Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Hem deniz hem göl manzarası diyenlere
Hem deniz hem göl manzarası diyenlere
27 Haziran 2016 Pazartesi, 10:08

 

Blue Lake Küçükçekmece, Metal Yapı Konut’un İstanbul Küçükçekmece’de hayata geçirdiği göl ve deniz manzarasına hâkim konumu ile dikkat çeken projelerinden biri. Dalga formundaki kütlesi, her dairenin ön cepheli olması, teras ve balkon metrekareleri ile dikkat çeken proje manzara odaklı konsepti ile dikkat çekiyor.

Gayrimenkul sektöründe yaklaşık 1 milyon 343 bin metrekare inşaat alanı ile 17 projeyi tamamlayan, 9 yüz 17 bin metrekare inşaat alanı ile 7 projeyi halen sürdüren, 7 yüz 70 bin metrekare için yeni proje hazırlığında bulunan Metal Yapı Konut’un sürdürmekte olduğu projelerden biri Blue Lake Küçükçekmece, 788 konut ile kabası tamamlandıktan sonra satışa başlamış projelerinden biri. Blue Lake projesini 250 milyon dolarlık yatırımla hayata geçiren firmanın önümüzdeki 5 yıl içerisinde planladığı projeler ve arsa stoku ile hedefi ise; 2 milyar bin dolar ciroya ulaşmak.

Proje 38 bin metrekare üzerinde 19 bin metrekareye yerleşen zemin üstü 14 katlı 10 bloktan oluşuyor. Bloklar “S” formunda iki avlu oluşturacak şekilde salon ve mutfakları göl ve deniz manzarasına dönük, dalga formunda cephe kütleleri ile tasarlanmış. Proje, 60 ile 63 metrekare arasında değişen 0+1, 82 ile 126 metrekare arasında değişen 1+1, 134 ile 268 metrekare arasında değişen 2+1, 173 ile 224 metrekare arasında değişen 3+1 dairelerden ve özel tasarım 1+1, 3+1, 4+1 dubleks dairelerden toplam 788 konut ve toplam 10 bin metrekare 22 ticari birim içeriyor. Tüm dairelerin manzara yönünde 24 ile 40 metrekare arasında değişen elektrik tesisatı çekilmiş üstü kapalı kısaca bir oda gibi hizmet verecek balkon teras mekânları ile dış yaşam desteklenmiş. 0+1 ve 1+1 daireler birleşebilme özelliği ile daha geniş modüllere olanak da sağlıyor.

 

 

Bloklar en üst katta bağlanmış

Gök terasta havuzlar ve sosyal alanlar

Bloklar en üst kotta çelik köprüler ile birbirine bağlanmış. Bu bağlantılar ile tüm çatı teraslar 15. katta 1 kilometre 300 metre uzunluğunda bir yürüyüş yolu oluşturuyor. Bu yol üzerinde dinlenme locaları, kafeler ve yüzme havuzlarına (infinity havuzlar) yer verilmiş. Gök teras 65 metre yüksekte panoramik manzarası yanında sessiz, mahrem ve hem projeden hem kentten tamamen izole bir sosyal alan oluşturma çabası ile işlenmiş. Zemin kotta ise “S” formundaki yerleşimde orta avlulardan biri basketbol, tenis gibi daha hareketli aktivitelere ayrılmışken, diğer avlu kısmen sessiz oturma dinlenme alanları ile işlenmiş. Proje aynı zamanda Küçükçekmece sahilinde 10 kilometre uzunluğunda yürüyüş parkuru ile sınır komşusu. Kapalı sosyal alanlar ise yüzme havuzu, SPA, fitness vb hizmetler ile yaklaşık bin 500 metrekare.

 

 

ÖNERİ

 

Tüm camlardan manzara

Çok sayıda konutun yer aldığı projelerde tüm dairelere eşit şans tanımak, 788 konutun hepsinde balkondan ve mutfaktan deniz görmek, blokların tek yönde yüklenmesi, diğer yönde genel ve acil durum merdivenleri ve asansörlere yer verilmesi anlamına geliyor. Sürekliliği devam eden balkon teraslar ile proje tamamen deniz göl cepheli bir konsepte dönerken, orta avlulardaki spor aktivitelerinin gürültüsünden de korunuyor.

 

 

NEDİR?

 

Terasta hareketli yük: Havuz

Teras havuz çözümleri teknik olarak iyi etüt edilmesi gereken bir karar. Hareketli yük, ekstra ağırlık yanı sıra su yalıtımı zemin kota göre çok daha teknik. Bu bağlamda projede gök teras ile son konut katı arasında bir teknik kat bırakılarak, yalıtım, ses, yük problemleri için özel önlemler geliştirilmiş.

 

 

DECOYORUM

 

Cephede doğal ahşabın cazibesi

Chapman Taylor’ın danışmanlığında, ECF Mimarlık tarafından çizilen Blue Lake’in iç mimari tasarımını ise Evrenol Mimarlık üstlenmiş. İç mekân yüksekliklerinin net 2 metre 90 santim olduğu projede, mutfaklarda 3’lü ankastre, giriş vestiyer dolabı, asma tavanlar ve gömülü aydınlatma armatürleri, satışa dahil iç mekân ürünleri. Dış cephede doğal ahşap ve prekast cephe elemanları ile kaplama yapılıyor. Alüminyum doğramalar kat yüksekliğinde balkon teraslara sürme kapı ile açılmış. Doğalgaz petekli ısıtma ve VRV sistem ile ısıtma soğutma sağlanmış. Yangın, su ve enerji denetimi otomasyona bağlı sağlanıyor. Zemin altı 2 katlı kapalı otoparklarda küçüklere 1 büyük dairelere 2 otopark ve her daireye depo alanı veriliyor. Projenin peyzaj alanları için 7 farklı konsept çalışılmış, şu anda Bursa, Yalova, Toscana bölgesinde yetişen bitkiler ile tasarım tamamlanmış. Gelecek yıl yaşamın başlayacağı projede satışlar 198 bin dolardan başlayıp, 1 milyon 300 bin dolara kadar çıkıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI