Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Batı’nın standardı ile üretip Doğu’nun fiyatı ile pazarlama
Batı’nın standardı ile üretip Doğu’nun fiyatı ile pazarlama
13 Kasım 2017 Pazartesi, 10:09

 

İnşaat malzemesi sektörünün çatı örgütü Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), bugün 32 sektör derneği, 83 büyük sanayi kuruluşu ile sektörde 21 binden fazla noktada satış ağı bulunan bir sektörü temsil ediyor. Bu hafta İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan ile sohbet ettik. İşte satır başları...

Endüstri 4.0’ın bir yansıması olan dijital dönüşüm, teknoloji ile iş stratejilerini, veri bilimini ve cihazları birbirine bağlıyor. Buna hazır olmak; malzemenin doğadan ham maddesinin elde edilmesinden başlayıp evimizin içine girene kadar olan süreci komple içeren ciddi bir altyapıyı tarif ediyor.

‘HAYALLER DİJİTAL GERÇEKLER MANUEL’

Korsan yazılımlarla iş yapan bir ülke olduğumuz belirlenmiş durumda. Bu koşullarda Başkan Ferdi Erdoğan, dijitalleşmenin çok da kolay olmayacağına şu cümlelerle vurgu yapıyor: “İnşaat sektörü, uçtan uca entegre bir sektör. Bu işin başı doğada madencilik, sonu uygulama ve montajdır. Sistemin ortasında yer alan üretimi akıllı fabrikalarda, depolama ve taşımaları akıllı lojistik ile yapmak yeterli olmayacaktır. İşin başında kazma-kürek ile madencilik, sonunda mala, çekiç, anahtar ile uygulama yer alıyor. Dolayısıyla, biz sanayiciler için hayaller dijital iken, müşteriler için gerçekler manuel. İnşaat sektöründe dijital dönüşümü ne tek başına müşteri odaklı yatırımlar, ne de tek başına teknolojik yatırımlar sağlayabilir. Henüz makinemakine ya da makine-sistem etkileşimi planlanırken, insansistem- makine etkileşiminin yol haritasının düzgün çıkartılması şart. Bilgi paylaşımına mesafeli yaklaşan bayi-distribütör-tali bayi-uygulamacılarla birlikte ekonominin büyük kısmını üstlenen OSB’ler, KOBİ’ler ve ayrıca uygulamacı ustalar, önce eğitilmeli, kayıt içine alınmalı, sonra sisteme entegre edilmeli”.

ANA SORUN İSTİKRAR

Birçok alt sektörde -çimento, hazır beton, cam, seramik, doğal taş, gaz beton, boya, tuğla kiremit gibi üretim kapasitesi olarak dünya lideri konumunda ya da ilk 5 içerisinde yer alıyoruz. Uzun yıllar önce Arap ülkeleri ile başlayan ardından Türk Cumhuriyetleri, Rusya, yakın sınır komşusu ülkeler ve son yıllarda özellikle Afrika kıta ülkeleri ile genişleyen dış pazarda, şu an 5 kıtada 100’den fazla ülkeye malzeme satıyoruz ve ana sorunumuz bu satışlardaki “istikrar”. Sürekliliğin sağlanması hem kalite hem bütçe bağlamında önemli. Avrupa ve Amerika hâlâ istikrarlı pazarlar olmaya devam ediyor. İnşaat malzemesi sektörü, 2016 yılında 15.2 milyar dolar ile Türkiye’nin ihracat lideri sektörleri arasında. TÜİK’in verilerine göre, 2016 yılında 862 milyar dolar milli gelir içerisinde, inşaat malzemeleri sanayiinin payı 106.6 milyar dolar.

 

Uluslararası alanda olmak istiyorsak bina bilgi modellemesi şart!

Dijital dönüşüm sürecinin en güzel teknolojik örneklerinden biri olan BIM (Building Information Modelling-Bina Bilgi Modellemesi) ile ilgili çalışmalar, ülkemizde maalesef olması gerektiği kadar yaygın değil. Firmalarımızın, yurtdışında projelere başvururken bu eksikliği hissetmeye başlaması da, hızla bu sürece dahil olmamız gerektiğini gösteriyor. BIM Kütüphaneleri, tüm dünyada mimarlar ve teknik müşavirler için kullanım kolaylığı açısından büyük önem taşıyor. İMSAD, bu kapsamda sektöre öncülük edecek önemli adımlar atmak için üniversiteler ile işbirliğine gidecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI