Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Yapı sektöründe zor bulunan özellik: İkisi bir arada
Yapı sektöründe zor bulunan özellik: İkisi bir arada
06 Şubat 2017 Pazartesi, 10:51

 

Almanya’daki Ar-Ge laboratuarında geliştirilen, Alman Yapı ve Çevre sertifikalı “Multipor Isı Yalıtım Levhası” artık Türk Ytong’un Çatalca’daki yeni tesisinde üretiliyor. Hem yüzde yüz yangın dayanımı hem de maksimum enerji tasarrufu ile iki ihtiyaca birden cevap verebiliyor

 

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı F.Fethi Hinginar ile yangın yönetmeliğindeki yeni yaptırımlar ve Ytong’un bu bağlamdaki direktiflere cevap verecek yeni ürünü üzerine konuştuk. Yangın yönetmeliğinde geçtiğimiz yıl yapılan değişikliklere baktığımızda, özellikle dış cephe kabuk yapısına yansıyan malzemelerde A1 sınıfı hiç yanmaz özellikli malzemelerin kullanılma zorunluluğunu görüyoruz. Artık, dışarıdan kaplanacak ısı yalıtımı panellerimizde hem ısı yalıtım özelliği hem de yangın yönetmeliğinin zorunlu kıldığı A1 sınıfı ürün özelliklerini taşıması zorunlu. Bu bağlamda Hinginar, “Multipor Isı Yalıtım Levhası’nın hem ısıl değerleri ile ısı yalıtımı, hem de A1 sınıfı hiç yanmaz özelliği ile yangın bariyeri görevi üstlendiğini dile getirirken, “aynı zamanda yangın esnasında zehirli gazlar oluşturmadığına” dikkat çekiyor.

 

30 MİLYON EURO YATIRIM

Fethi Hinginar 2016’da toplam 30 milyon Euro yatırımla devreye alınan Çatalca tesisleri ile yıllık kapasitelerini 400 bin metreküp artırdıklarını belirtti. Hinginar şöyle devam etti: “Bu tesiste yanmaz ısı yalıtım levhası “Multipor”u üretmeye başladık. Multipor, bir inovasyon ürünü olarak yalıtım sektörünün bir adım daha ötesinde olacak. Sürdürülebilir yapılaşma, enerji verimliliği, yangın güvenliği ve yönetmeliğe uygunluk gibi konularda tüm beklentilere yanıt verebilen “Multipor” yatırımı ile ısı yalıtım levhası üretim kapasitemizi 5’e katladık. Bu kapasiteyle yapılarda, yılda 1 milyon metrekare mantolamaya alternatif yanmaz ısı yalıtımına imza atacağız.”

 

NEDİR?

 

YANGIN VE KAÇIŞ SÜRESİ İLİŞKİSİ

A1 Sınıfı Hiç Yanmaz yapı malzemeleri; yangın esnasında tutuşmaz, zehirli gaz veya duman çıkarmaz, yangın damlaları oluşturmaz, yanmaya katkıda bulunmazlar. Bu sayede, yangının yayılmasına da katkı sağlamazlar. Yangın esnasında yapı malzemesi kaynaklı zehirli gazlar oluşmayacağından yapı sakinlerinin binayı terk edebilmesi ve kurtarma çalışmaları için yeterli zamanı sağlarlar.

 

Yönetmelik ne diyor?

Başta kamuya açık binalar olmak üzere, yüksekliği 28,5 metreden fazla olan binalarda dış cephelerin en az zor yanıcı malzemeden olması gerekiyor. Yüksekliği 28.5 metreden az olan bina cephelerinde yer alan pencere ve benzeri boşlukların üst ve yan kenarlarının 15 ve 30 cm eninde hiç yanmaz malzemeden, pencere gibi korumasız boşluklar arasında kalan bölgelerin ise düşeyde 100 cm yüksekliğinde yangına dayanıklı cephe elemanı ile kaplanması gerekiyor. Farklı yüksekliğe sahip bitişik nizamdaki yapılarda ise, yüksek binanın, alçak binaya komşu dış cephesinin hiç yanmaz malzeme veya sistem ile kaplanması gerektiği belirtiliyor. Yine zemin kotu üzerindeki 1,5 m mesafenin de hiç yanmaz malzeme ile kaplanması şartı var.

YAZARIN DİĞER YAZILARI