Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > ADI ÜSTÜNDE SATIŞ MEKÂNI!
ADI ÜSTÜNDE SATIŞ MEKÂNI!
11 Temmuz 2016 Pazartesi, 10:54

 

Konut almaya gidenleri etkileyen ilk yer yeni nesil projelerin satış ofisleri. Satışa önemli etkisi olan bu mekânlara yapılan yatırımlar da sonradan yıkmaya kıyılamayacak boyuta gel

 

Gayrimenkul sektörünün ülke ekonomisinin lokomotiflerinden biri olduğunu biliyoruz. Satışların artması, azalması neredeyse ekonomiyi ilgilendiren ana konularımızdan biri oldu. Satışları destekleyen en önemli etken ise “satış ofisi”. Bu ofisler artık ofis olmaktan çıktı; başlı başına birer proje olarak ele alınıyorlar. Çok katlı inşa edilip en üst kattaki manzarayı anlatanından, kat bazında yapılıp residence koridoru ve kapı girişini verene kadar elden gelenin en iyisi, en detaylısı örnek dairelerle sunuluyor. Son kullanıcı, gördüğünü talep ederken, firma da sergilediğiyle sattığı arasında etik bir dil tutturmak sorumluluğunu alıyor. Çünkü müşteri duvardaki kâğıda bakarken, satışa dahil olup olmadığını henüz bilmiyor. Satış ofislerine yapılan yatırımlar daha sonra yıkmaya kıyamayacağınız boyutlara kadar geldi. Müşteriyi ilk büyüleyen mekânlar olarak yeni nesil gayrimenkul projelerinin satış ofislerinde son dönemlerde ne tür yenilikler var, yeni trendler ve yaklaşımlar neler diye sorduk. İşte cevaplar:

 

 

SONER AKPINAR / GENEL MD. YRD.
Tahincioğlu Gayrimenkul

 

‘Fonksiyonu gösterme ve farklılık önemli

Satış ofisi tasarımında fonksiyon ve farklılaşma dengesini göz önünde bulunduruyoruz. Ofislerimizin dikkat çekici olmalarının yanı sıra müşterilerimizin de kendilerini rahat hissedebileceği mekânlar oluşturmaya dikkat ediyoruz. Kimi zaman ilgili projelerimizde kullandığımız öğe/öğelerden ilham alabiliyoruz. Bazen de bağımsız tasarımlarla ilerleyebiliyoruz.

 

 

AYBARS KIZILSENCER / CEO -
Resicon Gayrimenkul

 

‘Dokunmatik ekranlarla sanal ortam yaratılıyor’

Satış ofisi ve örnek dairelerin birlikte kurgulanmasının gerekliliğine inanıyoruz. Müşteriyi kendi evinde gibi rahat hissettirmeye çalışıyoruz. Son dönemde satış ofisleri ve örnek dairelerle ilgili en belirgin gelişme, sanal ortamda hazırlanan görselleme teknikleri. Dokunmatik ekran, interaktif maket, 3 boyutlu sanal görselleme araçları önemli birer öğe halinde.

 

 

MİMAR YELİN EVCEN / İÇ MİMAR
GÖNÜL ARDAL - Gönye Proje Tasarım

 

‘Masa-sandalye değil, loca var’

5-6 yıl önce satış ofisleri dizi dizi masalardan oluşan, soğuk ve ruhsuz mekânlardı. Rekabetin artması, müşterinin beklentisi ve farklılık arayışlarıyla iç mimari tasarımı önem kazandı. Son yıllardaki satış ofisleri yaşayan ve şık mekânlar. Birçok yeni projede ofis masası ve sandalyeleri yerine küçük localarda rahat koltuklar satış mekânı olabiliyor.

 

 

MİMAR GÖKHAN AKTAN
ALTUĞ - Tago Mimarlık

 

‘İnteraktif olup projeyle ilişki kurduruyor’

Son dönemlerde gerçekleştirdiğimiz satış ofislerinde satış kurgusu biraz daha serbest harekete imkân sağlayan, daha inovatif ofis çözümlerine yol veren bir yöne evriliyor. Klasik masa başı görüşmeleri yerine rahat, türlü ölçekteki maketlerle, artık günümüz teknolojisinin izin verdiği interaktif ve projeyle ilişki kurduran satış senaryoları tüketiciye daha cazip gelmekte.

YAZARIN DİĞER YAZILARI