Anasayfa >

Yeni Projeler >

Avrupa Konutları Markalı 5 Yeni Proje Geliyor

Avrupa Konutları Markalı 5 Yeni Proje Geliyor

28 Aralık 2016 Çarşamba, 13:01:48
Avrupa Konutları Markalı 5 Yeni Proje Geliyor
Artaş İnşaat, 2017’de “Avrupa Konutları” markalı 5 yeni projeye start vermeye hazırlanıyor. İşte o projeler….


HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Artaş İnşaat, 2016’yı geride bırakmaya sayılı günler kala emlak editörleri ile bir araya geldi. 2017 projelerini ilk kez açıklayan Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Önümüzdeki yıl “Avrupa Konutları” markalı 5 yeni projeye start vereceklerini söyledi.

Yeni projeler şöyle; Avrupa Konutları Yamanevler, Avrupa Konutları Arıcılar 1.etap, Avrupa Konutları Kale 2, Avrupa Konutları Kale 4-B, Avrupa Konutları Kale 4-C…

5 projenin maliyetinin yaklaşık 824 milyon dolar olduğunu belirten Çetinsaya, “5 projemizin inşaatı devam ediyor. 5 yeni projeye de 2017’de başlayacağız. 10 projenin toplam arsası 714 bin metrekare, inşaat alanı 2 milyon 826 bin metrekare, 1 milyon 531 bin metrekare de satılabilir alanı var. Şu anda 5 şantiyede 6 bin çalışanımız var. Yeni projelerle birlikte çalışan sayımız da 10 bine yükselecek” dedi.

3 BİN 23 YENİ KONUT
Satışı devam eden ve yeni başlayacakları projedeki konut sayısının toplam 6 bin 630 olduğuna dikkat çeken Çetinsaya, 2017’de başlayacakları 5 yeni projede ise toplam 3 bin 23 geliştireceklerini söyledi.

ARSA MALİYETİ OLMASIN 2 BİN 500 TL’YE BEN BU İŞİ YAPARIM
Hedeflerinin herkesi ev sahibi yapmak olduğunu belirten Çetinsaya, “Biz şu anda ancak orta ve orta üstü grubu ev sahibi yapabiliyoruz. Çünkü arsa maliyetleri çok yüksek. Devlet arsa maliyetlerini düşürsün ben 2 bin 500 TL’ye ev satarım” dedi.

Çetinsaya, “Bizim için önemli olan arsa maliyeti. Bir arsanın satılabilir maliyeti Kayaşehir’de 2 bin TL. Buna 2 bin TL de inşaat maliyeti ekle, eder 4 bin TL. Biz de 4 bin 500 TL’ye satıyoruz. 500 TL’yi koymazsak biz geriye gideriz. Ancak devlet yap-sat ve sat-yap müteahhitlerine arsa maliyetlerini düşürürse ve biz de satış maliyetlerimizi kısarsak o zaman ben Avrupa Konutları kalitesini 2 bin TL’ye mal eder 2 bin 500 TL’ye bu işi yaparım. Ancak dediğim gibi arsa maliyetim olmayacak. Veya arsa maliyeti cüzi miktarda olacak, o zaman ben 2 bin 500 değil 2 bin 800 TL’ye satarım. Bu görevi üstlenen toki ve emlak konut… Zaman zaman proje yapıyorlar. Projeye 10 katı, binlerce talep oluyor. Vatandaş birbirini yiyiyor ev sahibi olmak için. Ekmek sırası gibi sıra bekliyorlar. Burada bütün sebep arsa maliyetleri.  Bundan sonraki hedefimiz devlet eğer arsa maliyetlerini düşürürse dar gelirliyi ev sahibi yapmak” diye konuştu.


SIFIR KONUTLARIN DEĞİL ESKİ KONUTLARIN  FİYATLARI DÜŞÜYOR
Son haftalarda tartışma konusu olan “Konut fiyatları düşüyor” konusunda da görüşlerini belirten Çetinsaya, “İnşaat sektöründe maliyetler artıyor. Her yıl yüzde 11 oranında artış var. Hiç kimse ben maliyetimin altında satıyorum demesin diyemez de zaten. Konut fiyatları düşüyor şeklinde haberler çıkıyor. Konut fiyatlarında düşüş var ama sıfır konutta değil. Eski konularınt fiyatlarında düşüş var. Çünkü vatandaş evini satamıyor o nedenle de düşürüyor fiyatları. Bu bize yansımıyor. Biz fiyattan ziyade katkı paylı vadeler yapıyoruz. Bunları yapmamız lazım, çeşitlendirmemiz lazım. Eğer sıfır konutta bir düşme olursa müteahhit yaşayamaz” ifadesinde bulundu.


PİYASA NORMAL

Kasım ve Aralık aylarında konut satışlarında durgunluk görüldüğünü fakat bunun da normal olduğunu belirten Çetinsaya, “15 Temmuz darbe girişimi sonrası Emlak Konut GYO’nun yaptığı kampanya ile Ağustos ve Eylül satışlarımız iyi gitti. Geçen yılı geçtik. Fakat Eylül sonrası satışlarda biraz durgunluk oldu ama bu her yıl böyle olur. Yıl sonuna doğru satışlar düşer. Bu gayet doğal. 2017 Mart ayı itibariyle satışlarımız tekrar canlanacaktır. Ama her şey Türkiye’nin ekonomisine bağlı” diye konuştu.

KONUT GARANTİ BİR GELİR HALİNE GELİYOR
Ekonomik çalkantılardan dolayı insanların paralarını değerlendirebileceği güvenilir bir yatırım aradıklarına dikkat çeken Çetinsaya, “İnsanlar parasını değerlendirebileceği güvenilebilir bir yer alıyor. Konut garanti bir gelir haline geliyor” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER