Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Fırtına Vadisi gibi cennetleri merkezde konaklama KURTARIR
Fırtına Vadisi gibi cennetleri merkezde konaklama KURTARIR
31 Temmuz 2017 Pazartesi, 10:58

 

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr.Reşat Kasap, “Merkezde konaklama ve kayak bölgesine erişim kapsamında yollar, “teleski” çalışmalar ile İkizdere ve Fırtına Vadisi de dahil olmak üzere hem yayla hem merkezi içeren projeler geliştiriyoruz” diyor

Geçtiğimiz hafta çayın memleketi Rize’de gerçekleşen Yerel Yönetimlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı’ndaydık. Yerel yönetimler yaklaşık iki yıldır Türkiye Belediyeler Birliği’nin şemsiyesi altında pek çok ilde Yerel Yönetimlerde İş Güvenliği konusunda çalıştaylar, sempozyumlar düzenliyor. “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü, Mesleki Yeterlilik Kurumu, İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, Gaziantep, Şanlıurfa, Mersin, Samsun, Sakarya, Tekirdağ, Trabzon ve Ordu büyükşehir belediyelerinin katılımları ile yaklaşık 25 ayrı kurum, iki gün boyunca akademisyenler ve uzmanlar ile buluştu. Endüstriyel kazalar içinde “Afet” boyutunda yaşananları sunmaya çalıştığım konferansta, ev sahibimiz Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap ile de tanışma ve sohbet etme fırsatımız oldu. Hedeflerinin turizmi tüm yıla yaymak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Reşat Kasap, yaz aylarında nüfusun iki kat arttığına işaret ediyor. Şüphesiz bunun nedenlerinden biri “çay toplanması” zamanında yaşanan memlekete dönüş ve “yayla turizmi”. Peki Prof. Dr. Reşat Kasap’ın projeleri neler? Kasap şöyle anlatıyor: “Yazın yayla turizmi çok hareketli. Lakin bunu 12 aya yaymak ana hedef ki yurtdışında pek çok örneğini görüyoruz. Merkezde konaklama ve kayak bölgesine erişim kapsamında yollar, “teleski” vb çalışmalar ile İkizdere ve Fırtına Vadisi de dahil olmak üzere hem yayla hem merkezi içeren projeler geliştiriliyor. Merkezde iki tane 5 yıldızlı otel, bir tane de 5 yıldızın da üstünde konfora sahip yatırım yapılıyor. Öte yandan merkezde 2014’te 97 bin olan nüfus, 2017 itibarıyla 115 bin. İstatistiklere baktığımızda toplamda bir nüfus artışı olduğu gibi özellikle merkeze hem kırsaldan hem dışarıdan göç aldığımızı görüyoruz. Bu noktada merkezde sadece turizm amaçlı yeni yatırımlar değil aynı zamanda nitelikli konut yatırımları planlanmakta.”

‘Sellere karşı tüm önlemleri aldık’

Son günlerde İstanbul’da yaşanan ve bugüne kadar alışık olmadığımız yoğun yağış temposu esasen Rize için olağan hatta sıradan. Çok yüksek dağların denize bu kadar yakın sıralandığı coğrafyada bulutlar dağlarla hemen sahil hattında buluşuyor. Bu bağlamda “sel ve kent” ilişkisi konusunda Başkan Kasap şunlara dikkat çekiyor: “Hava hareketleri bu coğrafyanın gerçeği. Bahar aylarında zaten çok yoğun yağış alıyoruz lakin enteresan olan kışın 1 metre kar kalınlığının aniden ısınmaya bağlı olarak erimesi. Yaz aylarında da sahil yani merkez diyebileceğimiz alanda yağış devam ediyor. Kısaca yağmur bizim için son derece doğal. Merkez 2011 yılında su baskınına maruz kalmış. Afet Kriz Merkezi kurduk. Operasyon yönetim planı hazır. Hiç şüphesiz dere yataklarının temizliği, köprü kemer vb akış yönünde olan insan eli ile yapılmış unsurların altlarında, selin sürükleyerek biriktirdiği atıkların ivedilikle uzaklaştırılması, altyapı çalışmalarına verilen önem ile şiddetli yağış karşısında daha hazırlıklı bir kent var artık. Kırsalda suya yön verdiğimiz an esasen yerleşim bölgelerine tehdit olmaktan çıkıyor. Bu bölgelerde ana operasyonlarımız drenaj sistemi temizliği, mazgalların açık kalmasının sağlanması ve suya yön verecek alt-üstyapı unsurlarını sürdürmek.”

‘Ovit bizi lojistikte merkez yapacak’

Yapımına, 1 milyar 141 milyon lira harcanan Ovit Tüneli, kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyle 5.5 ay ulaşıma kapalı olan Erzurum-Rize Karayolu’nun 12 ay açık kalmasını sağlayacak. Ovit Tüneli’nde çift tüpün bağlantı tünelleri ile birlikte toplam uzunluğu 17.3 kilometre olacak ve yıl sonu tamamlanacak. Bir yandan transit taşımacılık öte yandan Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin birbiriyle olan bağlantılarının artırılarak, bölge illeri arasında ticari ve kültürel alışveriş canlandırılacak. Rize özelinde de çok kıymetli bir yatırım olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Reşat Kasap, Ovit Tüneli’nin “Dünyanın En Uzun İkinci Tüneli” olduğuna dikkat çekiyor: “Ülkemiz için çok önemli yatırımlardan biri olan Ovit Tüneli’nin marina-liman ilişkisi, İkizdere, İyidere bağlantıları Rize özelinde hem turizmin gelişmesi hem de ‘Lojistik” merkez olma yolunda çok kıymetli. Denizyolu ile yapılacak ticaretin karayolu ile Kuzey Doğu aksında yayılması olanaklı hale gelecek.”

YAZARIN DİĞER YAZILARI