Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > İstanbul’un kalbinde yer alan projeler
İstanbul’un kalbinde yer alan projeler
23 Ekim 2017 Pazartesi, 10:04

 

Bu hafta, şehir merkezinde prim potansiyeli yüksek noktalarda gayrimenkul geliştirme, yapım ve satışını yapmak amacıyla faaliyete geçen MİNT’in öyküsünü, 26 yıllık finans sektörü deneyimi sonrasında 2014 yılından itibaren yönetim kurulu başkanlığını yürüten Sefer Altıoğlu’ndan dinledik. MİNT’in ana hedefi İstanbul’un kalbinde yer almak. “Ada bazında” kentsel dönüşüm projelerine imza atmaya çalışan grubun iddiası kente sürdürülebilir yaşam alanları sunmak. Bu bağlamda trafik erişimi yüksek, enerji tüketimi minimize edilmiş ve estetik kaygısı güden projelere imza atıyor. Sefer Altıoğlu’nun ifadesi ile hedef; “Masrafları minimize eden konutlar üreten, hayata geçirdiği projelere yenilenebilir enerji sistemleri entegre eden, bununla da kalmayıp o bölgedeki sokaklara ve kamu binalarına da temiz enerji götüren, bölgenin ve sokağın güzelleşmesi için katkı sağlayan, toplumsal yaşama dokunan, insan odaklı güvenli yaşam alanları”.

Boğaz-Haliç aksında “Kağıthane, Çağlayan, Şişli ve E5” isimli ada bazında dönüşüm projelerini gerçekleştiren grubun, Kağıthane projesinde yaşam başlamış durumda. Diğer projelerinde 2018’in ilk yarısında teslime gitmeyi hedefleyen grubun metrekare satış fiyatları 6 ile 7 bin Türk Lirası arasında değişiyor. Genel olarak 50 ila 100 metrekare arasında değişen 1+1 ve 2+1 birimleri ile Kağıthane 104, Çağlayan 131, Şişli 77 ve E5 101 olmak üzere 400 konut bir yılda teslime gidiyor.

YAZ BOYU SICAK SU PARASI VERMEDİLER!

Kağıthane projesinde yer alan dairelerin geçtiğimiz yaz, sıcak su gideri olmamış. Bunun en temel sebebi enerji etkinliği bağlamında malzeme ve sistem tercihleri. Aynı öngörüler ile enerji, su ve hammadde kaynaklarını en verimli şekilde kullanılarak hayata geçirilen MİNT Çağlayan, yakaladığı tasarruf rakamlarıyla Türkiye’de Dünya Bankası kuruluşu olan IFC tarafından geliştirilen EDGE sertifikasına başvurmaya hak kazanan ilk proje. Bu süreçte özellikle tasarımda en iyi uygulamalar tercih edilerek malzeme ve sistem seçimleri verimlilik ve konfor kriterleri düşünülerek inşa ediliyor. Enerji kategorisinde yüzde 25, su kategorisinde yüzde 25, malzeme kategorisinde ise yüzde 40’ın üzerinde iyileştirme sağlanması hedefleniyor.

EDGE nedir?

GBCI (Green Business Certification Inc.) ve Dünya Bankası Grubu’nun bir üyesi olan IFC işbirliği ile kurulan EDGE (Excellence in Design for Greater Efficiencies), gelişmekte olan pazarlarda, yeni konut ve ticari binalar için yeşil bina sertifikasyon sistemidir. Enerji (embodied energy) verimliliğini hedef alan tasarım stratejileri için tahmini maliyetleri hızlı bir şekilde karşılaştırma imkânı sağlar.

Karbon ayak izini dikkate alan seçimler

MİNT E-5’te kullanılan malzemelerin, ekolojik, karbon ayak izini azaltacak şekilde seçilmesine özen gösterilmiş. Dış cephe, bakımı, onarımı ve değiştirilmesi esnasında tüm cepheye kolay erişime izin verecek şekilde tasarlanmış. Gün ışığı kalitesini yükseltmek amacıyla kullanılan hareketli panjur ve çiçeklikler ısıtma ve soğutma rejimi için de iklim koşullarına uygun konum alabiliyor. Ayrıca tasarımda kullanılan akustik cam ile iç mekân ses kalitesinin korunması hedeflenmiş.

MİNT Yönetim Kurulu Başkanı SEFER ALTIOĞLU:

ENERJİMİZİ ŞEHİRDEN ALIYORUZ

Tüm projelerini hayata geçirirken insana ve doğaya saygı prensiplerinden taviz vermediklerini anlatan MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, “MİNT olarak enerjimizi şehirden alıyor, herkesin şehrin tam kalbinde yaşamaya hakkı olduğuna inanıyoruz. İstanbul’un en değerli lokasyonlarında bulunan, çağdaş ulaşım alternatiflerinin ve şehir hayatının hemen yanı başında hayata geçirdiğimiz projelerimizi tasarlarken, herkese hitap etmeyi esas alıyoruz. Projemizi şekillendirirken, konut sahiplerinin satın aldıkları evleri dilerse yatırım, dilerse yaşama amaçlı kullanabileceği şekilde tasarlıyoruz” dedi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI