Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Evinizin tadını çıkarma günleri geldi
Evinizin tadını çıkarma günleri geldi
19 Eylül 2016 Pazartesi, 10:34

 

Bayram bitti. Ötelenen yaz bitti. Tatil bitti. İşe, kışa ama en önemlisi eve dönüş vakti geldi. Şimdi sıra evin tadını çıkarmakta. Evleri yeniden düzenleme, kışa hazırlama vakti. Sonbaharın hüzünle özdeşleşen renkleri yanında bu yıl dekorasyonda tüm renkler özgür bırakıldı. Ufak değişiklikler ile keyifli mekânlar elde etmek için renkler ve ne ifade ettiklerine bakalım, evde huzura erelim.

 

 

SONBAHARIN SARISI HÜZÜN OLMASIN

Sinir sistemini uyaran, neşeyi artıran tonları ile yazı çağrıştıran sarı, sonbahar geldiğinde kahverenginin tonajından süzülüp hüzne dönüşebilir. Lakin dekorasyonda romantizimden hoşlananlar için ideal tonlar verir. Sarı çok kullanıldığında algıda yorar, mekândan uzaklaştırır. Oysa nokta atışlı seçilmiş öğelerde kullanıldığında mevcut ifadeyi anında ısıtır. İster ufak bir yastık ister minimal bir koltuk, ifadeyi değiştirmenin hızlı yollarından biri.

 

 

RENK SEÇİMİYLE BAHARIN TAZELİĞİ HEP KALSIN

Büyümeyi, tazeliği, doğayı temsil eden yeşil, sakinleştirici etkisi ile depresyona birebir. Mutfaklar ev hanımlarının malzemeyi konuşturdukları yer. Bir yandan güveni telkin ederken, diğer yandan tazeliği ile mutfaklara yakıştığı nicedir keşfedilmişti. Tek başına tüm duvarlara fazla gelebilir. Lakin turuncu veya beyaz ile dozajında kombinlendiğinde çok iyi sonuçlar verir. Mutfaklar son zamanda prestijin başka adresi oldu. Bu bağlamda da prestij yerine sağlık odaklı trendlere dönülse iyi olmaz mı?

 

 

MOBİLYALAR DA YENİLENİP IŞILDASIN

Duvarlar dekorasyonu hızlı değiştirmenin en kısa yolu, lakin mobilyaları tazelemek için illa değiştirmek gerekmiyor. Yeni nesil boyalar ile hem renk değişimi hem de mevcut rengin yenilenmesi mümkün. Boya ve vernikler ne kadar kaliteli olursa olsun, boyanacak yüzeyler gerektiği ve önerildiği gibi hazırlanmamışsa, boya ve vernik doğru uygulanmamışsa istenilen sonuç elde edilemiyor. Bu nedenle yüzey hazırlama ve boya uygulamasında gösterilecek özen işin püf noktası.

 

 

YAZA VEDA ETMEK İSTEMEYENLERE

Mavi, rahatlık etkisi, yavaşlatması ve dinginliği ile daha çok yatak odalarında tercih edilen bir renk. Yemek odasında tercih edilmemesinin nedenlerinden biri de bu. Yazın rengi mavi. Lakin mavi beyaz ile kombinlendiğinde bu söylemler kuvvetlenir. Mavinin gri ve siyahla kırıldığı renk tonlarını dekorasyonda sıcak sarı, çimen yeşili gibi tonlarla kombinleyerek hem aynı dingin etkiyi elde etmek hem de donuk etkiden kurtulmak mümkün. Salonu salon yapan, aksesuvarlarda cesur olun ama hem cam, hem seramik, hem gümüş kısaca doku hassasiyetinizi koruyun. Zevkler ve renkler tartışılmasaydı bunca dükkân gezilmezdi sanki! Ufak değişikliklerin büyük motivasyonlara gebe olacağı bir kış beklesin hepimizi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI