Anasayfa >

Yeni Projeler >

Haliçport Projesi Bakanlıktan Geçti

Haliçport Projesi Bakanlıktan Geçti

07 Ekim 2016 Cuma, 17:51:52
Haliçport Projesi Bakanlıktan Geçti
İstanbul Haliç Yat Limanları ve Kompleksi projesi yani bir diğer adıyla Haliçport projesine bakanlıktan onay çıktı. Proje için ÇED olumlu raporu verildi…

HABER:Şengül KIRMIZITAŞİstanbul Haliç Yat Limanları ve Kompleksi projesine yani bir başka adıyla Haliçport projesine bakanlıktan olay çıktı.

3 otel, 2 yat limanı ve iskelelerden oluşan Haliçport projesine Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu (ÇED) raporu çıktı.


Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle;
İstanbul Beyoğlu ilcesi Camii Kebir Mahallesi mevkiindeki T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan İstanbul Haliç Yat Limanları ve Kompleksi (3 Otel, 2 Yat Limanı, İskeleler) Entegre projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporuİnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; İstanbul Valiliği(Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması ve ÇED Yönetmeliği gereğince yatırımın başlangıç, inşaat dönemine ilişkin izleme raporlarının Bakanlığımıza, projede yapılacak Yönetmeliğe tabi değişikliklerin de İstanbul Valiliklerine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesi gerekmektedir.İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.’


850 MİLYON TL’LİK YATIRIM
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından, İstanbul Beyoğlu İlçesi Camii Kebir Mahallesi'nde yapılması planlanan Haliç Yat Limanı ve Kompleksi yani Haliçport projesi 850 milyon TL yatırımla hayata geçiriliyor.

 

Haliç Yat Limanı ve Kompleksi projesi kapsamında her biri 70 yat kapasiteli Doğu Marina ve Batı Marina isimli 2 yat limanı, 150 DTW kapasiteli 1 adet şehir hatları iskelesi (yolcu transferi amaçlı) her biri 150 DTW kapasiteli 2 adet gemi yanaşma-yolcu transfer iskelesi ve 700, 400 ve 200 oda kapasiteli 3 adet 5 yıldızlı otel yer alıyor.

 


Haliç Yatı Limanı ve Kompleksi projesi, 4 yıl inşaat, 45 yıl işleme süresi olmak üzere toplam 49 yıl yap işlet devret modeli ile gerçekleştirilmesi planlanıyor.
SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 16 Nisan 2018 Pazartesi, 14:08 yapmayın bunu güzel istanbula yapmayın sevgili beton kafalılar CEVAPLA
DİĞER HABERLER