Anasayfa >

Yeni Projeler >

Ege Dünya Ticaret Merkezi 18 Yıl Sonra Başlıyor

Ege Dünya Ticaret Merkezi 18 Yıl Sonra Başlıyor

20 Eylül 2016 Salı, 12:10:44
Ege Dünya Ticaret Merkezi 18 Yıl Sonra Başlıyor
18 yıl önce temeli atılan fakat değişen imar planları nedeni ile inşaatı başlayamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi inşaatı nihayet başlıyor…

Ege Dünya Ticaret Merkezi projesi nihayet başlıyor. İzmir’de temeli 18 yıl önce atılan fakat değişen imar planları ve davalar nedeni ile bir türlü yapılamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi inşaatı 18 yıllık bekleyişten sonra başlıyor.


Halk arasında “Basmane Çukuru” olarak adlandırılan proje TMSF tarafından düzenlenen "Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü" ihalesini kazanan Folkart Yapı bünyesindeki Livamine Madencilik tarafından yapılacak. Firma 9 Eylül 2016'da bölgenin tapusunu alarak işlemlere başladı.


Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir'in göbeğinde kangrene dönüşen "Basmane Çukuru" sorununun çözümünde önemli bir adımın atıldığını ifade etti.


Proje ile ilgili 3 yerli 3 yabancı mimarlık firmasının 10 proje hazırladığını belirten Sancak, bunlar arasında seçici kurulun belirleyeceği 3'ünü İzmirlilerin beğenisine sunacaklarını söyledi.


ADANI İZMİRLİLER KOYACAK
Projenin isminin de İzmirlilerin onayıyla konacağını belirten Sancak, gelecek ay sonunda sosyal medya üzerinden oylama yapılacağını, en fazla beğeni kazanan isim ve projenin kullanılacağını aktardı.


5 BİN KİŞİYE İŞ KAPISI OLACAK
2019 yılında projeye tamamlamayı hedeflediklerini belirten Sancak, inşaat süresince 5 bin kişiye istihdam yaratacaklarını ifade etti.

Sancak, Projenin bitiş tarihi aynı zamanda İzmir-İstanbul Otoyolu, İzmir-Ankara Hızlı Tren Projesi ve Körfez Dip Tarama Projesi'nin de bitimine rastlıyor. Bu açıdan proje tamamlandığında İzmir için yeni bir dönemin simgesi olacak."dedi.


Mesut Sancak, Basmane projesinin Kültürpark ile bir ilişkisinin olmadığını, bu yönde bazı çevrelerin yanlış anlama sonucu çeşitli eleştirilerine maruz kaldıklarını kaydetti.


Sancak, projede trafik yükü ve Basmane esnafı dikkate alınarak alışveriş merkezinin yer almayacağını da kaydetti.
Belediye garajı olarak hizmet verilen arazide kurulması için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi çok ortaklı Güçbirliği Holding şirketi kazanmış, EGS Gayrimenkul Ortaklığı şirketiyle birlikte hazırlanan projenin temeli, 1998 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılmıştı.


İkiz kulelerden oluşan, alışveriş ve iş merkezi, sinema ve otoparkın bulunduğu proje ve imar planıyla ilgili eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur tarafından hukuki süreç başlatılmıştı. 1999 yılında yürütmeyi durdurma kararıyla temel aşamasında kalan projenin ana hissedarı Güçbirliği Holding, TMSF'ye devredilmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TMSF arasında sağlanan anlaşmayla belediyenin yüzde 12 olan hissesinin yüzde 30'a çıkarılması sonrası fon tarafından ihaleye çıkan projeye Livamine şirketinin içinde bulunduğu konsorsiyum 80 milyon dolarlık teklif vermişti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER