Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Seçim öncesi hazırlık yılı inşaatı hareketlendirir
Seçim öncesi hazırlık yılı inşaatı hareketlendirir
18 Aralık 2017 Pazartesi, 09:52

 

Gayrimenkul sektöründe bir yılın sonunda neler oldu ve yeni yılda bizi neler bekliyor sorularına cevap aramaya devam ediyoruz. Yapı sektörünün kaba inşaat bileşenlerinden biri olan gazbeton üretiminde neredeyiz nereye gidiyoruz sorularına Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar’dan cevap aldık.

“Yapı malzemelerine baktığımızda inşaatın en hareketli olduğu eylülde yüzde 13.8’lik artış meydana geldi. Ancak ekim ayı ile birlikte ekonomide meydana gelen daralma, petrol fiyatlarındaki artış, dövizdeki parite baskısı yıl kapanışına etki edecektir diye tahmin ediyorum. Türk Ytong olarak önümüzdeki yıl Kocaeli Dilovası’nda 50 milyon Euro yatırımla devreye alacağımız Ytong fabrikası, hem dünyanın en büyük Ytong üretim tesisi olacak hem de gazbeton sektörünün küresel gelişiminde bir mihenk taşı olacak. 2017 yılını, hedeflerimize paralel biçimde 285 milyon TL ciro ile kapatmayı bekliyoruz” diyen Hinginar, 2018 yılı için şunlara dikkat çekiyor:

2018 yılı seçim öncesi hazırlık yılı olacak. Ayrıca kentsel dönüşüm ile ilgili yasal altyapının da yine 2018’de tamamlanmasını bekliyoruz. Bu da inşaat sektöründe yeni bir hareketlilik demek.

Sektörümüz, oluşturduğu iş hacmi, katma değer ve istihdam olanaklarıyla ülke ekonomisi için kaldıraç görevini üstlenmekte. Kentleşmenin standart-larının mimariden malzeme seçimine kadar her alanda çağdaş bir standarda oturmasını arzu ediyoruz.

Malzemelerimizle nitelikli yapılara imza atılmasını temenni ediyoruz. Bunun için de hayata geçirdiğimiz projelerle, sektöre yol göstermek, kamuoyunu aydınlatmak için azami çaba sarf ediyoruz.”

 

BÖLGE BAZINDA DÖNÜŞÜM HIZ KAZANMALI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın KHK ile kentsel dönüşüm yasasında 15 maddelik bir düzeltmeye gittiğini hatırlatan Fethi Hinginar, “Bu yasal altyapı tamamlanırsa kentsel dönüşüm, bina bazında değil, bölgesel bazda değerlendirilecektir. Bakanlığın da sık sık dile getirdiği gibi, kentsel dönüşüm hastane, sosyal donatı ve ulaşım standartları bakımından da değerlendirilmeli. Özellikle İstanbul’da her bir metrekare konut olarak değerlendirilmiş. Yeni düzenlemeler ile bölgelerin daha planlı, daha kaliteli geliştirileceğini, altyapı sorunlarının çözüleceğini tahmin ediyoruz. Öte yandan en temel konumuz olan enerji verimliliği yönünden etkin çözümlerin kullanıldığı, bulundukları bölgelerin dokusuna uygun konutların inşa edilmesinin de son derece önemli olduğunu düşünüyoruz“ dedi.

‘BÜYÜK ÜRETİCİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Türk Ytong olarak 2017 yılı ve son 5 yılın her yıl geçmiş bütün yıllardan daha yüksek üretim, satış ve verimlilik sağlanan yıllar olduğunu anlatan Hinginar şöyle devam etti: “Bildiğiniz üzere Multipor markamız ile ısı yalıtım pazarına hızlı bir giriş yaptık. Ayrıca 55. yılımız olan 2018’de gerek ürün çeşitliliği gerekse kapasite açısından dünyada ve Türkiye’de en büyük üretici olmaya devam edeceğiz.“

500 milyon $ ihracat hedefi

Çimento ihracatının Türk ekonomisine doğrudan olumlu katkı sağladığını belirten TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün yıl sonuna kadar 500 milyon dolar ihracat hedeflerinin olduğunu belirtirken, 2017 yılı değerlendirmelerinde şunlara dikkat çekti: “Bu yıl, çimento ihracatımız yüzde 10’dan fazla artış gösterdi. Aynı şekilde iç pazarda da satışlarda yüzde 4’e yakın bir büyüme yaşandı. İç pazardaki büyüme elbette konut sektörüyle paralel şekilde seyrediyor. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28.8 oranında artarak 140.298 oldu.”

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI