Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Gayrimenkulde ‘değer’ kavramı ve ötesi hakkında...
Gayrimenkulde ‘değer’ kavramı ve ötesi hakkında...
05 Eylül 2017 Salı, 15:19

 

Gayrimenkul sektöründe bugüne kadar yaptığımız tüm röportajları, saha ziyaretlerini, markalı projeleri, kentsel dönüşüm çalışmalarını ortak payda altında toplamak istersek, karşımıza “değer” ortak parantezi çıkıyor. Bu değer, kimine göre “yatırımın geri dönüşü” gibi matematiksel bir rakam, kimine göre “yaşam alanı” adı altında sosyolojik bir kavram, kimine göre de “yeni bir malzeme, çözüm, yaklaşım” ile teknik bir kavram.

Gayrimenkul firmalarına, mimari ofislere, yüklenici gruplara, sektöre “değer” katmak adına ne yaptıklarını bu köşeden sorsak, gelecek cevaplar ne olurdu merak içindeyim açıkçası. Keza tüm projeler imar, emsal, yönetmelik odaklı devam ederken “değer” neye tekabül ediyor bilemiyoruz. Amacı insana hizmet olan yapılar hem ülke ekonomisinin bir parçası hem de “insan”a hizmet eder hale nasıl dönüşecek? Ortak bir “değer” kavramında tüm taraflar toplanabilecek mi? Bu soruların cevaplarını ULI (Urban Land Institute) Türkiye’den bekliyoruz. Gayrimenkulde “değer” kavramıyla ilgili bir çalışmayı ilgili paydaşlarla ele alacaklarını düşünüyorum ve sonuçları açısından yine merak içindeyim.

ULI, arazi kullanımı ve gayrimenkul geliştirme disiplinlerinde özel sektör ve kamudan bütün kesimleri temsil eden, kâr veya çıkar amacı gütmeyen bağımsız bir düşünce kuruluşu olarak 1936’da Amerika’da kurulan, bugün 75 ülkede 30 binin üzerinde üyeye sahip bir yapı. ULI Türkiye ise bu amaçlar yanında, kentsel alanların bilinçli kullanımı için çalışan bütün paydaşları bir araya getirerek sürdürülebilir, yaşanabilir yerleşimler amacıyla etkinlikler düzenleyen bir oluşum.

Danışma kurulunda yer alan Avi Alkaş (JLL), Zafer Baysal (AMSTAR), Serdar Bilgili (Bilgili Holding), Emre Çamlıbel (REPİE), Alize Dinçkök (Akiş GYO), Tolga Kabataş (Omurga), Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan (Nurol GYO), Hakan Kodal (Krea), Tavit Köletavitoğlu (Atlas), Ramadan Kumova (Fer Yapı), Şenay Azak Matt (AAREAL Bank), Murat Özgümüş (Rönesans), Mesut Pektaş (Zorlu Gayrimenkul), Haluk Sur (RE-PİE), Özcan Tahincioğlu (Tahincioğlu), Erden Timur (NEF), Banu Vargı Tümay (MV Holding), Ali Baki Usta (And Anadolu Gayrimenkul), Evren Ünver (MES) gibi isimler Türkiye’deki gayrimenkul sektörünün geleceğine ışık tutacak konuları, gündemi ve gelecek için öngörüleri ele alıyor. Grup çalışmalarında ise “Genç Liderler” ve “Kadın Liderler” çalışmaları dikkat çekiyor. Çeşitli platformlarla sektörel çalışmalar yapılıyor.

GAYRİMENKULDE KADIN ÇALIŞANLAR

Bu çalışmalar içinde “Gayrimenkul Hukuku, Kentsel Dönüşüm Mevzuatı, Gayrimenkul Yönetimi, Satış ve Pazarlama, Vergilendirme” gibi eğitimlerin yanında, “Göçmen Projesi, Kentsel Dönüşüm Etkinlikleri” yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda ULI Türkiye, GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) ve TMB (Türkiye Müteahhitler Birliği) işbirliğiyle ilk kez düzenlenen “Gayrimenkulde Kadın Araştırması” sonuçları, “Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu” tarafından kamuoyuna açıklandı. GYODER Başkanı Aziz Torun ve TMB Başkanı Mithat Yenigün ile ULI Türkiye Başkanı Ayşe Hasol Erktin çalışmanın detaylarını paylaştılar.

Ülkemizde kadın çalışanla ilgi mevzuatın 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği ile 4857 Sayılı İş Kanunu’na dayanakla son 3 yılda çok geliştiğini hepimiz biliyoruz. Çalışma hayatında olan kadınların doğum izninden, doğum sonrası yarı zamanlı çalışma olanaklarından, çalışan kadın sayısına bağlı olarak bakım odaları ve yurtlara kadar pek çok yaptırımın eklendiği mevzuatla kadına hem çalışma hem anne olma şansını tanıyor. Gayrimenkul, ülke ekonomisinin en önemli kesiti ve bu alanda “kadın çalışan”a özel yapılan bu araştırma, güncel durum hakkında fikir verir nitelikte.

Türkiye’de istihdamdaki kadınların sayısı 8 milyon 700 bin civarında ve bu rakamın çok azı inşaat ve gayrimenkul sektöründe çalışıyor. İnşaat sektörü yoğun sahada olmayı ve teknik işleri gerektiriyor. Gayrimenkul faaliyetlerinde kadın daha çok hizmet, tasarım ve benzeri alanlarda yer alıyor. Oranlara inildiğinde kadın istihdamı yüzde 1.2’lere kadar düşüyor. Yani 8 milyon kişinin içinde inşaatta çalışan yaklaşık 70-80 bin kadın var. İlginizi çekecek tüm detaylar için platforma başvurmak mümkün.

************

GAYRİ SAFİ MİLLİ HASILADA 80 MİLYAR DOLAR ARTIŞ!

İş hayatında kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, dünya ekonomisine 28 trilyon katkı sağlıyor. Bu sayede dünya gayri safi milli hasılasının 80 milyar dolar artacağını ifade eden Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Başkanı Av. Pınar Ersin Kollu, Türkiye’de istihdamda eşitliğin sağlanmasının gayri safi milli hasılaya katkısının yüzde 30 büyüme şeklinde olacağına dikkat çekiyor ve gayrimenkul sektöründe kadın istihdamının artırılması ve kadın çalışanlar için sürdürülebilir bir iş yaşamı sağlanması adına “mentorluk programı” başta olmak üzere pek çok projenin yolda olduğunu söylüyor. Kısaca konu sadece “değer” kavramı değil, daha ötesi pek çok başlık.

YAZARIN DİĞER YAZILARI