Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Her kapı bir eşik, karar kavuşma içerir!
Her kapı bir eşik, karar kavuşma içerir!
20 Şubat 2017 Pazartesi, 10:52

 

Baba mesleği marangozluk işini büyüten Aslandağ kardeşler, 1988 yılında Göztepe’de kurdukları 70 metrekarelik atölyelerini, bugün yılda 90 bin kapı üreten bir şirket haline getirmiş. “Artella Ahşap Kapı Sistemleri” markasıyla sektörde farklılaşan şirket, Sakarya’da 40 bin metrekarelik fabrikaya yatırım yaparak 2018 yılında 750 kişiye istihdam sağlamaya hazırlanıyor. Amaç; ‘dünyanın kapıcısı’ olmak. Markalı konut projelerine üretim yapan Aslandağ Group, özellikle Bağdat Caddesi’ndeki projelerin yüzde 60’ına ürün sağlıyor. Bugün 10 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 20 bin metrekarelik bir fabrikada üretim gerçekleştiren grubun bünyesinde; kendi markaları Artella Ahşap Kapı Sistemleri olmak üzere, kasa-pervaz sistemleri üretimini ve satışını yaptıkları Compodoor, dış ticarette Avrupa menşeili nitelikli kapı aksesuvarları ithal edip, satışını gerçekleştirdikleri Leono, İtalyan Pedini Mutfak ve yine İtalya’nın ünlü çelik kapı markası Okey Porte bulunmakta.

 

3 Milyar $’lık Sektör

 

Çelik kapı, oda kapıları ve diğer kapılarla birlikte kapı sektörünün yurtiçindeki büyüklüğü yaklaşık 3 milyar dolardır ve bu rakamın yüzde 30’unu başta Alman, İtalyan ve Çin olmak üzere ithal kapılar oluşturmakta. Kentsel dönüşüm ve markalı konut projeleriyle birlikte Türkiye’de her yıl yaklaşık 5 milyon adet kapı ihtiyacı gündeme gelmekte. Genel olarak üretimin yüzde 80’i toplu satışı yapılan konut projelerini, yüzde 20’si ise perakende ihtiyaca cevap vermekte. Sektörün son yıllarda yaşadığı gelişim ve üretim hacmi, üretimi küçük atölyelerden çıkarmış.

Öte yandan, Ar-Ge ve Ür-Ge’ye yoğun mesailer harcanması, kapı sektöründe tercih edilen yabancı firmaların rekabetten çekilmesini ve fiyatların dengeye oturmasını sağlamış. Yakacık Endüstri Meslek Lisesi’nde Artella atölyesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile ortak çalışmalardan sonra www. kapitasarliyorum adresinden tasarım öğrencilerini yeni bir tasarım yarışmasına davet ediyor. Aslandağ Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Aslandağ, global dünyada söz sahibi olmanın “tasarım”dan geçtiğine vurgu yaparken, büyüme hedefi, fabrika yatırımları ile paralel olarak üründe, çizgide farklılık, markalaşma adına “kapı felsefesi” üzerine yola çıktık diyor ve tasarım öğrencilerine yeni bir kapı açıyor.

 

 

2017’DE ÇİFT HANELİ BÜYÜME VE YÜZDE 30 İHRACAT HEDEFİ

 

Aslandağ, 2016’da yüzde 100 büyüyerek 60 milyon TL ciro elde ettiklerini kaydetti. Bu yıl 90 milyon TL’lik ciroya ulaşmayı hedeflediklerini belirten Aslandağ, “Gelecek yıl çift haneli büyüme hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl üretimimizin yüzde 10’unu ihraç ettik. 2017’de üretimimizin yüzde 30’unu ihraç etmeyi öngörüyoruz” diye konuştu.Önümüzdeki yıllarda yurtdışında bir fabrika kurmayı düşündüklerini söyleyen Aslandağ, “Cezayir’den, Türkmenistan’dan ve İtalya’dan ortaklık teklifleri alıyoruz” dedi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI