunlardan biri de konutta ihtisaslaşmış bir bankaya ihtiyacımız var. Daha önce Emlak Bank vardı ama kapandı. Böyle bir bankaya ivedilikle ihtiyaç var. Bizim sektöre ait bir banka olursa konut kredileri daha düşük olur diye düşünüyoruz.  Sektörün içerisinde olan bir banka bize çok daha faydalı olacaktır” şeklinde konuştu.

“YETERLİLİK KRİTERİ GETİRİLSİN”
Yılmaz, “Herkes konut üretiyor herkes inşaatçı.  Cebinde parası olan olmayan, tecrübesi olan olmayan herkes inşaat yapıyor. Bu çok doğru değil. En azından yeterliliği olan firmalar olmalı. İş bitirme yeterliliği, sermaye yeterliliği gibi… İnsanların yaşadığı alanlar üretiyoruz. Deprem ülkesiyiz. Çok daha dikkatli olmamız lazım. Bundan dolayı yeterlilik kriteri getirilmeli”dedi.  

“CUMHURİYET TARİHİNİN YENİ REKORUNU KIRACAĞIZ”
Konut sektöründe durgunluk olduğu iddialarına katılmadığını vurgulayan Yılmaz, “Ben konutta bir durgunluk olduğuna inanmıyorum. Geçen yıl yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 1 milyon 340 bin konut satıldı; bu sene de görünüyor ki yüzde 6-7 bir büyüme olacak bu da 1 milyon 400 bin konutu aşacağımızı gösteriyor. Bu Cumhuriyet tarihinde yeni bir rekor demek. Konut sektöründe durgunluk var dersek büyük bir yanlış yapmış ve sektöre haksızlık yapmış oluruz. Sadece bölgesel arz sıkıntısı var. Bazı ilçelerde 50-60 bin konut üretiliyor. O bölgenin yıllık sattığı konut sayısı belli. Sektörde kalıcı olanların bu işi yapması lazım. Diğerleri arz-talep dengesini bilmedikleri için laftan dolma bilgilerle hareket ettikleri için ister istemez zarar veriyorlar.” Açıklamasında bulundu.

SÜRPRİZ DEĞİL OLMASI GEREKEN BU
Tüik verilerine göre inşaat sektörünün yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 18,7 büyümesini de değerlendiren Yılmaz; Bu sürpriz değil. Olması gereken bir veriyi konuşuyoruz. Sanayi tabi ki olmazsa olmazımız ama gelişmiş ülkelere bakın; bunu Amerika’da yaşamıştır, Avrupa da yaşamıştır Çin’de yaşıyor. Eğer bir ülke gelişecekse önce alt yapı sonra üst yapı,  bunlar üretilirken sanayi gelişiyor bunlar bittikten sonra sermayeler teknolojiye kayıyor, bu teknoloji de bu ülkeleri alıp başka noktalara taşıyor. Biz alt yapı ve üst yapı olmadan sanayiden bahsedemeyiz. Sadece bizim sektörümüz 240-250 ana kalemi harekete geçiriliyor. Aslında Türkiye’nin büyümesinden bahsedeceksek bu konutsuz inşaatsız olmaz” diye sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER