Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Mülteci sorunu ve ‘yersizlik’ üzerine çalışmalar
Mülteci sorunu ve ‘yersizlik’ üzerine çalışmalar
22 Ağustos 2016 Pazartesi, 10:51

 

Ytong Yönetim Kurulu Başkanı F.Fethi Hinginar ile hem yeni yatırımlar hem de sosyal sorumluluk projelerini konuşmak üzere buluştuk. Sektörü domine eden ürünlerden biri olarak Ytong çok yakında “yalıtım” sektörüne iddialı bir imza atacak. Yıllardır akademik çalışmalarının takipçisi olduğumuz firmanın bu yıl imza attığı sosyal sorumluluk projelerinden en önemlisi ise “yersizlik” kavramı üzerine gerçekleştirdiği beyin fırtınası.

Başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada “yerden kaçış ya da yer arayış” hareketlerinin her zamankinden daha yoğun ve sürekli olarak yaşandığı günümüzde, bir yandan ekonomik kriz, öte yandan savaşlar başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyayı etkiliyor. Son 2 yılda sadece Suriye’den Türkiye’ye gelen mülteci sayısı 3 milyonun üzerinde. Gittikleri yerle kolay bir aidiyet ilişkisi kuramayan, başta barınma olmak üzere çok sayıda sorunla karşı karşıya kalan mülteciler için geliştirilen noktasal ve geçici barınma projelerinin çoğu, izole çözümlerin ötesine geçemiyor. Bu düşünceden hareketle Ytong Mimari Fikir Yarışması 2016 yılında “Yersizlik için Bir Yer” başlığı altında “göç”, “mültecilik” ve “aidiyet” konusunu gündeme getirdi. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Y. Mimar/Peyzaj Mimarı Dr. Deniz Aslan, NSMH kurucusu Mimar Nevzat Sayın, Nilüfer Kozikoğlu Mimarlık kurucusu Mimar Nilüfer Kozikoğlu ve Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak’tan oluşan jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, 116 proje arasından seçilen 5 proje, dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali gezisiyle ödüllendirildi. Tüm fikirlerin dijital platformda toplandığı, dijital ortamda online tartışıldığı ve ardından yeniden geliştirildiği bu süreçte amaç yarışmadan çok ortak akıl çerçevesinde “fikir” üretmek. Bu bağlamda film, fotoğraf dahil her türlü ifadeye açık çalışmanın amacı kültürel, sosyolojik, siyasal tamamlayıcıları ile “yer”, “barınma” sorununa yönelik fikir fırtınası. Ödül kazanan fikir projeleri www.ytongakademi. com adresinden görülebilir.

 

‘YALITIM SEKTÖRÜNDE BİZ DE VARIZ!’

Isıl iletkenlik değeri 0.05 W/mK olan Ytong Isı Yalıtım Plağı, mineral esaslı, masif ve yanmaz bir ısı yalıtım malzemesi. Kullanıldığı tüm alanlarda ısı köprüsü olmaksızın verimli bir çalışmayı mümkün kılarken, diğer ürünler detay kolaylığı sağlıyor. Bu yıl yalıtımda “Multipor” ile yeni bir dönem başlıyor. Şu ana kadar sadece Almanya’da olan teknoloji, Çatalca Ytong Fabrikası’nda üretime geçiyor. Dünyanın Breem sertifikalı ilk yeşil Ytong fabrikası, 25 milyon Euro yatırım ile robotik üretime uygun tasarlanmış. Fethi Hinginar, Multipor markası ile üretim kapasitesinin iki katına çıkarılacağını, 2016 yılı sonunda tamamlanacak yatırım ile ilk etapta 150 bin metrekare, alternatif yanmaz mantolama yalıtım yapılacağının atını çizerken, “Yalıtım sektöründe biz de varız” diyor. Ytong’un 0.09 ile standart gazbeton bloklara göre yüzde 30 daha fazla enerji tasarrufu sağlandığına dikkat çeken Hinginar, yeni ürünün bu bağlamda duvar ısı yalıtım performansı ile uyumlu yalıtım çözümleri sunacağını vurguluyor.

 

MALZEME ÖZELLİKLERİ

Ytong, literatürde “gazbeton” olarak bilinir. Bünyesindeki milyonlarca gözenek nedeniyle birçok binada ilave ısı yalıtım malzemesi kullanmaya gerek kalmadan yalıtım sağlayan bir yapı malzemesidir. Yeryüzünün en değerli varlığı olan topraktan değil, kuvarsit veya kum ile çimento, kireç ve suyun karışımından elde edilmektedir. Yüksek ısı yalıtımı sağlaması, yapıyı hafifletmesi, statik ve sağlamlık kriterleri, A1 sınıfı yanmazlığı, yüksek ses yalıtım direnci, kolay işlenmesi, düzgün yüzey vermesi, çevre etiketine sahip olması gibi özellikleri ile konutlarda çok tercih edilen ürünlerden biri.

 

 

RAKAMLARLA YTONG

- Dünyada 100, Türkiye’de 53 yaşında
- Dünya’da 23 ülkede 52 fabrika, yılda 10 milyon metreküp üretim
- Türkiye’de 6 fabrika, yılda 2 milyon metreküp üretim (150-200 bin konut)
- Türkiye’de 53 yılda toplam 23 milyon metreküp üretim, ısıl korunum ile 10 milyar dolar tasarruf
- Toplam 1 milyon 650 bin konutta kullanım
- Yılda 3 binden fazla öğrenci ile iletişim
- Yılda bin 200 usta eğitimi

YAZARIN DİĞER YAZILARI