Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Güvenli İş, Güvenli Yaşam İçin Güvenli Bağlantı Şart!
Güvenli İş, Güvenli Yaşam İçin Güvenli Bağlantı Şart!
10 Nisan 2017 Pazartesi, 10:47

 

Kullanım amacı ve tasarımlarına göre değişmekle birlikte günümüzde inşa edilen yapıların tamamında, daha teknik olarak “ankraj” adı verilen, genelde “dübel” olarak bilinen yapısal ve yapısal olmayan bağlantılar yapılmak zorundadır. Bu alanla ilgili net bir istatistiki çalışma olmasa da geçmişte yapılan bazı çalışmalar, incelenen spesifik depremlerde can kaybı nedeni olarak yaklaşık yüzde 10 oranında yapısal olmayan nedenleri sıralıyor. En çok göze çarpan yapısal olmayan ve yapısal uygulama örnekleri ise cephe kaplamaları, asansör rayları, mekanik-elektrik bağlantılar veya filiz ekimi uygulamalarıdır. Ankraj çözümleri bu elemanların yapıya sağlıklı bir şekilde sabitlenmesini sağlar. Çok basit bir birleşim detayı güvenli yaşamın sırrı olabilir. Üzerinize devrilecek dolaptan, kopup fırlayacak cephe elemanlarına kadar deprem anında pek çok felaketin önleyicisi olabilir.

Deprem durumunda güvenle kullanılabilecek hem kimyasal hem de mekanik ankrajlara önem veren Hilti, 2000 yılından beri özellikle bağlantı elemanlarındaki sismik araştırmalara yoğun bir Ar-Ge ile yatırım yapıyor. Bu kapsamda 120 milyon İsviçre Frangı (CHF) (yaklaşık 351.34 milyon TL) yatırımla Hilti’nin tarihindeki en büyük yatırım projesi olan Hilti İnovasyon Merkezi’nin ana hedefi gelişmiş teknolojilere olan uzun vadeli taahhüt. Ayrıca 2015 yılında Ar-Ge harcamaları yüzde 8.1 artışla 240 milyon CHF’ye (yaklaşık 702.67 milyon TL) ulaşmış. Hilti Corporation bugün dünya genelinde 124 farklı ülkeden 24 binin üzerinde çalışanı, Avrupa, Güney Amerika ve Asya’da üretim tesisleri ve Ar-Ge yatırımları ile 6 kıtada 120’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

 

ÖNERİ

SİSMİK BÖLGELERE UYGUN ÇÖZÜM

Hilti Türkiye Pazarlama Direktörü Banu Çetinkaya, “Beton elemanlara sabitlenen dübeller herhangi bir çatlak oluşsa bile sabitlenen elemanları taşımaya devam etmeli. C2 sismik bölgesinde yer alan Türkiye’deki binalarda, sabitlenecek elemanların bağlantı performansları C2 sismik bölgesinde öngörülen koşullarda test edilmeli” diyor.

 

NEDİR?

TORNA TEZGAHINDAN GLOBAL MARKAYA

Dünyanın en küçük 6. ülkesi Lihtenştayn Prensliği’nde, Martin Hilti tarafından 76 sene önce küçük bir torna tezgâhında çivi çakma sistemleri imalatıyla faaliyetlerine başlayan Hilti, günümüzde ürün gamındaki yaklaşık 10 bin ürünü ile global inşaat endüstrisine ileri teknoloji inovatif çözümler sunan global bir marka.

YAZARIN DİĞER YAZILARI