Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Mobilyada yeni trend yaşam alanlarına özgünlük
Mobilyada yeni trend yaşam alanlarına özgünlük
16 Ekim 2017 Pazartesi, 10:31

 

Turizm sektöründe doluluktu boşluktu derken bir yaza daha veda ettik. Bazen bir sektördeki durgunluk başka bir sektörde hareketlenmeye neden olabiliyor. Otel hizmetlerinde de durum biraz böyle. Durmaksızın devam eden bir süreçte hizmete mola vermeden dekorasyon yenilemek oldukça zor. Kolsan’ın 40 yıllık ahşap tecrübesinin üzerine yapılandırılan Hotelya hareketli ve sabit mobilya ürünlerinde, yurtiçinde ve yurtdışında otel, AVM, hastane, restoran, ofis, kafe ve mağaza gibi her projede üretici kimliğiyle yer alıyor. Bir otelin ihtiyaç duyabileceği tüm sabit ve hareketli mobilya ürünlerine cevap vermek üzere hizmet veren “Hotelya by Kolsan”ın hikâyesini kurucusu Mimar Zümrüt Doyran’dan dinledik.

BİR OTELİN İHTİYACI OLAN TÜM MOBİLYALAR

Oteller; restoranlar, lobiler, toplantı ve düğün salonları gibi genel mekânları ve tip yatak odalarından oluşuyor. Esasen bunlar müşteriye açık alanlar. Tabii ki servis hacimleri de var. Hotelya’nın işi “ahşap”. Dolayısıyla ile masa, sandalye, komidin vb. tüm hareketli ürünler ile yatak başından, duvar kaplamalarına, gömme dolaplardan cephe giydirme işlerine kadar tüm sabit mobilyalar, otelin konseptini belirleyen ana ürünler. Hotelya, bu süreçte zincir markalar dahil otel gruplarının proje bazında taleplerini alıyor ve her bir proje için özgün üretim yapıyor.

‘PROJE BAZINDA ÜRÜNÜ ÖNEMSİYORUZ’

İstanbul’da yaklaşık 11 bin metrekare fabrikada, 4 bin metrekarede sabit, 6 bin metrekarede hareketli mobilya üretimi yapan grup, 30 kişilik tasarım ekibi ile hareket ediyor. Standart ürünü bulunmayan bir firmanın, her proje için yeni ve butik üretim yapması Ar-Ge grubuna çok iş düştüğünün de göstergesi. Bu da her projede gerek model gerek kalite gerekse yeni teknikler anlamında ürünü ve detayları çözmek anlamına geliyor. “Her projede ortalama 20 yeni ürün olduğu düşünülürse Ar-Ge grubumuzun binlerce yeni ürünü hayata geçirmek için çalıştığını söyleyebiliriz” diyen Doyran; butik üretimler sebebiyle de emek yoğun işgücüne bağlı çalıştıklarına dikkat çekiyor.

Rixos Premium Dubai için 3 bin 500 tasarım

“Rixos Premium Dubai’de birbirinden özgün tasarımlara imza attık” diyen Zümrüt Doyran, “Otel, tasarımı ve iç dekorasyonu ile lüksün sınırlarını zorlayan toplam 414 oda ve süitten oluşuyor. Hareketli mobilyalarda 3 bin 500’e yakın tasarım gerçekleştirdik, Projede sadece hareketli mobilya alanında hizmet vermemize rağmen otelin, mobilyaların tarzı ve oda sayısının fazla olması ile ciro yaklaşık 2 milyon TL” diyor.

Modernden klasiğe iç mekân talepleri

Grubun referansları içinde rezidans, AVM, hastane, ofis, konut, restoran gibi mekânların mobilya ihtiyacı bulunuyor. Hilton, Sheraton, Hyatt Regency, Holiday Inn, Fairmont, Rixos gibi otel projeleri yanında Nobu, Frankie, Fenix, Angelique gibi restoran zincirleri de referanslar arasında. Dubai, Moskova, Bakü, Londra, Astana, Marakeş, Filipinler, Kuala Lumpur ve Erbil yurtdışı örnekleri arasında.

Sabit mobilya ciroda önemli bir paya sahip

Zümrüt Doyran, “Senelik bazda hareketli mobilyada ciroları 20 bin Türk Lirası’ndan 2-3 milyon Türk Lirası’na kadar değişen 100’e yakın proje teslim edebilirken; sabit mobilya tarafında sadece 5-6 büyük proje ve ilave görece ufak restoran ve ofis alabiliyoruz, lakin ciroya baktığımızda sabit ahşap işleri ‘Yıllık 45 milyon Türk Lirası olan ciromuzun yüzde 70’ini oluşturuyor” diye konuştu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI