Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > ‘Maliyetin yüzde beşini geçmez ama hayat kurtarır’
‘Maliyetin yüzde beşini geçmez ama hayat kurtarır’
29 Ocak 2018 Pazartesi, 10:52

 

Yangın yalıtımı, yangınlarda oluşan ısı ve dumanın zararlı etkilerinin sınırlandırılmasına yönelik, can ve mal güvenliğini sağlayıcı yapısal önlemlerin genel tanımı. Yaşam ve çalışma alanlarında yapılması gereken yangın önleme tedbirleri ancak yangın yalıtımı ile mümkündür. Bu da ne lüks ne de pahalı bir uygulamadır. Yangın yalıtımının maliyeti, binanın kullanımına ve sistemin türüne göre değişebilmektedir. “Tüm yalıtım tedbirlerini ve uygulamalarını almayı planladığınız yeni inşaatlarda, yangın yalıtımının maliyeti inşaat maliyetinin yüzde 5’ini geçmiyor” diyor araştırmalar.

‘YÖNETMELİĞE AYKIRI DEĞİL’

“Mantolama, yangın yönetmeliğine aykırı değil, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğe uygun olarak farklı bina türlerinde farklı ürünler ile sunulabilen bir çözümdür” diyen İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Mantolamanın yanlış lanse edildiğini, geçtiğimiz yıl Londra’da, kısa süre önce de Manisa’da bir apartmanda meydana gelen yangının binanın dış cephesinde yayılmasının mantolama ile bir ilgisi olmadığını, bırakın yangının büyümesine mantolamanın neden olmasını, söz konusu binalarda mantolama bile olmadığını” söylüyor. Daha çok konut türü binalarda tercih edilen mantolama uygulamalarında ısı yalıtım malzemeleri duvarla arasında boşluk kalmayacak şekilde yapıştırılmakta ve mekanik olarak dübellerle sabitlenerek üzeri sıva katmanları ile kaplanmakta ve boya ile bitirilmekte. Öte yandan giydirme cephelerde de ısı yalıtımı dış cepheye uygulanmakta ancak mantolamadan farklı olarak binaya estetik görüntü veren yalıtımla alakası olmayan dış cephe kaplamaları ile duvar arasında havalandırma boşluğu kalacak şekilde cepheye asılmaktadır. Yangın güvenliği açısından bakacak olursak, bu havalandırma boşluğunun yangınlarda baca etkisi yaparak yangınların hızlıca yayılmasına sebebiyet verebildiği biliniyor.

DOĞRU UYGULAMA KORUNMA SAĞLAR

Taşyünü, EPS, XPS gibi malzemeler ile mantolama yapılması mümkün. Mantolamada kullanılacak ürünler binanın yüksekliğine göre belirleniyor. Yüksekliği 28.5 metreden fazla olan binalarda mantolama yapılacaksa taşyünü içeren sistemler öneriliyor. Bu yükseklik kabaca 9-10 kata denk geliyor. Yüksekliği 28.5 metrenin altında olan binalarda ise taşyününün yanı sıra EPS veya XPS de kullanmak mümkün.

Yönetmeliğe göre EPS ve XPS ile yapılan uygulamalarda pencere kenarlarına üstten en az 30 cm, yanlardan ise en az 15’er cm taşyünü gibi yanmaz malzemeler ile bariyer yapılması gerekli. Ayrıca eğer EPS ve XPS ile mantolama çözümünüzü oluşturduysanız zemin seviyesinden 1.5 metrelik mesafede, üzerinin yanmayan bir malzeme ile kaplanması gerekli.

Yangına karşı güvenli bina

Son beş yıllık yangın istatistiklerine bakıldığında 2012-2017 (Ağustos) yılları arasında, toplam yangın vakalarının yüzde 37-40’ı konutlarda karşımıza çıkıyor. Yüksek bloklarda bu sorunun katlanarak artması bekleniyor. Yangına karşı güvenli binalar inşa etmenin en önemli bileşenlerinden biri malzeme, bir diğeri planlama. Planlama aşamasında da yönetmelikler pek çok soruya cevap veriyor! Yangın kompartımanı, bitişik nizam yapılardaki ara bölücüler, yangın kaçış yollarının yalıtımı, havalandırma teknikleri vb. her türlü yaptırım detaylandırılmış durumda. İş ki yönetmeliklere uygun kalalım.

- Yangın kompartımanı:

Yangın kompartımanı, bir bina içerisinde, tavan ve taban döşemesi dahil olmak üzere, her yanı en az 60 dakika yangına karşı dayanıklı yapı elemanları ile duman ve ısı geçirmez alanlara ayrılmış bölgeye deniyor.

- Bitişik nizam yapılar:

İki veya daha çok binaya ait müşterek duvarlar yangına dayanıklı duvar olarak inşa edilir. İkiz evleri birbirinden ayıran her duvar, yangın duvarı olarak inşa edilmek zorunda.

Kullanıcı ne yapmalı?

Yangın anında çok basit bazı tedbirler itfaiye gelene kadar hayat kurtarır. Bunların başında, alt katlarda çıkmış ve duman yayılımı apartmana sızmış bir binada üst katlardakilerin cam çerçeve açarak bağırması veya apartman kovasına çıkması yerine, kapı pencere altlarına ıslak havlu vb. malzemeler ile kapatmaya çalışarak itfaiyeyi beklemeleri gerekli. Keza duman zehirlenmesi ölüm sebeplerinin başında. Yangının bulunduğunuz kotun üstünde olması durumunda hızla bina tahliyesi söz konusu, lakin burada da eşya kurtarmaya çalışmamak lazım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI