Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Kamu teknoloji platformu ‘akıllı şehirler’ için çalışıyor!
Kamu teknoloji platformu ‘akıllı şehirler’ için çalışıyor!
12 Aralık 2016 Pazartesi, 10:55

 

“Akıl” meselesini bina bazında doğru değerlendiren markalı konut projeleri çok az da olsa var. Akıl ülkemizde daha çok konfor koşulları üzerinde değerlendiriliyor. Oysa dünyada “akıl” kavramı 1986 yılından beri “enerji” bağlamında değerlendiriliyor ve o yıllardan itibaren de akıl bina yanında kent planlamasına da içerilmiş durumda.

Kamu Teknoloji Platformu, “Türkiye’nin bütüncül bir teknoloji politikası yürütmesi aşamasında e-devlet ve akıllı şehirler konusundaki çalışmalara somut katkılar sunmak” için 2013 yılında kurulmuş teknoloji entegrasyonlarını hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu. Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl, kuruluşun temel amacının; “Türkiye’nin büyüme sürecinde, teknolojinin rolünün daha etkin kılınarak, teknoloji yatırımlarının yönlendirilmesi ve bu alanda politikalar üretilmesi” olduğunu belirtiyor. Akçıl akıllı kentsel dönüşümler için Platform’un bazı faaliyetlerini şu cümlelerle özetliyor: Akıllı şehirlere dönüşüm sürecinde yerel yönetimlerin daha kapsamlı bilgiye sahip olabilmesi için başlatılan Akıllı Şehirler Akademisi kapsamında 50’yi aşkın il ve ilçe belediyesine eğitim verildi, otomasyona bağlı süreçler anlatıldı. Belediyelerin dönüşüm sürecinde kısa-orta vadede neler yapması gerektiği konusunda yol göstermek için www. akillisehirler.org adresinden takip sağlandı. Akıllı Şehirler Konferansı’nda, enerjiden inşaata kadar pek çok başlık 1 Mart 2017’de ele alınacak, belediyeler yaptıkları çalışmaları kamuoyuyla paylaşacak.

 

ŞEHİRLER AKILLI OLURSA

 

Şehirler akıllı olmazsa kurumlar arası koordinasyonun sağlanamaması nedeniyle aynı sokağın belirli aralıklarla belirli amaçlar için kazılması, elektrik sorunu giderilirken, su borusu patlaması, su sorunu giderilirken doğalgaz kesintisi olması, doğalgaz için operasyon yapılırken, akmayan trafiğin sürekli durma noktasına gelmesi vb. halleri sanırım hepimiz en az bir kez yaşadık. İstanbul, sadece trafik sorunu nedeni ile “akıl” ve “teknoloji”ye muhtaç. Yerel Yönetimlerin işinin çok zor olduğunu biliyoruz; lakin kurumlar arası bürokratik yoğunluk nedeniyle çözüm zorlaşıyor. Bu bağlamda Kamu Teknoloji Platformu öncelikle farklı kurumlar arasında “dikey” bir yapılanma ile “tek nokta”dan kontrol edilen “şehir” önerilerini tartışıyor ve pilot iller ile uygulamaya geçiyor.

Akıllı kentlerde operasyon tek noktadan yürütülüyor. Barcelona, Londra, Amsterdam, Stockholm, Tokyo gibi 36 megakent 2025 yılına kadar akıllı şehir olacak. İstanbul şu anda Avrupa’nın en kalabalık şehri ve yaklaşık 120 ülkeden daha büyük. Akıllı operasyonlara ihtiyacı en fazla olan megakentlerden biri.

YAZARIN DİĞER YAZILARI