Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Bahar temizliği yerini dekorasyona bıraktı
Bahar temizliği yerini dekorasyona bıraktı
07 Mayıs 2018 Pazartesi, 10:40

 

Eskiden bahar temizliği dediğimiz telaş şimdilerde dekorasyonu değiştirme şeklinde. Koyu renkleri terk edip bir iki kırlent ile baharı salona getirme, çiçekleri düzenleyip balkonları şenlendirme zamanı şimdi. Bu yıl enteresan biçimde mevcut mutfakların da yenilenme içinde yeri olduğunu söylüyor firmalar. Bunun bir nedeni yeni ev almanın zorlaştığını bilen ev sahiplerinin mevcutta yenilenmeyi tercih etmeleri, bir nedeni de firmaların bu yöndeki kampanyaları ve ürün çeşitlilikleri. Mutfak üzerine son trendleri, İstanbul’da üretimi yapılan Tresette Mutfak markası ile yerli ürün çıtasını yükseltmeye çalışan ve ihracata geçen, yine lüks segmentte İtalyan Pedini mutfak firmasının temsilciliğini yapan Aslandağ Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Aslandağ’a sorduk; işte satırbaşları.

Stüdyo tipi evlerde veya içinde mutfak bulunması gereken küçük ofislerde gizli mutfaklar tercih ediliyor. Gizli mutfağı, özel kapak sistemlerini kullanarak mutfak alanını kapatmak olarak tabir edebiliriz.

EV HANIMI MUTFAKTA BUNLARI İSTER!

Mutfağın bilinen önemli fonksiyonları, yıkama, hazırlama, pişirme ve depolama. Ancak günümüzde en önemli özellik hepsinin yanında yaşanabilir bir mekan olması. “Türk mutfağı”, mobilyadan çok yemeği çağrıştırıyor. Bu sebeple mutfakların Avrupa’dan farklı olarak sürekli kullanıma uygun fonksiyonlara sahip olması, buna bağlı olarak da depolama çözümlemelerinin var olması gerekiyor. Mutfakları kullanışlı ve konforlu hale getiren unsurların başında aksesuvarlar geliyor. Çekmece sistemleri, kalkar kapaklar, katlanır kapaklar, dokunmatik açılan sistemler, depolama çözümleri vb. geliştirmeler mutfak sektörünü yönlendiriyor. Örneğin; çekmecelerin içlerini aydınlatan ledler, derinlikli dolaplarda rafların erişimine kolay ulaşım sağlayan sistemlerle mutfakların kullanımları eskiye göre çok daha rahat. Üreticiler artık aksesuvarlara uygun dolaplar yapıyor ve ortaya çok özellikli mutfaklar çıkıyor.

Dönüşümde mutfaklar küçüldü, sorunlar büyüdü!

Türk mutfak anlayışı bir nevi değişime uğruyor. Masanızı koyacak yer bile bulamıyorsunuz. Kentsel dönüşüm mutfaklarında keyifli vakit geçirmek çok zor. Mutfaktan beklenti çok ama yer yok. Küçük alanlarda küçük mucizeler bekleniyor. Çok fonksiyonlu ürünler kaçınılmaz oluyor bu mekânlarda.

Mutfaklarda son trendler

Renk olarak gri tonları ve toprak tonları çok tercih ediliyor. Antrasit, vizon, kaşmir çok popüler renkler. Bu renklerin ceviz veya meşe ahşap ile kombinasyonu da tercih ediliyor. Yine metal ve taş efektli malzemeler çok kullanılmaya başlandı. Bir de parlak düz renklerin modası geçmiyor diyebiliriz. Mutfağın en çok temas edilen noktası tezgâhlar. Sadece Türkiye’yi değil Avrupa’yı da değerlendirirsek tezgâhlarda kuvars malzemeler sık kullanılıyor. Bir de daha zarif ama bir miktar daha kırılgan olan porselen tezgâhlar var. Son dönemin en hit tezgâh modeli olarak porselen tezgâhları gösterebiliriz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI