Anasayfa >

Yeni Projeler >

İlk Gayrimenkul Sertifikası Park Mavera 3 İle Halka Arz Edildi

İlk Gayrimenkul Sertifikası Park Mavera 3 İle Halka Arz Edildi

08 Mart 2017 Çarşamba, 14:59:25
İlk Gayrimenkul Sertifikası Park Mavera 3 İle Halka Arz Edildi
Gayrimenkul Sertifikası uygulaması Park Mavera 3 ile start aldı. Uygulama kapsamında küçük birikimi olan yatırımcılar projeden 42,5 TL’ye 1 pay satın alınabilecek. Proje tamamlandığında payları oranında daire alabilecekleri gibi dilerlerse para da alabilecekler….


HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Gayrimenkul Sertifikası uygulaması başladı. Uygulama ilk kez toki güvencesiyle Makro İnşaat tarafından Başakşehir’de hayata geçirilen Park Mavera 3 projesi ile start aldı.


Gayrimenkul Sertifikası ile Park Mavera 3 projesinde 42,5 TL’ye bir pay satın alınabilecek.  Borsa İstanbul’da işlem görecek senetler için Vakıf Yatırım aracılığı ile herhangi bir bankadan alım yapılabilecek. İnşaatın yapım süresi olan 36 ay sonunda projeden daire satın almak isteyenler istedikleri dairenin pay miktarı kadar senedi toplayarak daire satın alabilecek. Satış vaadi sözleşmesi ile birlikte daire borsa işlemlerinden çıkarılacak ve dairenin tapusu hemen sahibine teslim edilecek. Proje tamamlandığında daire satın almak istemeyenler ise 36 ay boyunca diledikleri zaman pay senetlerini başka yatırımcılara devredebilecek.  Proje tamamlandığında inşa edilen gayrimenkuller açık artırma ile satılabilecek ve satış geliri pay sahiplerine payları oranında dağıtılacak.


Gayrimenkul sertifikası uygulamasının detaylarının paylaşıldığı toplantıya Toki Başkanı Ergün Turan, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Dr. Vahdettin Erbaş, Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan ve Vakıf Yatırım Genel Müdürü Kemal Şahin katıldı.


İLK DEFA FARLI GELİR GRUBU AYNI PROJEDE BULUŞACAK
Uygulamanın küçük birikimlerle yatırım yapmak isteyenlere cesaret vereceğini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, “ İlk defa farklı gelir grupları aynı projeye yatırım yapma fırsatı bulacak. Bugüne kadar herkes kendi gelir grubuna hitap eden projelere yatırım yapıyordu. Gayrimenkul sertifikası ile farklı gelir grupları aynı yatırımda buluşacaklar” dedi.


PROJENİN GARANTÖRÜ “TOKİ”
Park Mavera 3 proje ile gayrimenkul sertifikası uygulamasını başlattıklarını belirten Turan, bu projenin tamamlanmasında garantör “TOKİ”dir dedi.  Turan, “19 yılda 43 bin konut yaptık. 770 bin konuta ulaştık. Yılda 46 bin konut üretiyoruz.  2016’da ise 65 bin konut üretimi ile tüm zamanların skalasını geçtik. İştirak şirketlerimizle birlikte 110 bin konut ürettik. Gayrimenkul sertifikası uygulaması ilk olmakla birlikte alt yapısında TOKİ’nin çok güçlü birikimi ve tecrübesi bulunmaktadır” diye konuştu.


KÜÇÜK BİRİKİMİ OLANLARA BÜYÜK YATIRIM FIRSATI SUNACAK
Gayrimenkul sertifikası uygulamasının küçük yatırımcılara alternatif yeni bir yatırım modeli sunacağını söyleyen Turan, uygulama ile birlikte sadece TOKİ değil, artık vatandaşlarımız da projeye ortak olacak diye sözlerini tamamladı.


KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNE YENİ FİNASMAN YÖNTEMİ OLACAK
Sermaya Piyasası Kurulu Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş ise gayrimenkul sertifikalarının kentsel dönüşüm kapsamındaki projelerde de yeni bir finansman yöntemi olarak kullanılabileceğini söyledi.


İNŞAATÇININ FAİZ YÜKÜNÜ AZALTACAK
Gayrimenkul sertifikalarından elde edilecek gelirin projenin finansmanında kullanılacağını vurgulayan Ertaş, “Firmalar projelerini daha çok belli bir faiz yüküne girerek kredi kullanarak yapıyorlar. Gayrimenkul sertifikası ile elde edilen gelirle projelerine finans kaynağı oluşturacaklar. Böylelikle faiz yükünden de kurtulacaklar” şeklinde konuştu.


SEKTÖR İÇİN TARİHİ BİR GÜN
Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan sektör için tarihi bir gün diyerek bu işin ilk uygulamasında bulunmaktan mutluyuz dedi.


YÜZDE 28,6’SI HALKA ARZ EDİLECEK
Projenin yüzde 28,6’sının halka arz edileceğini belirten Ercan Uyan, “117 bin 612 metrekare konut alanının 33 bin 703 metrekaresi hakla arz edilecek. Yani 3 milyon 370 bin adet pay ihraç edilecek. Her bir payın bedeli 42,5 TL. Buradan hasılat beklentimiz ise 143 milyon 239 bin 280 TL” dedi.


BAŞVURULAR 29 MART'TA BAŞLIYOR
Gayrimenkul sertifikası için projede 29 Mart’ta talep toplamaya başlacak. 29-30 ve 31 Mart’ta talepler alınmaya devam edecek.


METREKARESİ 4 BİN 200 TL
50 bin 696 metrekare alan üzerinde yükselen Park Mavera 3 projesi 9 bloktan meydana geliyor. Toplam 723 konuttan oluşan projede büyüklükleri 49 metrekare ile 231 metrekare arasında değişen konut seçenekleri yer alıyor. Projede konutların yanı sıra 31 adet de ticari ünite bulunuyor. Park Mavera projesinde metrekare birim fiyatları 4 bin 200 TL’den başlıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 22 Nisan 2017 Cumartesi, 16:18 konu fena degil ama proje üstünde tam nereyi hak sahibi olunuyor belirtilmiyor yoksa kura misalimi tam net bilgi ltf CEVAPLA
Misafir - 05 Nisan 2017 Çarşamba, 11:14 konu ile ilgili ...den başlayan fiyatlar var m2 fiyatları + şerefiye paylarının m2 ye yansımaları konusu belirsiz proje dairelerde diyelimki 100 m2 lik hisseniz var bunun neti kaç m2 belli değil projede emekli olmuş bütün parasını projeye yatıran insanlar aylık gider olarak ne ödeyecek belli değil CEVAPLA
Misafir - 02 Nisan 2017 Pazar, 13:45 çok güzel bir fırsat bende ufak çaplı katıldım tokiye teşekkürler CEVAPLA
Misafir - 30 Mart 2017 Perşembe, 11:26 3 yıl sonra teslım edilecek 100 m2 konut ıçın 425 000 t.l çooook yüksek bır fıyatttt.... CEVAPLA
Misafir - 29 Mart 2017 Çarşamba, 08:29 NASIL BAŞVURU ALINACAĞI YOK ONUN İÇİNDE BİR AÇIKLAMA YAPLSAYDI İYİDİ HİSSE İSE HİSSENİN ADI YOK CEVAPLA
Misafir - 29 Mart 2017 Çarşamba, 14:49 Banka aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. http://htemlak.haberturk.com/sektorden-haberler/haber/1442094-gayrimenkul-sertifikasi-talep-toplama-sureci-yarin-basliyor Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. İyi günler..
Misafir - 29 Mart 2017 Çarşamba, 15:20 http://htemlak.haberturk.com/sektorden-haberler/haber/1443432-gayrimenkul-sertifikasi-basvurusu-nereye-nasil-yapiliyor
Misafir - 26 Mart 2017 Pazar, 12:36 Merhaba bence cok guzel bir kampanya ,ama nasil basvurabilecegiz CEVAPLA
Misafir - 29 Mart 2017 Çarşamba, 08:28 vallaha iş bankasına sordum ordada olmadı
Misafir - 30 Mart 2017 Perşembe, 11:34 Merhaba. Bu haberde tüm detaylar var. İyi günler...http://htemlak.haberturk.com/sektorden-haberler/haber/1443432-gayrimenkul-sertifikasi-basvurusu-nereye-nasil-yapiliyor.
DİĞER HABERLER