Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Sahile, tarihe, kentsel dokuya hürmet önemli
Sahile, tarihe, kentsel dokuya hürmet önemli
03 Nisan 2017 Pazartesi, 10:20

 

Zeytinburnu, Kazlıçeşme’den Ataköy Florya’ya kadar olan sahil yolundaki değişim baş döndürüyor. Lakin çoğu zaman dile getirdik yineliyoruz, sahildeki en iyi yaşam alanlarından biri Ataköy 2. Kısım. Hem kent içinde olup hem de mahalle ölçeğindeki en iyi yerleşke halen. Bu bağlamda Emlak Konut güvencesiyle, Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat’ın İstanbul Kazlıçeşme sahil yolunda gerçekleştirdiği Büyük Yalı, sahile, tarihe, kentsel dokuya saygısı ile aynı insani ölçeği hatırlatıyor.

Marmaray Zeytinburnu Hattı ile Kazlıçeşme arasında 110 dönüm arazide, 600 bin metrekare toplam inşaat alanı, 300 bin metrekare kiralanabilirsatılabilir alanlar ile hayata geçirilen Büyük Yalı projesi 2019 yılının ilk çeyreğinde teslimlere hazırlanıyor. Tarih bize Osmanlı döneminde Zeytinburnu sınırları dahilinde ilk yerleşim alanının Kazlıçeşme ve civarı olduğunu söylüyor. Yatırımın yapıldığı parselde de tarihin izlerini sürmek mümkün. Hamam, fişek deposu ve atölyeler, zırhlı araçlar deposu gibi tarihi yapılar yer alıyor. Bu unsurları proje tasarımının merkezine koyan Chapman Taylor yönetimindeki mimari ekip, tarihi yapıları merkeze alan planlaması ile 4 kapı 4 mahalle üzerinde yaklaşık 1500 ünitelik yeni bir mahalle tasarımına imza atmış durumda. Çarşısı, sokakları, tarihi binaları, ulaşım olanakları ile sahile, mikroklimaya, tarihe saygılı mahalle, girişleri ve yerleşke adlarını da bu referanstan alıyor: Deniz Kapı Evleri, Bahçe Kapı Evleri, Kemer Kapı Evleri, Gün Kapı Ev/ Ofis, Loft’lar, Otel ve Markalı Yapılar. Mimarisi tüm mahallelerin farklı ama projenin tamamı aynı dili yansıtıyor ki en zor mimari çözümlerden biri başarılmış durumda.

Parsellerin kesişim noktasındaki tarihi bina, toplanma meydanı olarak işletilmekte olup, 500 kişilik tiyatro salonu, 600 kişilik 6 salonlu sinema, fuaye, sergi salonları ile Kültür Merkezi olarak işlev verecek. Fişekhane binası, pazaryeri, market, balıkçı vb. mahalle alışveriş noktası olarak hizmet verecek.

 

Her talebe uygun model ve metrekare çeşitleri bulunuyor

Sokak kotunda iki katlı bölüm tarihi doku ile aynı dili konuşurken, üst katlardaki daireler bu podyumdan geriye çekilmiş. En üst katlara doğru yine daireler geriye çekilerek 18 katlı binalar çok daha narin kütlelere dönüştürülmüş. Büyük Yalı’da, şu ana kadar satışa sunulan ünite sayısı 916. Deniz Kapı ve Bahçe Kapı etaplarındaki iki ayrı blokta yer alan toplam 142 ünite, planlanandan daha erken satışa sunulmuş. Deniz Kapı Evleri 130 ile 600 metrekare arasında değişen 2+1’den 5+1’e kadar, Bahçe Kapı Evleri 120 ila 240 metrekare arasında 2+1’den 4+1’e kadar, Kemer Kapı Evleri 70 ila 180 metrekare 1+1 ve 3+1’e kadar değişen modellere sahip. Büyük Kapı evlerinde ise 1+1’den 3+1’e kadar 55 ila 150 metrekare arasında değişen tipte evler bulunuyor. Hemen her dairenin balkonu ve bodrum katlarda 5-6 metrekare depo alanları bulunuyor. Çok alternatifli plan, metrekare ve konum ile projede farklı şerefiyelerde metrekaresi 10 binden 30 bin Türk Lirası’na kadar değişen skalada satış söz konusu.

 

Öneri?

Fayda odaklı lüks ve iyi yaşam konsepti

Grand Pera’da düzenlenen Fasihon Week etkinliğinde, fayda odaklı lüks ve iyi yaşam konseptlerini anlatan Özak GYO Genel Müdürü Fatih Keresteci, “Büyükyalı’da; tasarıma önem veren, özel hayatında konfor, fonksiyonellik ve iyi yaşam koşullarını arayan her yaştan insana uygun ortamları, sanal gerçeklik gözlüğü ile deneyime sunduklarını, yaşamın başlayacağı 2019’dan haberler sunan özel bir gazete ile taahhütlerini paylaştıklarına” dikkat çekti.

Nedir?

Kara, deniz ve raylı sistem alternatifleri

Kazlıçeşme Avrasya Tüneli, Marmaray metro hattı, sahil yolu ulaşımlarının yanında, projeyi doğrudan sahile bağlayan geçit ile 220 tekne kapasiteli marina ve yerleşim başladığında projeye özel deniz taksileri ile deniz ulaşımı da alternatif olarak eklenecek. Proje genelinde kapalı toplam 4300 araçlık otopark bırakılmış durumda.

YAZARIN DİĞER YAZILARI