Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Dönüşüyor derken yaşanmaz hale gelmesin!
Dönüşüyor derken yaşanmaz hale gelmesin!
08 Ocak 2018 Pazartesi, 10:25

 

Bağdat Caddesi ve Kadıköy’deki dönüşüm geçtiğimiz yıl semt sakinlerini hayli sıkıntıya soktu. Toz toprak içinde kalan ara sokaklar, trafiğin içinden çıkılmaz hali ve tek tek apartman dönüşümü Cadde ve çevresinde beklenen dönüşümü sağladı mı? Bölgede çalışan müteahhit firmalara sorduk ve gördük ki onlar da hallerinden pek mutlu değil. Alan pahalı diyor, satan mutlu değil, mahalleli memnun değil derken bir yıl geçti, işte farklı sesler ve Cadde’nin geleceği için çözüm önerileri.

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu

‘2017 toparlanma yılı oldu’

“Geçtiğimiz yıl, Bağdat Caddesi için toparlanma yılı oldu. Fiyatlarda yüzde 30’luk bir düşüş nedeni ile mağaza ve dükkân fiyatları da daha uygun bir rakama geldi. Bu nedenle dünyaca ünlü birçok marka yeniden Cadde’ye giriş yaptı. 2018’de Cadde yeniden İstanbul’un gözbebeği olacak. Cadde bir şantiye alanı olarak görünse de, bu bir süreç. Bağdat Caddesi’ndeki binaların neredeyse yüzde 90’ı 50-60 yıllık binalar ve depremde büyük risk oluşturuyor. Cadde’de inşaat yapan bizler de burada oturuyoruz ve Cadde’de oturan diğer birçok kişi biz de aynı sorunlarla boğuşuyoruz. 2018 yılında yaklaşık 2000 dairelik konut projesinin geliştirilmesini öngörüyoruz.”

Aydoğan İnşaat, İrfan Aydoğan

‘Kat malikleri evine dönmüyor’

“Cadde’de kentsel dönüşüm tamamlandığı zaman bölgenin nüfusu 2 kat oranda artacak. Bölge, bu insan yoğunluğunu kaldıracak altyapıya sahip değil. Giderek betonlaşan, en ufak bir yağmurda dahi su baskınlarının arttığı bir lokasyona dönüşmeye başladı, Cadde. Kat maliklerinin büyük bir yüzdesinin dairelerine dönmeyerek kiraya vermeleri veya düşük fiyatla satmaları, arz talep dengesinin bozulması nedeniyle fiyatlarda şu an için artış beklemiyoruz. Kat maliklerine verilen emsallerin artması nedeniyle denge bozuldu. Bu yüzden mevcut şartların devam ettiği müddetçe kentsel dönüşümle ilgili üretim yapmayı yanlış buluyoruz.”

AE Mimarlık, Ahmet Erkurtoğlu

‘Önlem alınması gerekiyor’

“Çevrede yıkım esnasında çıkan toz ve kirlilik ile inşaat yapımı sırasında çevreye verilen rahatsızlık, insanların Kadıköy’den kaçmasına neden oldu. Anadolu’dan Kadıköy’e gelen müteahhitlerden sat-yapçıların, yapsatçılardan çok olması, arzın çok olması talebin az olması nedeniyle dairelere alıcı çıkmadı. Dolayısıyla ekonomik açıdan sıkıntıya düşen sat-yapçı müteahhitlerin fiyatları düşürmeleri nedeniyle fiyatlar geriledi. Önlem alınmazsa fiyatlar daha da gerileyebilir. Yarım kalan projelerin tamamlanması ve vatandaşlarımızın mağdur olmaması için KİPTAŞ veya İller Bankası gibi bir kurum devreye girebilir.”

Şişikler İnşaat, Hakan Şişik (Yönetim Kurulu Başkanı)

‘Emsal transferi yapılmalı’

“Bağdat Caddesi ve çevresinde fiyatların şu an dipte olduğunu ilerleyen yıllarda inşaatların getirdiği çevresel ve fiziksel yorgunluğun giderilmesiyle kesinlikle artış göstereceğini ve 2018 sonunda bu artışları piyasalarda göreceğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla şu anda alıcılar için en uygun piyasa koşullarını yaşıyoruz. Sağlıklı bir kentsel dönüşüm için ada bazında parsel birleşmeleri teşvik edilerek, otoparkları olan, enerji üretebilen, doğal kaynakları en az tüketen nitelikli projeler üretmeliyiz. Buna ek olarak ada içi emsal transferi yapmak suretiyle emsal hakkını transfer eden parsellerin kamuya terkini sağlayıp daha çok kamusal yeşil alanlar çıkartmalıyız.”

YAZARIN DİĞER YAZILARI