Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Tasarımı dünya ticaretine açan düşünce
Tasarımı dünya ticaretine açan düşünce
12 Şubat 2018 Pazartesi, 10:14

 

Kurulduğu günden bugüne “tasarım” odaklı çalışmaları ile dikkat çeken Koleksiyon’un tasarım felsefesinin altında “Gelenekte Yatan Kadim Bilginin” izleri var diyebiliriz. Koleksiyon’un kurucusu Mimar Faruk Malhan, tek bir fincandan kocaman bir toplantı masasına bu izlerin peşinde olmuş. Sonuç: Tasarımı dünya ticaretine entegre eden gördüğümüz nadir başarı.

1988 yılından bugüne Tekirdağ’da 86 bin metrekarelik alanda kurulu kapasitesi ile ev ve ofis mobilyası üretimi yaparak New York’tan Sydney’e dünyanın 30’u aşkın uluslararası noktasında faaliyet gösteren Koleksiyon Mobilya’da, Tasarım Vakfı, Faruk Malhan’ın misyonunda yürütülürken, Doruk Malhan Koleksiyon Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmekte. “2000’den sonra açılan farklı noktalardaki mağazalarımız önemli kilometre taşlarımız; 2010’dan sonra yükselerek artan hacim ile yurtdışı pazarlara açıldık; 2011 yılında da coğrafi olarak büyüme kararı aldık ve büyümeye devam ediyoruz” diyen Doruk Malhan, ABD pazarında Chicago, Dallas ve New Yok, İngiltere’de Londra, Almanya’da Düsseldorf kentlerindeki mağazaları ile hem Avrupa hem Kıta Amerika’sında faaliyetlerini sürdürüyor. Bu bağlamda ortak tek dil var ve bu dilin adı:

TASARIMIN GÜCÜ

Amerika’da ilk 500’e giren Multi National şirketlere hizmet verdiklerini belirten Doruk Malhan, “En çok talep gören mobilyalar arasında Faruk Malhan tasarımı Partita masa ailesi ve Studio Kairos tasarımı Halia koltukları var” diyor. Doruk Malhan, 730 çalışan ile yurtiçinde 12 yurtdışında ise 32 noktada operasyonlarını yürüttüklerinin, 174 Milyon TL ciroyla 2017 yılını geride bıraktıklarının ve tasarımı dünya ticaretine açtıklarının altını çiziyor.

Firma, geçtiğimiz yılı yüzde 35 büyüme ile kapatarak hedefine ulaşmış. Doruk Malhan, iç pazardaki hareketin nedeni olarak genç nüfusu gösteriyor ve Anadolu kentlerinin de çok önemli yeni pazarlar olduğunu belirtiyor.

Yeni tasarımlar, yeni ülkeler, uzak rotalar

Yeni ülkelerde satış ağlarının ve üretim tesislerinin genişletilmesi planlanıyor. Avrupa, Kafkaslar, Orta ve Uzakdoğu bölgelerinde yer alan ülkelerdeki operasyonlara yeni ülkeler eklenecek. Dünya genelinde Hindistan, Avustralya, Singapur, Hong Kong, Israil, Polonya, Sırbistan, Romanya, Gürcistan, Rusya, Fransa ve Kanada’da birçok bayilik görüşmeleri devam ediyor, bazılarıyla anlaşmalar gerçekleşmiş durumda. Özellikle ofis mobilyaları alanında sektöre yön veren Orgatec ve NeoCon gibi büyük fuarlara katıldıklarını belirten Doruk Malhan, “Haziran ayında dördüncü kez Chicago’da NeoCon’da yer alacağız. Ekim ayı içerisinde Orgatec fuarında da yeni ofis tasarımlarımızla bir lansman gerçekleştireceğiz. Bu tasarımlarımızda uluslararası tasarımcılarla işbirlikleri yapıyoruz” dedi.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI