Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Evini tasarla, inşa et sök, kutula, taşı!
Evini tasarla, inşa et sök, kutula, taşı!
02 Mayıs 2016 Pazartesi, 09:50

 

“Tasarla, monte et, sök, arabanın arkasında istediğin yere taşıyıp yeniden monte et” şeklinde konut üretimi başladı. Hatta, misafir mi geliyor, al bir kutu malzeme, bir duvar monte edip özel oda yap. Sonra sök, kutula, kaldır. Kısacası artık bir evi yaratan tüm bileşenler bir kutunun içinde. Yap-boz kılavuzu da dahil.

Betonarmenin keşfi ile “yapı” kavramı zihinlere güvenilir, sağlam evin karşılığı olarak “tek tip” bilgiyi kazıdı. Lakin dünya bu bilgi yanına başka bilgiler ekleyerek yeni yaşam alanları oluşturuyor. Artık betonun avantajı yanında dezavantajları konuşulurken alternatif olarak “yap-boz evler” dünya gündemine çoktan oturdu.

İçinde yaşadığımız evren “limit aşımı” dediğimiz dönemde. Karbon salınımı, karbon ayak izi, kimyasal salınımlar, yaparken ve yıkarken ormandan suya kadar doğanın her noktasına verdiğimiz zarar ile geldiğimiz yer ortada. Ütopik bir hayal... Bir günlüğüne “beton dökmeyi durdursak” neler olur, hiç düşündünüz mü? ABD’de pek çok eyalet, Kanada bunu çoktan başardı da. Bizde de olsa nasıl olur? Pek mümkün değil; değil mi? Kıta Amerika’sı ahşap ev diyor. Diğer yapı türleri ikinci, üçüncü plana çoktan düştü. Avrupa ise hammaddenin merkezi olma iddiasında. Almanya endüstriyel orman potansiyelini elinde tutuyor. Fransa ve İskandinav ülkeleri hammaddeyi işleyen makine ve ekipmanda dünya liderliğine oynuyor. Öte yandan “saman ev”, “toprak dolu çuval ev”, “saz ev” gibi alternatif taşıyıcı sistemlerle “teknolojik olandan ne kadar uzak, o kadar iyi” trendi ile doğala yöneliş var. Bu trendlerin içinde en yaygın olanlardan biri de “kendi evini kendin inşa et” modeli. Kutu kutu marketten aldığınız bileşenlerle tasarımından montajına sökümünden taşınmasına evinizi kendi olanaklarınız ile yapabilmeniz mümkün.

 

KATLANABİLİR AHŞAP TUĞLA

Türk Patent Enstitüsü onaylı 3 Türk buluşundan biri olarak, geçtiğimiz ay düzenlenen Uluslararası Cenevre Buluşlar Fuarı’na katılan “katlanabilir ahşap tuğla” 3 ödülle döndü. Adem Arıbaş ve Gürçağ Özler’in geliştirdiği katlanabilir ahşap tuğla dünyada molozu olmayan, negatif karbon salınımlı ve yüzde 100 geri dönüşümlü tek yapı malzemesi olma özelliği ile altın madalyanın yanı sıra Bükreş Politeknik Üniversitesi Özel Ödülü’ne ve “milyonlarca insanın yaşamını iyileştirecek olması bağlamında” İnovasyon Delegasyon Özel Ödülü’ne layık görülmüş. Belirli boyutlarda katlanıp kutulanabilir ahşap tuğlaların birbirine geçerek örülmesi sonucunda elde edilen strüktürel ürün tekrar tekrar kullanılabiliyor. Bunun için usta da gerekmiyor. Tasarım evin sahibine bırakılıyor. 10 günde montajı biten 2+1 60 metrekare, ısı, yangın, ses yalıtımı, deprem, rüzgâr gibi testleri ve bitirme malzemeleri ile çalışılmış müstakil yap-boz bir evin maliyeti 25 ila 50 bin dolar arasında değişiyor.

 

 

DECOYORUM

 

GEÇİCİ MEKÂN VE FİLM SETLERİ DE YAPILIYOR

 

Doğal ürün olması nedeni ile yaşayan, neredeyse ölmeyen, katlandığında yüzde 77 küçülerek nakliye, depolama ve bir yerden bir yere aktarmada kolaylıklar sağlayan sistem, sadece yapı sektöründe kalıcı konutlarda değil aynı zamanda hareketli mobilyada ve fuar, stant, film seti gibi geçici mekânsal ihtiyaçlar için de tercih ediliyor. Özellikle yatak üniteleri en çok talep gören ürünler arasında.

YAZARIN DİĞER YAZILARI