Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Çevreci olmayan çimento fabrikasının yaşama şansı yok!
Çevreci olmayan çimento fabrikasının yaşama şansı yok!
24 Ekim 2016 Pazartesi, 10:16

 

İnşaat sektörünün büyüklüğü cari fiyatlarla 79.8 milyar TL’den 85.9 milyar TL’ye çıkmış, 2015 yılında kamu inşaat harcamaları yüzde 14.6; özel sektör inşaat harcamaları yüzde 3.7 büyümüştür. Türkiye genelinde toplam konut satışları 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10.6 oranında artarak yaklaşık 1.3 milyon konuta ulaşmıştır. Halihazırda devam eden mega projelere ilave olarak yeni başlayacak konut ve altyapı projeleri, kentsel dönüşüm projeleri, yabancı yatırımcıların devam eden ilgisi ile birlikte 2016 yılı, çimento ve inşaat sektörü için 2015’e göre sınırlı da olsa büyüyen bir yıl olarak görünüyor. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün ile Türkiye’de çimento sektörünü konuştuk. Söz yine çevre ve sürdürülebilirlik kavramlarında bitti! Hatta çimentoya duyduğumuz negatif sempatinin (!) faturası da bizim mesleğe kesildi.

- Sektörün üretim ve satış kapasitesi nasıl bir yön izliyor?
TÇMB üyelerinin çimento üretimi 2014 yılındaki 71.2 milyon tona karşılık yüzde 0.2 artarak 2015 yılında 71.4 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Klinker üretiminde düşüş yaşanmış ve 2014 yılında 62.5 milyon ton olan üretim yüzde 0.8 azalarak 62.0 milyon tona inmiştir. Sektör, çimento üretiminde 2014, klinker üretiminde 2015 yılı hariç devamlı gelişen bir trend izlemiştir. Geçtiğimiz yılın iç satışları, üye olmayan fabrikaların satışları da tahmin edilerek, 65 milyon ton olarak gerçekleşmiş durumda. İç satışlar sektör bazında yüzde 1.3 artmış, üretimin yaklaşık yüzde 10.7’si ihracatta kullanılmıştır. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yeniden inşa edilen konut yatırımları, 3’üncü havaalanı, Körfez geçişi gibi özel projeler, hızlı tren, metro, otoyol gibi altyapı projeleri, HES, RES vb enerji yatırımlarının 2016 yılında çimento sektöründeki büyümeye katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

- Çimento denince toz duman ve yeşili katleden sevimsiz konut blokları canlanıyor zihinde. Sanki çimento ve beton olmasa dünya daha yaşanabilir bir yer olacak!
Haklısınız bu imaj var. Oysa şu an çimento üretim tesislerini gezmenizi çok isteriz. Avrupa Çimento Birliği CEMBUREAU ile 1972’den beri teknik ve standartlar olarak ortak çalışma ve dayanışma içindeyiz. Baca gazı emisyonlarını ölçen cihazlar bakanlık merkez teşkilatına online olarak bağlı olup, anlık kontrol edilebilmekte. Enerji ve hammadde kaynakları için endüstriyel atıkların değerlendirilmesi, atıktan enerji üretimi konusunda çalışıyoruz. Özellikle son bir yıl içinde bu konuda da ciddi gelişme kaydedilmiş ve birçok üye fabrikamız bulundukları il belediyeleri ile anlaşmalar imzalamış durumda. Üyelerimiz üretim maliyetini düşürmek ve sıkı rekabet ortamında ayakta kalabilmek için geri dönüşüm, çevre, enerji konularına; ticari gereklilik nedeni ile yatırım yapmak zorunda. Çevre ve enerji bağlamında sürdürülebilirlik yanı sıra üretim maliyetini düşürmek için kaçınılmaz olan yatırımlardan bahsediyorum. Yani toz, duman, yeşili katleden imaj üretim sürecinden ziyade biraz son ürünle ilgili. Çimento karşımıza sadece kolon kiriş olarak konut yığınları içinde çıkıyor farkında mısınız? Oysa betonun özellikle konut projelerinde, kamu binalarında son derece sanatsal kullanımlarını biliyoruz yurtdışında. Bu imaja mimarların da biraz katkısı yok mu?

- Konuyu mimarlardan çıkarıp hemen beton yollara dökelim.
Beton yol üstyapıları, esnek üstyapılara göre dünya genelinde özellikle ağır tonajlı yüksek trafik hacimlere sahip yollarda sağlamış olduğu avantajlı yaşam döngüsü maliyetleri ve sürdürülebilir bir çözüm olması nedeniyle önemli. Servis ömrünün, bakım masraflarının az olması, özkaynaklarla üretilmesi, yüksek trafik yükünü taşıyabilmesi, gece saatlerinde rengi nedeni ile görüş mesafesinin artması, yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımını azaltması, beton yolların asfalta göre bazı önemli avantajları. Avrupa’da çok tercih ediliyor. Türkiye’de belediye envanterinde bulunan yollarda tercih ediliyor, lakin Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait olan yol ağında beton yol kullanılmamaktadır. Şartnamelerde değişiklik bekliyoruz.

 

 

Türkiye, Çin ve İran’dan sonra en büyük ihracatçı

 

- İhracat yapılan ülkeler hangileri?
TÇMB üyelerinin son 10 yılda en çok çimento ihracatı yaptığı ülkeler olan Irak, Rusya ve Libya’yı geçen sene Suriye geride bırakmıştır. Son yıllarda Suriye’ye 1.7 milyon ton ihracat gerçekleştirilmiştir. 2013 ve 2014 yıllarında en çok ihracat yaptığımız ülke olan Libya pazarı, 1.5 milyon ton ihracat ile ikinci pazar olmuştur. İsrail ve son yılların şampiyonu Irak’a ise sırasıyla 0.7 ve 0.5 milyon ton ihracat yapılmıştır. Çimento ihracatının sırasıyla yüzde 23 ve yüzde 20’si Suriye ve Libya’ya yapılırken ihracatta diğer önemli pazarlar İsrail, Irak ve ABD’dir. Son yıllarda Türkiye, Çin ve İran’dan sonra dünyanın üçüncü en büyük ihracatçısı durumunda.

YAZARIN DİĞER YAZILARI