Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Mekânlar Küçüldükçe Teknik Ön Plana Çıkıyor
Mekânlar Küçüldükçe Teknik Ön Plana Çıkıyor
19 Şubat 2018 Pazartesi, 10:16

 

Kent merkezinde ulaşılmaz arsa fiyatları bir yandan kentsel yoğunluğa bağlı değişimler getirirken diğer yandan da iç mekânları etkiliyor. Her bir metrekaresine para verdiğimiz konutları daha verimli kullanma yönünde talep yüksek. Bu talep hareketli mobilyaya birkaç şekilde yansıyor. Bir ürünler küçülüyor; iki, aydınlatma, UPS girişi, priz vb güncel ihtiyaçlar mobilyanın üzerine taşınıyor; üç, bir üründen birden fazla amaca yönelik fonksiyon bekleniyor. Tasarımcılar, üretici firmalar, daha kolay temizlenen, az yer kaplayan, montaj sorunu ve kullanım kolaylığı sağlayan ve yer açan fonksiyonel ürünlere ağırlık veriyor ve 2018 de bu tarz ürünlerin yılı olacak. Bu hafta, teknoloji-fonksiyon başlığında, Gaysan ve Doğtaş Kelebek Mobilya ile bir araya geldik.

Hem koltuk , hem yatak , hem kütüphane

Otomotiv sektöründe amortisör üretimini ilk gerçekleştiren Muhsin Özdemir’in, 1986 yılında amortisör kavramını mobilyaya taşıması ile temelleri atılan Gaysan Mobilya, ikinci kuşak Can Özdemir ile bu teknolojiyi hareketli tüm ürünlere taşıyor. “Hem tüketiciye hem de inşaat firmasına kazanç sunan ürünlerimiz nedeniyle inşaat firmaları en büyük iş ortaklarımızdan biri durumunda, inşaat sektörü bizi büyütürken biz de sunduğumuz fonksiyonellik ile onlara fayda sunuyoruz” diyen Özdemir, “Odada fonksiyonel bir mobilya var ise, örneğin TV ünitesi gibi görünen ama çift kişilik yatak olan bir ürün, kullanım alanından 15 metrekare tasarruf sağlanmıştır” diye devam ediyor. Can Özdemir, “Hayata Yer Aç” mottosu altında onlarca patentli ürünü hayata geçirmiş.

İstanbul ve Romanya’da sadece fonksiyonel mobilya üreten marka, Ar-Ge odaklı tasarımları ile yurtiçi ve ABD, Şili, Peru, Kosova, Lübnan, Dubai, İngiltere, Gürcistan ve Romanya olmak üzere yurtdışı pazarlarda genişliyor. Multimo markası altında Türkiye’de, 2’si kendisine ait, 8 franchaise olmak üzere toplam 10 mağazası bulunan Gaysan, 2020’ye kadar 25 mağazayı hedefliyor.

Sadece mobilyaya değil mekâna çözüm

Doğtaş Kelebek Mobilya San. ve Tic. AŞ unvanıyla tek şirket çatısı altında; Doğtaş, Kelebek Mobilya, Kelebek Mutfak&Banyo, Lova markaları ve projeli işler departmanını toplamış durumda. Yurtiçi ve yurtdışında yer alan 200’ün üzerindeki konsept mağazası ve 1500 çalışanı ile mobilya sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alıyor. “Müşterilerin yalnızca mobilya ihtiyaçlarını karşılamanın yeterli olmadığını savunuyoruz ve istenilen atmosfer için destek olmak, önerilerde bulunmak gerektiği bilincinde” ilerliyoruz diyen Doğtaş Kelebek Mobilya CEO’su Ersin Serbes, 300 farklı kumaş ve 35 farklı ahşap renk seçeneği sunduklarını belirtiyor.

Bu yılın beklentileri içinde yer alan ürünlere bir cevap köşe takımlarından gelmiş. Her türlü donanımı koltuğa taşıyan ürün aynı zamanda küçük metrekareler için uygun. Aynı teknik özellikleri yatak başına da taşıyan yeni bir ürün ise yolda. Bugüne kadar yatak üretimi de gerçekleştirdiklerini ancak bu alanda bilinirliliğin mobilya kadar olmadığını söyleyen Serbes; “2018 için, kişiye özel, son teknolojide, inovatif, insani faydayı ön planda tutan yatak ve ev tekstili koleksiyonu hazırladık” diyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI