Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > İstanbul’un planlı ve sükûnetini koruyan köşesi: Ataköy
İstanbul’un planlı ve sükûnetini koruyan köşesi: Ataköy
16 Ocak 2017 Pazartesi, 10:38

 

Ataköy Marina, sahil ile buluşamayan bölgeyi yeniden denizle buluşturdu. Bölgenin, emlak değerinde bir artışa neden olduğu da gerçek. Sahil yolu üzerinde, marinaya komşu çok değerli parsellerden biri de Kuzu Grup’a ait SeaPearl proje alanı. İnşaatın başladığı günden beri yakın takip altına aldığımız proje oldukça iddialı bir büyüklük ve proje tasarımı ile sahil yolunda tamamlandı. İstanbul’un denize sıfır tek premium projesi SeaPearl Ataköy, yaklaşık 2 milyar 700 milyon dolar yatırım değeriyle 2 etap halinde yükseliyor. 217 bin metrekare inşaat alanına, 6 bin 185 metrekare gölet alanına, 33 bin metrekare de yeşil alan ve yürüyüş yollarına sahip olan 1. Etap projede metrekare birim fiyatları ortalama 8 bin dolardan başlıyor. İlk etapta teslimlerin Temmuz 2017’de yapılması planlanıyor. 20 katlı 4 blokta 631 üniteden meydana gelen ilk etapta, alanları 88 ila 398 metrekare arasında değişen 1+1’den 4.5+1’e kadar farklılık gösteren konut tipleri yer alıyor.

Kuzu Grup, SeaPearl Ataköy’deki lüks otel ve rezidans birimlerini işletmesi için dünyaca ünlü otel şirketi Jumeirah Group’la anlaştı. SeaPearl Ataköy içerisinde yer alan 202 odalı otel ile 62 rezidans ünitenin 2019 yılında hizmet vermeye başlaması planlanıyor. Alanları 44 ila 298 metrekare arasında değişen rezidanslar 1+1’den 4.5+1’e kadar farklılık gösteriyor. Otel biriminde ise alanları 47 ila 480 metrekare arasında değişen standart, junior suite, executive suite, hospitality suite ve presidental suite bulunuyor. 2 bin 344 metrekare konferans salonu, 2 bin 800 metrekare VIP Club, 244 metrekare VIP business center, 1400 metrekare yeme içme alanı, 500 metrekare denize sıfır restoran, 3 bin 265 metrekare spor salonu, 900 metrekare market alanı, Türk Hamamı, fitness- SPA alanı, açık/kapalı yüzme havuzu ve butik dükkânlar da yer alıyor.

 

Mimari tasarımda ‘Selçuklu Yıldızı’ sembolü

SeaPearl Ataköy, Evrenol Architects imzası taşıyan projede tüm bağımsız bölümler deniz manzarasına hâkim bir konumda yükseliyor. Tasarım ofisinin dili ile mimaride kullanılan Selçuklu yıldızının modern yorumu ve dalga şeklindeki bloklarıyla, Türk mimarisinde avantgarde bir proje olma özelliği sunduğu dile getiriliyor. Bina cepheleri çağdaş kent kültürünü yakalamak amacıyla, Türk kültür ve geleneğinin modern bir yorumu yapılmaya çalışılmış. Ataköy yerleşimine bakan arka cephelerdeki görkemli girişler yine Selçuklu dönemi referansı ile olağandışı yüksekliği ve tasarımı ile dikkat çekiyor.

 

 

Peyzaj alternatifleri

 

Projede yer alan biyolojik göletler ve barok bahçeler gündelik hayata adapte edilerek, doğayla iç içe bir ortam amaçlanmış. SeaPearl Ataköy’ün peyzaj tasarım kurgusu çağdaş ve gelenekselin aynı potada yorumlanmasıyla ortaya çıkarılıyor. Projenin peyzaj plan kararlarında, barok izler taşıyan eski saray ve bahçelerden esinleniliyor. Binaların alt katlarında başlayan yeşil renginin hâkimiyeti, üst katlara gittikçe açık gri ve mavi tonlara dönüşerek gökyüzüyle birleşen bir konsept sunuyor.

Projede her blokun kullanımına özel 150 ila 200 metrekare arasında değişen fitness salonları, yoga salonları, dinlenme alanları ve bunların yanı sıra çocuk oyun alanları, deniz kenarında yürüyüş imkânı, tenis kortu, streetball sahası, yaya yolları, biyolojik gölet, seyir adası yer alıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI