Anasayfa >

Yeni Projeler >

İş GYO’dan Tuzla’da Yeni Proje

İş GYO’dan Tuzla’da Yeni Proje

17 Kasım 2016 Perşembe, 11:26:03
İş GYO’dan Tuzla’da Yeni Proje
İş GYO Genel Turgay Tanes, 2017’de Tuzla’da yeni bir konut projesine start vereceklerini açıkladı…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞİş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, yeni projeleri Htemlak.haberturk.com takipçileri ile paylaştı. Tanes, sektöre daire de önemli noktalara dikkat çekti.


Tanes, 2017’de Tuzla’daki 62 bin 655 metrekare arsaları üzerinde yeni bir projeye başlayacaklarını söyledi.


Tanes, “2017 yılı için halihazırda devam eden projelerimizin yanı sıra daha önce Tuzla’da satın aldığımız arsada yeni bir konut projesine başlamayı hedefliyoruz. Öte yandan İstanbul Finans Merkezi’nde ofis ve ticari nitelikli 18 kattan oluşan tek blok inşaatımız devam ediyor. Özel sektör olarak İFM’de projesi olan 3 firmayız. Projenin kaba inşaatını en geç 2017 başında tamamlamış olacağız ve sonrasında burada projeleri olan diğer kamu kurumu ve bankaları bekleyeceğiz. İFM’nin tamamlanması 2020-2021’i bulacaktır” dedi.


EGE PERLA AVM BAHARDA KAPILARINI AÇIYOR
İzmir Ege Perla projesinde konut teslimini yaptıklarını belirten Tanes, AVM tarafından inşaatın yüzde 99 tamamlandığını ve 2017 baharında açılışını yapmayı planladıklarını söyledi.


9 AYDA 128 MİLYON KAR
Tanes, şirketin 2016 ilk 9 aylık dönem karı 128 milyon 695 bin 406 TL olduğunu da sözlerine ekledi.

15 TEMMUZ ÖNCESİ DE SEKTÖR SIKINTILIYDI
Sektöre ilişkin değerlendirme yapan Tanes, “2016 yılı öncesinde Türkiye’de tüm sektörleri olduğu gibi gayrimenkul sektörünü de etkileyen bir seçim furyası vardı ve bu etkileri 2016 yılının ilk çeyreğinde hissetmeye devam ettik. Yani Temmuz ayında yaşanan gelişmeler öncesinde de gayrimenkul sektöründe bir sıkıntı yaşanmaya başlamıştı. 15 Temmuz  ardından ise gerek emlak konut gerekse GYODER’in yaptığı kampanyalar sektöre ciddi bir hareket getirdi. Bu vesileyle Ağustos ve Eylül ayları konut sektörü açısından oldukça iyi geçti” dedi.


GYODER KAMPANYASI 150 MİLYON TL’LİK SATTIRDI
GYODER kampanyasına 2 projeleri ile dahil olduklarını ve 150 milyon TL’lik satış yaptıklarını açıklayan Tanes, “İş GYO olarak biz de GYODER’in kampanyasına Kartal Manzara Adalar ve Nef ile hayata geçirdiğimiz İnistanbul projeleriyle dahil olduk. İki projede 200’e yakın konut satışı ile KDV dahil 150 milyon TL’lik bir satış gerçekleştirdik. Ancak tabii gayrimenkulün ikinci kez hareketlilik gösterdiği sonbahar ayları da bitiyor, kış mevsimiyle birlikte yeni bir durgunluk olacaktır. Ayrıca sınır ötemizdeki hareketlenme de insanları, beklentilerini ötelemeye ve daha çok bekle gör politikasına itiyor” ifadesinde bulundu.


SEKTÖR RAYINA GİRECEK
Önümüzdeki dönemlerde inşaat sektörünün ufak çaplı duraklamaların ardından tekrar rayına gireceğine dikkat çeken Turgay Tanes, “Tabii bu durum tüm sektörler için geçerli. Ancak önümüzdeki dönemde sektörün ufak çaplı duraklamaların ardından yeniden rayına gireceğini düşünüyorum. Nitekim tüm yaşananlara rağmen aslında baktığınızda sektörde anormal bir çöküntü ve bir gerileme de olmadı. Tüm bunlar ışığında konut satış rakamlarında 2016 yılı sonu itibariyle geçen seneki rakamların altında bir seyir beklemiyoruz” diye konuştu.

UZUN VADELİ KAYNAK AKIŞINI SAĞLAMAK GEREK
2017 yılında gayrimenkul sektörünün mevcut dinamiklerini koruyacağı bir yıl olacağını öngörüyoruz diyen Tanes, “ İş Bankası’nın öncülük etmesiyle ve diğer bankaların da bir bölümünün takip etmesiyle konut kredisi faiz oranları psikolojik sınır olarak nitelendirdiğimiz 1’in altına düştü, 0,95’leri gördük. Konut kredi faizlerindeki seviyeler korunduğu sürece konut alımına yönelik ilgi de düşmeyecektir. Ancak tabii bu oranların daha aşağı gitmesi ve kalıcı olması kolay değil. Ülkemizin mevcut dinamikleri içinde uzun vadeli krediyi karşılayacak fon bulmak mümkün olmayabilir. Bunun için ülkeye uzun vadeli kaynak akışının sağlanması gerekir” dedi.


SADECE BİZİM ÇABAMIZDA UCUZ KONUT ÜRETMEK MÜMKÜN DEĞİL
Turgay Tanes, “2017’de konut fiyatlarında bir düşüş bekliyor musunuz” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Konut fiyatlarının düşmesi daha çok gayrimenkul firmalarının maliyetlerinin düşürülmesi ile doğru orantılı. Ancak arsa sahiplerinin yüksek beklentileri dolayısıyla konut fiyatlarında kısa vadede bir düşüş pek mümkün değil. Nitekim konut üretim maliyetinin yüzde 50-60’ını arsalar oluşturuyor. Ayrıca KDV, yüksek tapu harcı, noter uygulaması gibi vergilendirmeler de tüketiciye bir yük oluşturuyor. Dolayısıyla tek başına gayrimenkul firmalarını çabasıyla ucuz konut üretimi çok mümkün olamıyor. “

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER