Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > ‘Cendere etrafındaki dokuyu değiştiriyor’
‘Cendere etrafındaki dokuyu değiştiriyor’
02 Temmuz 2018 Pazartesi, 14:03

 

Bildiğiniz gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kağıthane, Sarıyer ve Eyüp ilçelerinden geçen Cendere ve çevresinde biyoçeşitliliğin, su kalitesinin artırılması, yaya erişiminin sağlanması, tarihi kültürü yaşatılması, ekolojik döngüye katkı sağlanması, sürdürülebilir bir çevre oluşturulması için çalışmalar yapıyor. Ege Yapı Kordon İstanbul Projesi Kağıthanede 3 etaplık yaklaşık 60 bin metrekarelik alanda Cendere boyunca 10 kilometre cepheli. Muum Mimarlık imzalı mimari çözümleri ile dikkat çeken proje blok yükseklikleri, bloklar arası mesafe, plan çözümleri, malzeme seçimleri ve en önemlisi her dairede balkon alternatifi ile oturumluk ve gelecek vaat ediyor. Cendere’nin ve çevresinin yeniden yapılanması ile de projenin çevresiyle ilişkisi, kapanmaması, yan parsellerde ayını mimarinin sürdürülme gayretiyle ciddi bir doku dönüşümü yaşanabilir. Ege Yapı’nın edindiği tecrübe ile çevresi ile dost, oturanını memnun etmeyi öncelleyen anlayışı bu dönüşümün bir parçası şüphesiz. Bu bağlamda uzun soluklu bir işin Güzel Bahçe etabı yaklaşık 22 bin metrekare alanda Mayıs 2017’de başlamış. Güzel Yalı ve Küçük Yalı da tamamlandığında Kordon İstanbul Projesi’nde toplam 707 konut olacak.

GÜZEL BAHÇE İLK ETAP

Güzel Bahçe etabında toplam 260 konut, 6 ile 12 kat arasında değişen bloklarda yer alıyor. Bu etapta 6 katlı blok sadece 4+1 dairelere ayrılmış ve neredeyse tamamının satışı tamamlanmış durumda. Yani talep kent merkezinde ve mümkünse az katlı bir binada suya karşı balkonlu ferah bir daireye sahip olmak yönünde. Başka alternatifler elbette var. Lakin merkez ve az katlı kombinasyonu neredeyse kalmadı. Bloklardan 13 katlı olan ise yine sadece 3.5+1 dairelere ayrılmış ki bu dairelere de talep yüksek. Kalan bloklara bakıldığında yoğunluk 3+1 ve 2+1 dairelerde. Bu etapta 52-82 metrekare arasında değişen 0+1, 138 metrekare 2+1, 168 metrekare 3+1, 172- 180 metrekare arasında değişen 3.5+1 ve 226 metrekare 4+1 seçenekleri bulunuyor.

‘Kordon İstanbul’u özellikle oturumcular tercih ediyor’

Toplam 820 milyon Türk Lirası yatırım ile hayata geçirilen proje Aralık 2019’da teslim ediliyor. Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı 2018 yılı içinde satışı devam eden projeler arasında Kordon İstanbul, Cer İstanbul, Çamlıyaka Konutları, Premium Ofis Beylerbeyi’nin olduğunu belirtirken, Kordon İstanbul projesinde satışların yüzde 50’sinin tamamlandığına özellikle oturumluk tercihlerin yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Çevresindeki hastaneler, okullar, AVM’ler, yeni nesil ofis projeleri ile ailelerin kent merkezinin tüm imkânlarından, yeşil ve su ile bütünleşmiş bir yaşam alanında olarak istifade edebileceklerini vurgulayan Kabadayı, özellikle çocuklu ailelerin projeyi tercih ettiklerini söylüyor. Metrekare satış fiyatı 8 bin ile 12 bin Türk Lirası arasında değişen projede temmuz ayı itibarı ile yüzde 5 peşin, ara ödemeler ve 120 aya 0.99 vade farkı ile 2 ay boyunca yeni kampanyaya çıkılıyor.

ÖNERİ

Sosyal alanlar

Artık her proje kendi kulübünü oluşturuyor. Kordon Life Club’ta Sanat Atölyeleri, Özel Sinema Salonu, Toplantı Odaları, Kütüphane, Karaoke Odası, Hobi Odaları, Misafir Evi, Müzik Stüdyosu, Çocuk Oyun Atölyesi bulunuyor. Güzel Bahçe’de kapalı, Güzel Yalı’da açık yüzme havuzu önerilmiş.

NEDİR?

Ankastre dahil

A Sınıfı Enerji Kimlik Belgesi’ne sahip bloklarda, balkon ve teraslar, iç mekânlarda lamine parkeler, mutfaklarda buzdolabı hariç tüm ankastreler, antre dolabı, çamaşır makinesi niş dolapları, split klimalar satışa dahil özelliklerden bazıları.

YAZARIN DİĞER YAZILARI