Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > MIPIM’de Londra tam not aldı, ya biz
MIPIM’de Londra tam not aldı, ya biz
21 Mart 2016 Pazartesi, 10:08

 

Gayrimenkul sektörünün profesyonellerini toplayan ve her yıl çeperini biraz daha genişleten MIPIM, 27 yıldır devam ediyor. Bu yıl geçtiğimiz yıldan stant sahibi olan 220 katılımcıya 99 yeni firma eklenmiş durumda. Fransa 89, İngiltere 56, Türkiye 23 stant bağımsız katılım ile başa koştu. Dolayısıyla İstanbul Gayrimenkul Tanıtım Çadırı bu yıl MIPIM 2016’nın en prestijli noktasında Londra ve Paris çadırlarının arasında en fazla katılım yapan ülkeler olarak yan yana yer aldı. Türkiye tanıtımlarında “Kentleşmenin Yıldızı İstanbul” teması ile İstanbul başrolde idi. Üçüncü havalimanı, üçüncü köprü, Avrasya Tüneli ve Körfez Geçiş Köprüsü gibi mega projeler ile kentin geleceğine yapılan yatırımlara dikkat çekilirken, Finans Merkezi ve Dünya Ticaret Merkezi projeleri ile politik mesajlar desteklendi.
Avrupa’nın dört büyük mega şehrinden biri olan ve artan tüketim, güçlü demografik özellikler, finans ve ticari alandaki genişleme ile metropol büyümesine devam eden İstanbul, Londra, Paris ve Moskova ile birlikte devler liginin oyuncusu olduğunu kanıtlamış durumda. Araştırmalar İstanbul’u dünyanın en önemli 20 ticaret merkezinden biri olarak göstermekte. Hukuki ve teknik problemleri nedeni ile yapı stoğunun yenilenmesi ise hem avantaj hem de dezavantajları beraberinde getirmekte. Elli yılda bir kentleşme süreci yaşayan başka bir kent olmaması dünya devlerinin dikkatini çoktan çekmiş durumda. Londra ve Paris için en fazla konut hacmine sahip projelerin 50-60 konut ile sınırlı olduğu düşünülürse en ufak markalı projemizle bile ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğumuz açıkça anlaşılabilir. Moskova gibi ilk beşte yer alan ülkelerde ise yapı stoku eski ama yenilenme için teknik neden gerektirmeyecek kadar sağlam. Dinamikler anlamında İstanbul için depremsellik teknik açıdan, güvenlik politik açıdan sorgulanan iki önemli unsur.

 

PARİS EV SAHİBİ OLMA AVANTAJINI KULLANDI

Paris ev sahibi olmanın avantajı ile MIPIM’in tüm olanaklarını kullandı. Londra çadırı ise kamu ve özel sektörü ile tüm katılımcılarını tek bir alanda toplamanın tanıtımda yararını gördü diyebiliriz. Londra’nın konut ve kentten sorumlu başkan yardımcısı ve diğer tüm yöneticileri ile yaptığı panellerde merkez dışı yerleşkelerin gelişim planları tartışıldı. Doğru lokasyonda doğru formatta yükselmek gerektiğini savunanlar ile yükselmeye tamamen karşı gruplar karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Fiziksel değişimin sosyal değişime etkisi merkeze alındı. Kısaca hem görsel anlamda tanıtım hem de tartışma platformlarında Londra tam not aldı.

 

 

AKILDA KALANLAR

 

- İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin gerçekleştirdiği İstanbul’un önde gelen mimarlık ofislerinin yatırımcılarla bilgi alışverişi.
- Alper Derinboğaz tarafından tasarlanan, Antalya kentine yeşil ile iç içe yeni bir yaşam tarzı öneren sürdürülebilir nitelikteki master plan projesi.
- Geleceğin En İyi Projesi Kategorisi’nde Iglo Architects’in APS Ambalaj için tasarladığı IC Plants&Headguarters projesi.
- MIPIM Ödül Töreni sponsoru Türk Seramik Tanıtım Grubu’nun İstanbul’un Manchester, Bologna ve Lyon ile birlikte yer aldığı “Metropolitan Şehirler: Konutta Arz ve Talep Birbirini Karşılıyor mu” paneli.

 

 

2017’DE NE OLMALI

 

- Türkiye’den katılan tüm illerin, tüm yatırımcı ve üretici gruplar ile tüm mimari ofislerin aynı alanda mesaj vermesi, hem algı yönetimi hem de kamu ve özel sektör mesajının tek noktada vurgulanması adına daha vurucu olacaktır.
- Belediyeler daha iyi sunum yapmalı.
- Kamunun mesajı kentleşme politikaları üzerine kurgulanmalı, alt yapı ve ulaşım bağlamındaki yatırımlar ile birlikte sürdürülebilir çevre yaşam döngüsü anlatılmalı.
- Yerel yönetimlerin toplantı temaları iyi irdelenmeli ve belediyelerimiz kendi temaları ile profesyonelleri çekecek paneller düzenlemeli.
- MIPIM 2016 Ödüllerinden çıkarılan dersle tarihine saygı duyan, mutlaka yeşil bina sertifikasına sahip binalarımızı ve çevre değerlerimizi geliştirmek.
- MIPIM’de konut satmak hedefi yerine fizibilitesi her yönüyle çalışılmış doğru projeler ile altyapısı çözülmüş sürdürülebilir yaşam alanlarını desteklemek.
- Fuarın gezileri ile birlikte, MIPIM resmi programında görünen 100’ün üzerindeki toplantı, panel, etkinliğin hepsini takip etmek ve bu arada ikili görüşmeler yapabilmek oldukça zor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI