Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Üsküdar’da 16 mahallede ‘örnek dönüşüm’ başladı
Üsküdar’da 16 mahallede ‘örnek dönüşüm’ başladı
21 Kasım 2016 Pazartesi, 10:21

 

Üsküdar’da 33 mahallenin 16’sında dönüşüm başlıyor. Kandilli, Kuleli, Küçüksu, Çengelköy, Güzeltepe, Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy, Yavuztürk, Kirazlıtepe, Küplüce, Beylerbeyi, Burhaniye, Ferah, Kısıklı, Kuzguncuk ve İcadiye olmak üzere yaklaşık 11 hektarlık bir alan yeniden planlanacak. Üsküdar’ın 550 bin olan nüfusunun 270 bini bu mahallelerde yaşıyor. Dönüşümün bir kısmı 2 katlı yapılaşmayı 6-6.5 kat, bir kısmı da 5 katlı yapıları 7-7.5 kata çıkaran nitelikte olup, müstakil parsel dönüşüme izin verilmesi ve her parsele otopark zorunluluğu getiriyor.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “En zor aşamanın tüm mevzuatı tamamlayarak yıkıma başlanabilmesi olduğunu ve bu aşamanın tamamlandığını” söylüyor. Türkmen, ev sahiplerinin geçici barınma ihtiyaçlarının ve kira sorunlarının çözümü için TOKİ ile üç protokol imzalandığını ve “örnek dönüşüm”ün başladığını belirtiyor.

Birinci Protokol, Yavuztürk Mahallesi’nde 173 konutu kapsıyor. TOKİ Başkanı M. Ergun Turan, 2+1 ve 3+1 planında konutlar tasarlandığına, yerinde dönüşümün gerekliliği bağlamında yerel yönetimlerle çalıştıklarına ve inşaatların yüzde 20 oranında tamamlandığına dikkati çekiyor.

İkinci Protokol, Göztepe Mahallesi’nde 400 konutluk bir alanı içeriyor. Dönüşüm sırasında bu konutları kullanacak hane sayısı 90. Kalan konutlar TOKİ satış stratejileri çerçevesinde uygun bütçe ve olanaklarla satışa sunulacak.

Üçüncü Protokol, Kirazlıtepe Mahallesi, Çamlıca eteklerinde. Yaklaşık 190 dönüm arazide 2 bin konut inşa edilecek. İhtiyaç bin 500 daire, kalan 500 dairenin satışıyla projenin finanse edilmesi modelleniyor.

Hilmi Türkmen, 2017 sonuna kadar TOKİ’nin birinci protokol kapsamındaki konutları teslim edeceğini ve bu evlere 6306 sayılı Afet Yasası’na göre çoğunluğu sağlayan kat maliklerinin yerleştirileceğini belirtti. Türkmen, “Parselinde önce anlaşanı konut alanına alacağız. Kirayı biz karşılayacağız. Taşınma ücreti vereceğiz ve harç almayacağız. Eğer binalarını kendileri yapmak isterse düşük oranlı kredi verilecek” dedi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI