Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Ofis binaları için dünya standardı ‘BOMA’ şimdi Levent’te
Ofis binaları için dünya standardı ‘BOMA’ şimdi Levent’te
05 Haziran 2017 Pazartesi, 11:08

 

Ömrümüzü geçirdiğimiz mekânlar evimizden ziyade işyerimiz. Son yıllarda “ofis”in teknoloji ile evrimleşmesi sonucunda yapılan işin uzaktan erişimli hale gelmesi, genç neslin çalışma anlayışı, konfor beklentilerinin değişmesi gibi pek çok kriter “ofis”lerin yeniden tanımlanmasına neden oldu. Öte yandan yatırımcı için her bir metrekarenin önemi çok önemli. Bu bağlamda BOMA (Building Owners and Managers Association International) ofis standardları, global bağlamda en etkin çözümler için efektif ölçekleri vermekte. Bu ölçekler arasında kişi başına düşen verimli alandan, düşey sirkülasyonun kaplayacağı alan ve konumuna kadar her türlü ölçek idealize edilmiş durumda. Apa Nef Plaza, iş dünyasının kalbi Levent’te BOMA standartlarına uygun olarak dünyaca ünlü mimarlık grubu HOK tarafından tasarlanmış.

Kullanım Alanına Odaklanın

BOMA International, yıllar boyunca standart, gayrimenkul piyasasının değişen ihtiyaçlarını ve ofis binası tasarımının evrimini yansıtacak şekilde revize edilmiş olup son versiyonu mevcut ve yeni binalar için bina toplam genişliği ile kat planı arasındaki temel ilişkileri verirken, servis alan ve servis veren mekânlar için temel çözümlere de cevap vermekte. Nef kendi markası altında geliştirdiği özel çözümlerini de sunduğu ofis binasında en etkin tasarımı yakalamış durumda. Metrekarelerin büyüklüğü yanında etkinliği kiralama ve satışta da avantaj sağlamış durumda.

 

ÖNERİ?

Paylaşımlı bir ekonomi modeli

Bir paylaşım ekonomisi modeli olan ve ihtiyaca göre istenilen metrekarelerde ofise sahip olmayı mümkün kılan Foldoffice, yatırımcıları ihtiyaç duymadıkları halde daha büyük metrekarelere mecbur kalmaktan kurtarıyor. Ortak kullanım alanları ve verimlilik saptayan standartları sayesinde sabit giderleri azaltıyor. Foldoffice ile sinema salonu, playstation odası, oyun ve spor salonları gibi alternatiflerle de ofis çalışanlarına eğlenceli bir çalışma ortamı sunuluyor.

 

NEDİR?

İstanbul’un en canlı ofis semti Levent

Nef’in genel merkezini de taşıdığı proje, Levent’te Kanyon Alışveriş Merkezi’nin yanı başında, Büyükdere Caddesi’ne paralel konumuyla dikkat çekiyor. Levent pek çok yerli ve yabancı markanın şirket merkezi ofis binaları ile İstanbul’un en canlı ofis bölgesi.

 

DEKO YORUM

‘Teknik ve konfor’ zengini iç mekânlar

Toplam 21 bin metrekare inşaat alanında, LEED sertifikasyonu ve Foldoffice konsepti ile çalışma hayatına yeni bir soluk getiren Apa Nef Plaza’da hayat başladı. Zemin altında 9, zemin üstünde 15 olmak üzere toplam 24 katlı blokta, her ofis katı ideal yerleşim ile 100 kişi çalışabilecek kapasitede tasarlanmış. Ofis katları dışında kalan 6 kat otopark ve 3 kat foldoffice hizmeti veriyor. Her ofis katında ortak kullanım için tasarlanmış ıslak hacimler, mutfak, server ve elektrik odası ve dış mekân ihtiyacına yönelik kat bahçeleri bulunmakta. Isıtma ve soğutma VRV’ler ile sağlanmakta olup, katlarda ısı geri kazanım cihazları kullanılarak cebri havalandırma sağlanmakta. Yaklaşık 798 metrekareye kadar kiralanabilir ofis alanında kat yükseklikleri 3.8 metreye kadar büyümekte.

YAZARIN DİĞER YAZILARI