Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > EBRD, gayrimenkul pazarına Nef ile adım attı
EBRD, gayrimenkul pazarına Nef ile adım attı
24 Mart 2017 Cuma, 10:06

 

Nef ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, 120 milyon dolar sermayeli ortak şirket kurarak gayrimenkul projeleri gerçekleştirmek için Londra’da imza attı. Nef EBRD Gayrimenkul, ilk etapta 5 bin üniteli konut projeleriyle, 6 bin yatak kapasiteli öğrenci yurtları geliştirmeyi planlıyor

Tasarım tescilleri ile sektörün önemli oyuncularından biri olan Nef, gayrimenkul geliştirmek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile güç birliğine gitti. Yüzde 50-50 ortaklık ve 120 milyon dolarlık sermaye ile Nef EBRD Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. kuruldu. İlk etapta 5 bin üniteli konut projeleri ve 6 bin yatak kapasiteli akademik rezidans (öğrenci yurtları) projeleri geliştirilecek. Ortaklığın yönetimini ise Nef’in bir iştiraki olan Intus Capital Danışmanlık yapacak.

Son 5 yılda, 1 milyon metrekareden fazla alanı kapsayan ve değeri toplamda 2.4 milyar doları aşan 25’in üzerinde proje geliştiren Nef’in yeni ortaklığının imza töreni EBRD’nin Londra’daki merkezinde gerçekleştirildi. İşbirliğinin amacı ‘gayrimenkul sektöründe kentsel dönüşümü ve daha yeşil standartları yaygınlaştırmak’ olarak açıklandı. EBRD’nin bugüne kadar altyapı projeleri, KOBİ destekleri, kadınların ve gençlerin iş hayatında desteklenmesi, mülteci sorunu gibi alanlarda Türkiye’de halihazırda, 9 milyar dolarlık bir proje finansmanı sağlamış olmakla birlikte ilk kez gayrimenkul alanında Nef ile ortaklığa imza attı.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK KONUT PAZARI

Bankanın Londra’daki genel müdürlüğünde sözleşmeyi imzalayan EBRD Endüstri Ticaret ve Tarım Sektörlerinden Sorumlu Genel Müdürü Jean-Marc Peterschmitt, “Türkiye’de ilk kez Nef’le gerçekleştirdiğimiz bu yatırımdan son derece mutluyuz. Türkiye, her yıl satılan 600 bin yeni konutla, Avrupa’nın en büyük konut pazarı. Ayrıca 3 milyonun üzerinde üniversite öğrencisi ile Avrupa’nın en büyük öğrenci konut pazarı. Bu ortak girişim, Türkiye’de konut projelerine ve öğrenci konutlarına dönük talebi karşılamada yardımcı olacak” dedi.

TOPLAM YATIRIM 600 MİLYON DOLARI GEÇECEK

İki taraf her biri 60 milyon dolarlık bir katkıyla, Nef’in Türkiye’de büyüyen orta sınıfa yönelik özgün konut konseptlerini hayata geçirecek. Ayrıca proje bazlı finansmanlarla, yatırım 600 milyon doları geçecek.

6 KONUT PROJESİ VE 7 AKADEMİK REZİDANS PLANI

Londra’daki imza töreninin ardından soruları yanıtlayan Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, “EBRD ile bu uzun soluklu ortaklığa başlamaktan ve Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmayı sürdürmekten dolayı memnunuz. Bu ortaklık, ülkemiz ekonomisine önemli bir güven oyudur. EBRD’nin geçmişteki başarılı ortaklıkları, bu ortak girişimimizde bize güven veriyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinde birlikte örnek gösterilecek projeler geliştirmek için sabırsızlanıyoruz” dedi. Timur ayrıca, İstanbul’da ve Anadolu şehirlerinde 6 tane konut projesi ve 7 tane akademik rezidans projesini devreye almayı planladıklarını belirterek, “Yaklaşık 5 bin üniteli konut projesi ve 6 bin yatak kapasiteli de akademik rezidans planlıyoruz” diye konuştu.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR PROJELERE DESTEK’

EBRD Gayrimenkul ve Turizm Direktörü Claudia Pendred, “Yatırımı ayrıcalıklı kılan unsur, ortak girişim stratejimizin özünü oluşturan sürdürülebilir inşaat ve operasyon alanlarına odaklanması” dedi. Ortak girişim kapsamında geliştirilecek projeler için hedef, sürdürülebilirlik. Kısaca malzeme, az enerji tüketen, tükettiğini üretebilen, atığını dönüştürebilen üretim süreçleri desteklenecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI