Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Konut üretiminde ‘üst marka’ anlayışı
Konut üretiminde ‘üst marka’ anlayışı
12 Haziran 2017 Pazartesi, 10:23

 

Sektörde markalı konut aldı başını gidiyor. Peki nedir bu “marka”dan anlayacağımız? Dünyada konut ve ofisler için hazırlanmış etkin metrekare, enerji, atık, yönetim vb. standartlar var. Ülkemizde markalı konut terimi, gayrimenkul firmasının ürettiği, müteahhit grubun inşa ettiği çok haneli duvarlarla kentten ayrılmış hemen her proje için kullanılabiliyor. Legant Proje ve kardeş firması Dalgıçlar Yapı tıpkı otel işletmelerinde olduğu gibi “bir üst marka” anlayışının gelişmesi gerektiği üzerinde dururken, standartları belirlenmiş bir ürün ile Ankara Çukurambar’da Cubes Ankara projesini hayata geçiriyor. Mimar Arif Balaban ve İç Mimar Durul Dalgıç, hem tasarımını hem de inşaatını yaptıkları Cubes Ankara projesinde metrekare değil birim tasarlamış ve birim satıyor. Tabii söylendiği kadar kolay bir süreçten bahsetmiyoruz. Keza, birimlerin ayrıştırma veya birleştirme konusunda tapusundan kiralanabilme koşullarına, güvenliğinden aidatına her detayın çözülmüş olması gerekiyor. Konutta “üst marka” anlayışını, teknik, konfor koşulları ve işletme sistemi için özgün mimari ve inşai çözüm ve standard şeklinde özetleyebiliriz.

METREKAREYİ KONUT ALANLAR BELİRLİYOR

‘Cubes Ankara’da 2 blokta; konut, ofis, alışveriş alanları, otel ve eğlence merkezi yer alacak. Yaklaşık bin adet konut, ofis ve özel yapılı ünitenin yer aldığı bloklarda 42 katlı A Blok konut, home office ve exclusive rezidansları; B Blok ise ofis, otel ve kurumsal kiralanacak ofisleri kapsıyor. Cubes konut, exclusive rezidansları ve birleşebilir küplerle farklı yapılarda daire oluşturma seçenekleri sunuyor. Projede istenildiği kadar birleştirilebilir küp alınabiliyor, böylece dairenin metrekaresini projeden konut alanlar belirliyor. Bin 800 metrekare kat büyüklüğüne sahip, 500 üniteden oluşan Cubes Ofis bölümünde, 35 ile bin 800 metrekare aralığında seçenek sunuluyor. İşyerleri, büyük alan ihtiyacı için 3 ya da 4 küpü birleştirerek büyük bir ofis sahibi olabilirken, start-up iş modeli ile çalışan girişimciler, 1 küp alıp büyüdükçe ofis alanını genişletebiliyor. Ofis seçenekleri arasında temalı hazır küpler dışında ofis sahiplerinin kendi zevklerine uygun olarak dizayn edebilecekleri küpler de yer alıyor.

 

Öneri

Yüksek tavanlı ofis opsiyonları

İş yaşamının içinde, merkezi noktada, 7 gün 24 saat hizmet veren kafelere ve market ile güvenilir, seçkin ve kaliteli bir ofise sahip olmak isteyenlere, büyüklüğü isteğe göre şekillenen, birleştirilebilir ölçülerde, yüksek tavanlı (3 metre 40 santim) ofis opsiyonları sunuluyor.

 

Nedir?

Rakamlarla Cube Ankara

Yaklaşık 20 bin metrekarelik bir parselde 228 bin metrekare inşaat alanında zemin altında 6 katta 60 bin metrekare otopark alanı, 10 bin metrekare ortak alanlı, 6 bin metrekare yarı kapalı çocuk ve yetişkin eğlence avlusu ile 2019’un sonunda teslim edilecek proje arsa hariç 450 milyon Türk Lirası yatırım ile hayata geçiyor.

 

Deco Yorum

‘Konsol olarak tasarlanan kapalı gök teraslar

Konsol olarak tasarlanan ve 3 taraftan gökyüzünü kucaklayan ve 6 metre taşarak inşa edilen gök teraslar ile sonsuzluğa göz kırpan projenin işletme aşaması çok titiz projelendiriliyor. Güvenlik konusunda dünya standartlarında teknolojiyle donanmış proje, aileler için de çocuklarıyla beraber geçirecekleri güvenli işletim sistemi vaat ediyor. Projenin roof katında sonsuzluk havuzu ve güneşlenme alanları sayesinde şehir içinde tatil konsepti sunuluyor. Sporu roof’a taşıyan projede, gerçek bir koşu parkurunun yanı sıra, pilatesten kick-box’a farklı tarzlarda dersler de veriliyor. Farklı bir spor alternatifi isteyenlere de 11. katta Yoga House ayrıcalığı sunuluyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI