Anasayfa >

Yeni Projeler >

Tema İstanbul Bahçe Projesi Metrekaresi 5 Bin 200 TL’den Satışta

Tema İstanbul Bahçe Projesi Metrekaresi 5 Bin 200 TL’den Satışta

29 Kasım 2017 Çarşamba, 12:56:26
Tema İstanbul Bahçe Projesi Metrekaresi 5 Bin 200 TL’den Satışta
Tema İstanbul projesinin 2.etabı Tema İstanbul Bahçe metrekaresi 5 bin 200 TL’den satışa çıktı. Fiyatların 410 bin 800 TL’den başlangıç gösterdiği projede teslimlerin Temmuz 2019’da başlaması planlanıyor…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

1,5 milyon metrekare alan üzerinde yükselen Tema İstanbul projesinin 2.etabı Tema İstanbul Bahçe satışa çıktı. Mesa, Artaş, Kantur, Öztaş ortakığında Atakent’te hayata geçirilen Tema İstanbul projesinin 363 konutluk 2.etabı Tema İstanbul Bahçe’de satışlar başladı.

METREKARESİ 5 BİN 20 TL
Büyüklükleri 79 metrekare ile 216 metrekare arasında değişen 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konut seçenekleri yer alan Tema İstanbul Bahçe fiyatları 410 bin 800 TL’den  başlıyor. Metrekare birim fiyatları 5 bin 200 TL’den başlangıç gösteren Tema İstanbul Bahçe Bahçeşehir projesinde teslimlerin ise Temmuz 2019’da yapılması planlanıyor.

TEMA PARK’A KOMŞU
Tema İstanbul Bahçe projesi Tema Park projesine komşu konumda yükseliyor. 338 bin metrekare alan üzerinde kurulacak olan Tema Park’ta kapsamlı oyun alanları, sokak eğlenceleri, gezindi alanları, zengin peyzaj alanı, park ve bahçeler yer alacak. Yılda 20 milyon ziyaretçinin hedeflendiği Tema World eğlence parkının 2020’nin baharında açılması planlanıyor.

500 milyon TL yatırımla hayata geçirilen proje kapsamında Bahçeşehir Koleji de yer alıyor. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında öğrenci kabul etmeye başlayacak olan kampüste anaokulu, orta okul ve fen ve teknoloji lisesi yer alıyor.

BİR HAFTADA YARISI SATILDI
Tema İstanbul’u 3 Temmuz 2013’te 3 bin 300 TL’den satışa çıkardıkların ve 2 yılda metrekare birim fiyatlarının 5 bin TL’nin üzerine çıktığını belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Birinci etapta 3 bin 200 TL’den satışa çıktık. İki yıl sonra ikinci etapta metrekare fiyatlarımız 5 bin 200 TL. Tema İstanbul Bahçe projesininde lansmana çıkarmadan 1 haftada dairelerden 164 tanesini sattık” dedi.

100 MİLYONU YOLA YATIRDIK
Tema İstanbul  kapsamında 100 alt ve üst geçit projelerine 100 milyon TL yatırım yaptıklarını belirten Çetinsaya, “Mevcut yollara 33 milyon yatırdık. 4 tane daha alt geçit projemiz var. Toplam 100 milyon TL’yi bulacak. Küçükçekmece’yi E-6’ya bağlamak istiyoruz. Belediye Başkanı ile bu konuyu konuştuk ve çalışmalara başladık” dedi.

TEMA WORLD 2020’DE AÇILIYOR
Daha önce karayolları tarafından sürücülerin dikkatini dağıtır iddiasıyla iptal edilen Tema World projesine de yakında başlayacaklarını belirten Çetinsaya, “Karayolları, Tem sürücülerinin gözlerinin takılabileceği gerekçesi ile projenin yerini değiştirmemizi istemişti. Biz de Tema World için planladığımız yerin bir kısmına Tema İstanbul Bahçe projesini yapıyoruz. Tema World’ün ise diğer yöne taşıdık. Plan ve projelerine başladık. Projenin yatırım değeri 150 milyon avro. İlk planlandığımız Tema World sadece çocuklara yönelikti. Şimdi yapacağımız ise yetişkinlere de hitap ediyor. 2020’nin bahar ayında da açmayı planlıyoruz” dedi.

FAİZLER ARTTI YATIRIMCI BANKAYA YÖNELDİ
Ekim ayında konut satışlarının yüzde 5,7 düşmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Çetinsaya, “Eylül ayında konut satışları arttı. Ekim’de konut satışları bir miktar düştü. Bunun nedeni de banka kredisi faizleri. Faizler yükselince konut yatırımcıları çekiliyor ve daha çok banka faizini tercih ediyor. Bu nedenle ihtiyaç sahibi olanlara biz şu anda konut satıyoruz. Yatırımcıya satma imkanımız azaldı. Ama enflasyon ve banka faiz oranları 10’ların altına gerilemesi halinde yine konut yatırımcısı olacaktır diye düşünüyorum”dedi.

KDV YÜZDE 8’E İNERSE SİSTEM RAHATLAR
Mesa Mesken Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu ise konuya ilişkin şöyle konuştu: “Türkiye’deki konut satış istatistiklerinin doğru olmadığını her zaman söylüyorum. Satış için değerlendirmenin tapudan yapıldığını söylüyorlar. Bunun güncel olması mümkün değil.  Biz satış yaptıktan 3 yıl  sonra veriyoruz tapuyu. Bundan dolayı tapudaki verilerin bir değeri yok. Fakat Eylül ayında konut satışlarında yaşanan artış tapu harçlarından dolayıdır. Birden bire herkes iskan olsun olmasın tapu vermeye girişti düşük harç ödemek için. Bizim sektör çok uzun süreli… Bir işe başlıyoruz 3-4 yıl sürüyor. Aralıklı olarak yapılan KDV’de indirimi ya da harç indirimi fayda mı getiriyor zarar mı bunun tartışmasını yapmak lazım. Çünkü ilk başta heyecanla başlayan satış birden kesildiği anda getirdiği durdurma satıştan daha fazla oluyor.  Avrupa’da şu anda büyük konutta  onlar 170 metrekare civarındaki konutlara büyük konut diyorlar, KDV yüzde 8. Bizde 150 metrekarenin üstündeki konutlarda yüzde 18. Biz de aile yapısı daha büyük olmasına rağmen 150 metrekare olması bir garip. Bunun biraz büyütülmesi lazım. İnşallah KDV yüzde 8’e inerse sistem daha rahatlar diye düşünüyorum” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER