Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Uzakdoğu ve özellikle Çin pazarına dikkat!
Uzakdoğu ve özellikle Çin pazarına dikkat!
05 Şubat 2018 Pazartesi, 10:00

 

Mobilya Sanayii İşadamları Derneği (MOBSAD), üyelerimiz “Haute couture tasarımcılar ve usta terzilerdir…” sloganı ile küçük ve orta ölçekli işletmeleri bir araya getirerek ihracat, pazarlama, tasarım ve Ar- Ge çalışmaları konusunda önemli bir güçbirliği oluşturmak üzere Haziran 2006’da kurulmuş. Grup üyesi firmalar ve perakende noktaları birlikte düşünüldüğünde yaklaşık 5.000 kişilik istihdam sağlıyor. Bu hafta sektörün beklentilerini ve ihtiyacını MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan ile değerlendiriyoruz.

Sektörün çoğunluğunu KOBİ ölçekli firmaların oluşturduğunu baz alırsak, küçük ve orta ölçekli firmaların gündeminde markalaşma yer alacak. Ayrıca sektörün ihracatta mevcut pazarların kırılganlığını aşması ve geleneksel, alım gücü yüksek AB ve Kuzey Amerika pazarlarına ulaşması için de tasarım, markalaşma ve pazarlama alanında performansını yükseltmesi gerekiyor. Bu alanlarda kat edilecek mesafe kendiliğinden ihracat büyümesini getirecek şüphesiz. Ancak ihracatta büyümek yetmiyor. Katma değeri yüksek mobilya satmak zorundayız.

“Sektör için, 25 milyar dolarlık mobilya üretimi ve 10 milyar dolarlık mobilya ihraç etmeli” diyen Gürcan, “mobilyamızın kilogram değerini 3.5 dolardan 7 dolara yükseltmek, Türkiye’yi dünya mobilya üreticileri arasında ilk 5 ülke arasına sokmak” olarak özetliyor 2023 hedefleri.

Uzakdoğu’da Tayvan, Kamboçya, Kore gibi pazarlar şu anda küçük bir pay alsa da Çin önemli bir pazar. Çin, halen dünyanın en büyük ihracatçısı olmasına rağmen, ülkede gelişen orta kesimin tüketim tercihleri doğrultusunda ithal mobilyaya talebi artıyor. Türk mobilya sektörü, bir süredir bu talebe karşılık vermeye başlamış durumda. Halen Çin’in tüm dünyadan mobilya ithalatı yılda ortalama yüzde 7 oranında büyürken, Türkiye’nin Çin’e mobilya ihracatı yılda ortalama yüzde 44 oranında artıyor.

Zengin Shanghai bölgesine klasik mobilya ihracatı

Gürcan “Son 3 senedir yer aldığımız Çin mobilya fuarından sonra, özellikle zengin kesimin ağırlıkta olduğu Shanghai bölgesine, klasik ev mobilyası ihraç edilmeye başlandı. Mobilyalar, İtalyan estetiğinde , Alman standardında ve bize özgü dokunuşlara sahip. Avrupa mobilyasına çok meraklı olan Çinliler İtalyan markalarını pahalı buluyorlar. Bu yüzden Türk mobilyacılar, kalite ve tasarım anlayışı olarak onlara istediklerini daha uygun fiyata veriyor” diyor.

Lojistik ayrı bir hassasiyet konusu. Çünkü üretilen mobilyaların hepsi el emeği. Sevkıyatta meydana gelebilecek bir sıkıntı, ürünlerin kalitesini düşürebilir ya da İtalya gibi önemli mobilya geleneğine sahip üreticilerle rekabet şansımızı azaltabilir. “Gümrükte yaşanan sıkıntılardan dolayı zaman kaybı, paketlemelerdeki eksikliklerden dolayı mobilyaların zarar görmesi yaşadığımız sıkıntılardan sadece birkaçıdır” diyen Gürcan, sektörümüz Uzakdoğu pazarında büyüdükçe lojistik şirketlerinin de bu yönde kendilerini geliştirmesi gerektiğini belirtiyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI