Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Nesnelerin interneti: 50 milyar cihaz birbirine bağlı çalışacak!
Nesnelerin interneti: 50 milyar cihaz birbirine bağlı çalışacak!
12 Mart 2018 Pazartesi, 10:49

 

Nesnelerin birbiri ile bağlantısı anlamında kullanabileceğimiz “nesnelerin interneti” kavramı, geleceğin dünyasını şekillendirecek ana unsurlardan biri. Keza 2015 verilerine göre 20 milyar cihaz birbiri ile bağlantılı çalışabiliyorken yakın gelecekte bu sayının 50 milyara ulaşması bekleniyor. Gayrimenkul sektöründe, priz grupları, kablo kanalları, yapısal kablolama, şalt malzemeleri gibi birçok ürün ile elektrik ve dijital altyapı sistemleri hizmetleri sunan, Türkiye’deki faaliyetlerini İtalya’da anahtar priz pazarında lider markalarından BTicino’nun yanı sıra bünyesine kattığı Estap, Inform markalarıyla sürdüren Legrand Grubu’nun ülke pazarlama direktörü Özgür Sarıoğlu ile buluştuk ve sorduk: Elektrik-elektronik sistemleri nereye gidiyor?

‘CİRODAKİ PAYI BU YIL ARTACAK’

Uzmanlar 50 milyar cihazdan bahsediyor. Yani her türlü nesnenin birbiri ile bağlantısı biraz ürkütücü olsa da gerçekleşecek. Bunun anlamı, bir yandan sürekli gözetlenmek ve gözetlemek, diğer yandan sürekli bir senaryo içinde yaşamak. Yani dakikaları planlanmış senaryoları önceden yükleyerek yaşam alanlarını içeride ve dışarıda planlamak mümkün olacak. Yatırımlar bu yönde ilerliyor. Legrand, 2017’de yeni anahtar-priz serileri, eliot (nesnelerin interneti) ile igili ürünler, yeni bakır ve fiber yapısal kablolama çözümleri, hareket detektörleri ve kablosuz şarj ürünleri gibi teknolojik ürün ve sistemler, 2018’de ise dijital altyapılar, enerji verimliliği, ev ve ticari binalar otomasyon sistemlerinde yatırımlarını genişletiyor. Sarıoğlu, nesnelerin internetiyle ilgili ürün ve sistemlerin toplam cirodaki payının yüzde 30’un üzerine çıkmasını öngörüyor.

LED teknolojisinin gelişmesi ile enerji tasarrufu konusunda bir farkındalık başladı. Lakin akıllı evler başlığında henüz bu yeterli değil. Yapay zekânın içinde olacağı bir yapı sistemi kurulmalı. Bir de nesnelerin interneti söz konusu olunca, binalara yüklenen akıldan çok boyutlu bir etkileşim bekleniyor. Bu bağlamda internete doğrudan bağlanan interkom sistemi ve ev otomasyonuyla çağrıları dünyanın her yerinde akıllı telefonlarınızdan alabilirsiniz.

DÜNYAYA YETECEK ENERJİNİN 4 BİN KATI

İnform yenilenebilir enerji ile toplam 35MW gücünde güneş enerjisi sistemi kurmuş olduklarını ve bunu 2018’de 50MW’ye çıkarmayı amaçladıklarını, aynı zamanda 1500’den fazla çatı uygulamalı güneş enerjisi sistemi kurulumu gerçekleştirdiklerini belirten Saraçoğlu, “Etrafımızda bulunan ve sürekli tüketmekte olduğumuz petrol, kömür, doğalgaz gibi fosil yakıtlardan çok daha fazlasını güneş enerjisiyle elde edebiliriz. Dünyaya güneşten gelen enerji, dünyada 1 yılda kullanılan enerjinin 20 bin katıdır. Güneş enerjisini kullanarak dünyaya yetecek enerjinin 4 bin katını elde edebiliriz” diyor. Ultrasonik teknolojisine sahip hareket sensörleriyle ise yüksek frekanstaki ses dalgalarıyla sinyaller yollayarak sensörün hareketi algılamasının yanı sıra aktivite seviyesinin düşük olduğu ve yüksek hassasiyet istenilen daha geniş ortamlarda ideal bir çözüm olarak sunulan ürünler ile 600 bin Euro’luk enerji tasarrufu sağlanıyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI