Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Temiz, tükenmez enerji için hızlı hareket etmeliyiz!
Temiz, tükenmez enerji için hızlı hareket etmeliyiz!
17 Nisan 2017 Pazartesi, 10:33

 

Ülkemiz, güneş enerjisinden yararlanmada maalesef istenilen gelişimi gösteremiyor. Bugün Almanya, Hollanda gibi güneşli gün sayısı Türkiye’ye göre çok daha gerilerde olan ülkeler Güneş Enerjisinde dünya lideri olmak yolunda. Temiz tükenmez enerjiyi kullanmak, teşvik etmek için neyi bekliyoruz? Kentsel dönüşüm gibi büyük bir fırsatta neden “temiz enerji kaynağı kullanımı” zorunlu olmuyor?

Yeterli olmasa da Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretimi ile ilgili hemen her bölge ve şehirde küçük ya da büyük proje görmek mümkün. Fakat daha çok güney bölgelerimiz ve Ege Bölgesi’nde yoğunluk yaşanıyor. Kurulum yapılacak alandan ötürü yeterli enerji üretim kapasitesine ulaşamayan yatırımcılar için Panasonic HIT paneller %27 daha fazla enerji üretiyor ve %20 ile %25 arasında değişebilen oranda daha az yer kaplıyor. Aynı zamanda hem sistem maliyeti düşüyor hem de çatı üzerine binen yük azalıyor. Dolayısı ile özellikle sanayi tesislerinde üretim maliyetinin en büyüğü olan “enerji” giderini düşürmeye yönelik talep görüyor. Yatırımın geri dönüşü proje bazında değişmekle birlikte, sonrasında enerji maliyetini düşüren sanayici hem sektörde rekabet avantajı sağlıyor hem de ihtiyaç fazlasını sisteme entegre ederek gelir elde edebiliyor.

Panasonic Ürünleri Grubu Satış Müdürü Koray Yıldız “Şu an bireysel tüketici de büyük yatırımcı da aynı desteği alıyor. Üretilen 1 kilovat saat (kWh) elektrik için 10 yıl sürekli 13.3 dolar sent alıyorlar. 2 kilovatlık bir sistem, normal iki kişilik bir villa için fena bir rakam değil. Böyle bir sistemin kurulum maliyeti yaklaşık 6-7 bin dolar civarında tutar. Yatırımı yapmaya başladıktan sonra kontağı çevirdiğiniz an para kazanmaya başlıyorsunuz. Önce kullandığınız elektrikten mahsup ediliyor, fazlasını devlet size 13.3 dolar/ sent üzerinden ödüyor” diyor.

 

ÖNERİ

YÖNETMELİK İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Yetkililer, çatı üstü uygulamalarının da yakında çıkacak bir yönetmelik sayesinde kolaylaşacağını ve güneşten daha yaygın bir şekilde yararlanmanın mümkün olacağını söylüyor. Çatı pazarı, yani 0 ila 10 kilovat pazarı için yönetmelikler hazırlanıyor. Bundan sonra güneş pazarında altın çağımıza giriş yapılacağına inanılıyor.

 

NEDİR?

AKILLI ŞEHİRLERİN TEMELLERİ ATILIYOR

Panasonic, Nomura Real Estate Development işbirliği ile Japonya’da geleceğin “Sürdürülebilir Akıllı Şehir”ini inşa etmek üzere harekete geçti. Akıllı yaşam alanlarında, güneş enerjisi panelleri ve depolama pillerini birleştiren bir sistem kurularak yenilenebilir enerjinin verimli bir şekilde kullanılması sağlanacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI