Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Enerji etkinliği ve güvenlik en önemli kriter
Enerji etkinliği ve güvenlik en önemli kriter
05 Aralık 2016 Pazartesi, 10:07

 

Mandarins Gayrimenkul’ün ilk markalı konut projesi “The Mandarins Acıbadem”, tapu teslimli satışları, lokasyonu, akıllı sistemleri ve satışa dahil olan ekstra unsurları ile dikkat çekiyor

 

Mandarins Gayrimenkul, Sinan Özeçoğlu ve Bülent Selimoğlu ortaklığında kurulmuş. Kadıköy, Fikirtepe Acıbadem üçgeninde ilk etapta 12 bin metrekare üzerinde 493 daire ve 32 ticari birimle 550 milyon TL yatırım yapılarak hayata geçirilen The Mandarins Acıbadem grubun ilk markalı konut yatırımı olmakla birlikte, 15 bin metrekarelik komşu parselde 2. etabın başlaması ile toplamda 1 milyar 200 milyon TL yatırım planlanmış durumda. Proje, 2 konut bloku ve bir az katlı ticarisosyal bloktan oluşuyor. İki blokun birbirine göre konumu ortada bir avlu oluşturacak şekilde şekillenmiş. Araç girişi güvenlik ve denetim nedeni ile tek noktadan sağlanmış. Bodrum katlar sırasıyla depo, sığınak ve 6 kat otopark olarak işlev verecek.

Enerji etkinliği ve yapının yangın, sel, deprem güvenliği en önemli kriter. Binanın otomasyona bağlı özellikleri arasında özellikle dış cephe açılır kanatların kontrolü, oda bazında ısıtma, soğutma, aydınlatma, elektrikli ev aletlerinin kontrolü sağlanıyor. Şebeke suyunun filtre edilerek kullanıma sunulması, merkezi sistem elektrik süpürgesi, salonda istenilirse şömine verilebilmesi projenin özelliklerinden bazısı. Daire girişlerinde kartlı dijital sistem tercih edilmemiş, lakin istenmeyen misafirler ve hırsıza yönelik kapı sensörlü ve kapı karşısındaki kameranın otomasyon paneline bağlantısı ile anında görüntü alınıp kaydedilmesi, mutfaklarda su baskınına karşı sensörün devreye girmesi, iç ortamda konforun yanı sıra güvenli yaşam kriterlerini sunan diğer özellikler.

 

 

Öneri

 

Her yer İstanbul ulaşım varsa

Gayrimenkul yatırımında en önemli kriterlerden biri kuşkusuz toplu ulaşım olanakları. Projenin, metroya 200 metre ve metrobüse 100 metrelik yürüyüş mesafesinde olması, Kadıköy Meydanı, Fenerbahçe, Kalamış, Boğaz Köprüsü ve Marmaray bağlantısı ise avantajını koruyor.

 

 

Nedir?

 

Güvenlik ilk kriter olmalı

Konutlarda yaşam güvenliği acil durum ve afetler ile sınırlı değil. Çocukların güvenliği bağlamında, prizlerin yeri konumu, durumu, çocuk odalarında pencere kilitleri, sosyal alanlarda, havuz kenarlarında kaymaz malzeme kullanımı, dış cephe temizliği vb. pek çok kriter göz ardı edilmemeli.

 

 

Deco yorum

Dış cephede solar kontrollü şeffaf yüzeyler

Tama Mimarlık imzasını taşıyan projede, 3.15 net kat yüksekliği ile yakalanan hacim ferahlık yanında, evin kullanım hacmini normalin üstüne çıkarıyor. Dış cephe şeffaf yüzeyler ithal camla çalışılıyor. İç ortam ise konfor koşullarını yükseltmek için Airsense teknolojisi ile iç ortam hava kalitesi denetim altına alınıyor. Odalar ve daireler arası ekstra ses yalıtımı planlanmış. Satışa dair unsurlar içinde tüm otomasyon sistemi, antre dolapları, koridordaki çamaşır makinesi dolabı, mutfaklarda buzdolabı hariç ankastreler, sarkıt olmayan tüm aydınlatma, prizlerin yanında USB girişler satışa dahil bazı özellikler. Dairelerin satış fiyatı 590 bin Türk Lirası’ndan başlayıp 1 milyon 700 bin Türk Lirası’na kadar çıkıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI