Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Yeni gençler için hem sosyal hem akıllı Kampüs Ofis
Yeni gençler için hem sosyal hem akıllı Kampüs Ofis
24 Nisan 2017 Pazartesi, 10:36

 

Ofis binalarının tasarımına yön veren kavramlar; “Global düzlemde yer alabilmek için sürdürülebilir mimari ve güvenlik üzerine gelişen taleplerin yanı sıra ‘Y’ kuşağının çalışma hayatından beklentileridir” diyebiliriz. FerYapı, Kağıthane Premier Kampüs Ofis ile bu iki talebi baz alan bir proje geliştirmeye iki yıl önce başlamış ve toplam 20 bin metrekare alanda 117 bin metrekare inşaat alanı ile ofis binasını faliyete geçirmiş. Kağıthane aksı üzerinde giriş meydanı, arka cephede çalışanlara özel sosyal meydanı ile kentte yabancı durmayan ama oldukça dikkat çekici bir geometrik form ile yapı yakın çevresinde dikkat çekiyor. Bilgi, Kültür, Nişantaşı, Haliç üniversitelerine yakın, Osmanlı Devlet Arşivi ve Kağıthane Belediyesi ile ilişkili bir lokasyonda. Şüphesiz İstanbul’un Maslak hattı ofis potansiyeli henüz Kağıthane için geçerli olmasa da Premier Kampüs Ofis çıtayı oldukça yüksek bir noktaya çekmiş durumda. “Y” kuşağını ofis başına mahkûm etmeyen çalışma alanları ile de oldukça talep görüyor.

Kampüs Ofis’te 65 bin metrekare kiralanabilir ve satılabilir alan bulunuyor. Bunun 24 bin metrekarelik kısmı satışa sunulmuş. Kalan alan FerYapı varlık yönetimi kapsamında kiralama bazında değerlendiriliyor. Metrekare satış fiyatı 3 bin 500 dolar. Toplamda 392 adet ofis ve 43 adet ticari alan içinde; 120 metrekareden başlayan küçük ofisler C Blok’ta yer alırken, bin ile 8 bin metrekare arasındaki orta büyüklükte ofisler A ve B Blok’ta, 25 bin metrekareye ulaşan mega ofisler ise D Blok’ta yer alıyor. Zemin kat sokak meydanında kafe ve yeme içme mekânları ile şenleniyor. Zemin üzerinde yedi kat birleşebilir modüler ofisler, her katta servis hacimleri, toplantı odaları, kat bahçeleri, arşiv odaları, iç ve dış sosyalleşme noktaları ve kahve köşeleri ile yatayda yaşam uzatılıyor.

 

ÖNERİ?

Fayda odaklı otomasyon

Binaya ait özel yazılım klima, aydınlatma, stor, enerji vb kullanımlarda uzaktan denetimi sağlıyor. Bunun yanında aidatlar, spor, toplantı vb ortak alanların takip ve rezervasyonu mümkün. Dijital giriş kartları binada her türlü sirkülasyonu düzenlerken iç mekândaki harcamalarda kredi kartı işlevi de görüyor.

 

NEDİR?

Yeşil sertifikalı yaşam

Premier Kampus Ofis aynı zamanda LEED C&S kategorisinde GOLD seviyesinde sertifika sahibi. Gri su toplanması, taze hava sağlayan üniteleri, ısıtma soğutma sistemlerinde enerji verimliliği, Solar Low-E doğal havalandırmaya olanak veren kanatlar, atık ayrıştırma, otomasyona bağlı aydınlatma vb pek çok özelliği ile “yeşil” bina olma kriterleri sürdürülüyor.

 

Kampüs’te hem çalışan hem işveren mutlu

‘iTower’, ‘İstWest’, ‘Mai Residence’ ve ‘Parima Ofis’ projelerine imza atan FerYapı’nın Yönetim Kurulu üyesi Ramadan Kumova, “Kampüs, iç mekân organizasyonunda genç nesli masa başından kurtarıp verimli çalışması için gereken sosyal alanları sunarken, işvereni de akıllı sistemler sayesinde hem enerjiden hem gereksiz iş yükünden kurtarıyor, bu da sürdürülebilir iş ve insan yönetimi bağlamında katma değer sağlıyor” diyerek, özellikle “A Sınıf” ofislerin gelişim yönüne dikkat çekiyor. Borusan, DSV Holding ve Başaran Patent, teraslı müstakil kat ofislerinde kiralama yapan büyük gruplar arasında yer alıyor. Kısa dönemlik her şey hazır ek ofis hacimleri ile dönemlik kiralamalar yapılabiliyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI