Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Kentsel ‘duruşum’ bu kez Piyalepaşa’da!
Kentsel ‘duruşum’ bu kez Piyalepaşa’da!
09 Mayıs 2016 Pazartesi, 10:23

 

İstanbul’un kentsel dönüşüm yolculuğu içinde Piyalepaşa’nın önemi tartışılmaz. Ancak, geçtiğimiz cuma yapılan temel atma anına kadar geçen süre 15 yıl. Dönüşüm değil duruşum yaşıyoruz! Türkiye’nin tek bir firma özelinde dönüşüme girdiği en büyük kentsel dönüşüm alanı olarak gösterilen Piyalepaşa’da, elini taşın altına koyan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, “İlk günden bugüne kadar geçen süre içinde ansiklopedi yazacak anımız” oldu diyor. Çok uzun ve zorlu süreçte, temel atma töreni yolun sonunda ışığın göz kırpması anlamına geliyor. Lakin özel sektörde gönüllü bir yatırımcıyı bu kadar yoran süreçler kentsel dönüşümün önünde çok büyük engel. Mevzuatta değişiklik yapılması için bir çalışma grubunun oluşturulması için bakanlık yeşil yakıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan süreçteki katkılarını anlatmaya çalışsa da özel sektöre cazip gelecek koşullar sağlanmalı ki dönüşüm gerçekleşebilsin!

 

20 SANTİMETREKARE İÇİN 24 KİŞİ!

Arsa sahibi ve üzerinde ruhsatlı evi olan mülkiyet, arsa sahibi ve üzerinde ruhsatsız ev olan mülkiyet, arsa sahibi ile üzerindeki mülkiyetin farklı olduğu durumlar, evini kamu, vakıf vs alana konduranlar, anıtlar kuruluna ait noktalarda bulunan yapılaşma vb. onlarca versiyonda mülkiyet sorunu ile karşılaşılmış. Piyalepaşa özelinde söylesek de diğer dönüşüm alanlarında da durum aynı. İkinci, üçüncü nesle aktarılmış mülkiyetler ile Piyalepaşa’da 1 metrekare hak sahibi olan 150’den fazla şahıs var. 20 santimetrekare için 24 kişinin başvurduğunu belirtiyor yetkililer. Burada iki tarafın da mağdur olması söz konusu. Hak sahiplerinin hak ettiklerini, yüklenicinin de yaptığının karşılığını alabilmesi için iki tarafın da özde dürüstlüğüne çok ihtiyaç var. Yoksa İşi yokuşa sürmek çok kolay!

 

 

ÖNERİ

 

Altyapı üstyapıdan önemli

Kentsel dönüşümün en önemli amaçlarından biri altyapıyı tüm yönleri ile iyileştirmek. Tüm dönüşüm süreçlerinde altyapıya yapılan yatırım, üstyapıdan daha zor. Piyalepaşa’da 230 bin metrekare kiralanabilir alana karşılık 220 bin metrekare zemin altı yapılaşma var. Tüm altyapıyı yenilerken, sağlam zemin, yeterli otopark ve teknik alanlar ile görünmeyen maliyetler yükseliyor.

 

 

NEDİR?

 

Projede 353 birimin satışı tamamlandı

İki Design tarafından planlanan ve mimari projesi oluşturulan projede 950 konut bulunuyor. Bu konutlar içinde ruhsat sorunu tamamen bitmiş olan 353 birimin satışı yapılmış durumda. 300 yataklı otel ve 4 blokta 33 bin metrekare ofis alanı kiralama prensibinde tutuluyor.

 

 

PROJE YORUM

 

MEYDANLAR HER SAATİ CANLI KILACAK

Piyalepaşa İstanbul konut, rezidans, ofis, otel ve Alışveriş Sokağı’ndan oluşuyor. Projede 55 m2’den 207 m2’ye, stüdyodan 4+1’e kadar değişen farklı büyüklük ve tipte 760 daire ve 190 rezidans yer alıyor. Sosyal tesis alanı 3 bin 500 metrekare. Çocuklar için de ekstra oyun alanları barındıran proje de, yüzde 48 yeşil alan bırakılmış. Günün her saati şehri canlı kılacak alışveriş sokakları, meydanlar tasarlanmış. Konutların satış fiyatı 837 bin 800 TL, rezidansların fiyatı ise 706 bin 200 TL’den başlıyor. Yaşam başlaması için hedef 2018 yılı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI