Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Başkent’te 20 yıllık dönüşüm seferberliği
Başkent’te 20 yıllık dönüşüm seferberliği
02 Ocak 2018 Salı, 10:32

 

İNŞAAT SEKTÖRÜ 2018’İN YOL HARİTASINI ÇİZİYOR

Yeni yatırımlarla birlikte cazibe merkezi haline gelen Başkent Ankara’da gayrimenkul sektörünün gündemi, kentsel dönüşüm ve yabancı yatırımcılar. Sektör, sağlıksız yapıların yerine yapılacak modern yapılarla şehrin daha çok yabancı yatırımcıyı çekeceğini belirtiyor. Ankara, 20 yıl daha konut ve ofis piyasasında hareketlilik bekliyor

YP İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı OSMAN CEM ÇANKAYA

‘Ankara’da 2017’de ‘Farklı Fikirler’ kazandı ’

Yıl sonu satışlarında, dövizdeki dalgalanmaların, alıcıların kararlarında zorluk yarattığını belirten YP İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Osman Cem Çankaya, buna karşın “fark yaratanların” süreçten kazançla çıktığını ifade etti. Çankaya, her işte olduğu gibi inşaat sektöründe de sıradanlıktan kurtulan, talebi araştırıp ona göre çözüm sunanların büyüme süreçlerini devam ettirebildiklerini vurguladı.

BEKAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı BEKİR KARAHASANOĞLU

‘Ankara’da dönüşümün simgesi ‘Çiğdem’ olacak’

BEKAŞ İnşaat, ODTÜ ormanlarına komşu Çiğdem’de, kentsel dönüşüm hareketi başlattı. Projenin dönüşümün simgesi olacağını söyleyen BEKAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Karahasanoğlu, “Projemiz sadece Çiğdem’de değil, yakın lokasyonlarda ömrünü tamamlayan çok katlı binalar da bizi takip edecek. Günümüz şartlarını karşılamayan binalar yerini yaşanılabilir yapılara bırakmak zorunda” dedi.

OP Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı ÜNAL PALA

‘Modern iş merkezleri yatırımcıları getiriyor’

Ankara’ya Regnum Sky Tower İş Merkezi’ni kazandıran OP Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, içinde sosyal donatı alanları, iş trafiğini hızlandıracak otopark, toplantı salonları, gösteri merkezleri gibi unsurların bulunduğu yeni ofislerin yabancıların da ilgisini çektiğini belirtti. Yabancı yatırımcıların sayısında artış olduğunu belirten Pala, “Modern yapılar yabancıların kente gelişine de ciddi katkı sağlıyor” dedi.

BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi EFE BEZCI

‘Yabancıya satışı yükseltmeliyiz’

BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, sektörde, yabancı kaynaklı alımların kısmen de olsa Ankara inşaat pazarına yansıdığını belirterek, şunları söyledi: “Yabancıların ülkemizde gayrimenkul yatırımı yapması çok ciddi döviz geliri anlamına geliyor. Kısa süre önce teslim ettiğimiz BESA Kule, Kule EVO gibi projelerimizde de yabancı talebi artmaya başladı. Bu oranın yakın gelecekte daha da artacağına, inanıyorum.’’

ICK Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı CEMAL KURU

‘Başkent kabına sığmayacak’

ICK Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kuru, Başkent’in artık Çankaya ve Keçiören’e sıkışıp kalan bir kent olmadığını, son 10 yıldır yeni ve çok önemli lokasyonların oluştuğunu kaydetti. “İş dünyasının ve özellikle de Anadolu’nun kalbi artık Ankara’da atıyor” diyen Kuru, “Ankara önümüzdeki yıllarda kabına sığmaz duruma gelecek. Bu nedenle Ankara en az 20 yıl daha bu hızla konut ve ofis üretmeli” diye konuştu.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI