Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Mimarlık ve yapı sektörü teknolojinin gerisinde kaldı!
Mimarlık ve yapı sektörü teknolojinin gerisinde kaldı!
09 Ekim 2017 Pazartesi, 10:18

 

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)’nde 2-6 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Mimarlık Haftası etkinliklerinde mimarlık, paydaşların gözünden mercek altına alındı. Yeni teknolojiler ile mimarların ilişkisine bakıldığında, mimarların karnesi pek de parlak çıkmadı. Beni en çok heyecanlandıran ise her zamanki gibi 3D printer ve mimarlık ilişkisi. GAD Mimarlık kurucusu Gökhan Avcıoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı oturumda, ZAXE 3D Teknolojileri kurucusu Aydonat Atasever, Yüksek Mimar Leyla İlman Yörür, RAMA IS Bilişim Teknolojileri’nden Müge Sümerol ve PIN Architects kurucu ortağı Genel Müdürü Salih Küçüktuna’nın sunumlarından elde ettiğimiz sonuçlara göre, mimarların ve yapı sektörünün “teknoloji” ile sınavı çok da başarılı değil. İşte satır başları…

MİMARLAR TEKNOLOJİ ÖĞRENMEDE DİRENÇLİ

Salih Küçüktuna “Mimarlık çok tutucu ve en eski mesleklerden biri. Yeniliklere direnç gösteriyor. Teknolojinin kullanılması, tüm üniversite eğitimine yayılması gerekiyor ama kimse rahatını bozmuyor” derken, henüz eğitim aşamasında mimarın teknoloji ile barışık olmadığına dikkat çekiyor.

ROBOTLAR DEVREYE GİRDİ

İnşaat sektörünü muhafazakâr kalmak ve teknolojiye en az entegre olmakla eleştiren Leyla İlman Yörür, 1945 ten bu yana tek gelişmeyen sektör inşaat sektörü diyor ve ekliyor; “İnsan elinin yapamayacağı özel tasarımların robot tarafından milimetrik yapıldığını görüyorsunuz. Siz bir tasarım yapıyorsunuz o uyguluyor. Tatmin edici bir sonuç ortaya çıkıyor. Tek fonksiyonlu robotlar üretilmeye başlandı. Bir insan 400, robot 2000 tuğla örüyor”.

GLOBALLEŞME KURALLAR ÜZERİNDEN YAPILACAK

“Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) ile bir doktoru hastane projesi içinde gezdirebiliyorsunuz. Bu bir similasyon ortamı sunuyor. Ondan aldığınız geri dönüşle bilgiyi doğru kullanıyorsunuz” diyen Müge Sümerol, “Dünya globalleşmeyi kurallar üzerinden yapacak. Bilgi birikimi sonucu, dünyada her ülkede kapalı alanda sigara içilmiyor. Enerji su ve iklim kontrolü alanında da kurallar geliyor. Belirli standartlar ve hatta seri üretimler yapılıyor” diye ekleyerek sektörün ne kadar hazır olduğunu sorgulatıyor.

 

‘YAKINDA 3D PRINTER İLE EV BASABİLİR HALE GELECEĞİZ’

GittiGidiyor kurucu ortağı Aydonat Atasever 3D printer’ın çok yakında mimarlığa daha fazla faydası olacağına dikkat çekiyor. Mimarın tasarım safhasında kafasında düşündüğü unsurların üç boyutlu maketler halinde basılabildiğini belirten Atasever “Çok yakın zamanda ev de basılabilecek. İnşaat malzemesinin ana duvarları, malzeme teknolojinin uyumlu halde basılabilir ve kullanılabilir olduğu vakit istediğimiz boyutlarda ev basabilir hale geleceğiz” dedi ve ekledi: “Yapı küçük boyutlara parçalanacak. Birleştirip ev oluşturulacak. Her şey 3D printer’ın kütüphanesinde olacak. Multimaterial yani her türlü malzemeyi basacak.”

 

SON SÖZ: Çok gerideyiz önce zihniyet sonra uygulamada değişim!

Teknoloji nedir ne kadar insana dokunuyor soruları çok derin tartışmalara neden olabilir. Bu kısma girmeden, en basit bağlamda mutfakta kullandığımız robotik cihazlardan, elimizdeki cep telefonlarına, mekânı yeniden nasıl tanımladığına dair hepimizin mimar olarak fikri var lakin bir türlü markalı konutlarda bunun gereği planları ve müteahhit firmalarda da bunun gereği hassasiyetleri göremiyoruz. Binlerce aynı tip plandan oluşan konut varda bir tane teknolojiye uygun olanı yok. Çünkü teknoloji, akla indirgendi şükür, kapı güvenliği eşittir akıllı bina olunca teknolojiyi yakalamış sayıyoruz kendimizi. Oysa bakın daha ne çok yol var gidecek. Lütfen biraz kulak verelim!

YAZARIN DİĞER YAZILARI