Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > MIPIM’de Türkiye rüzgârı esecek…
MIPIM’de Türkiye rüzgârı esecek…
14 Mart 2016 Pazartesi, 10:06

 

2 BİN 445 FİRMA, 4 BİN 800 YATIRIMCI BURADA

Türkiye, gayrimenkul profesyonellerini bir araya getiren ve dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarı olarak nitelenen MIPIM’e en büyük katılımını bu yıl gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Türkiye’nin adeta çıkarma yaptığı dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, 14-16 Mart tarihleri arasında Fransa’nın Cannes kentinde dünya devlerini ağırlayacak. Yaklaşık 17 bin 700 metrekare fuar alanında, bu yıl beklenen toplam profesyonel katılımcı sayısı 21 bin 400 olup 351 stant, 89 ülke, 2 bin 445 firma ve 4 bin 800 yatırımcı ile MIPIM bu yıl “KONUT” teması üzerine odaklanıyor.

Yılda 40 milyon metrekare inşaat ile İstanbul’un son dönem konut alanında dünyanın parlayan yıldızı olması, Türkiye’nin bu yıl fuara her zamankinden daha büyük bir kapasite ile katılımına en büyük neden. İstanbul'un gayrimenkul projeleri MIPIM Fuarı’nda İstanbul Ticaret Odası’nın hazırladığı İstanbul Gayrimenkul Tanıtım Çadırı’nda uluslararası yatırımcılara tanıtılacak. MIPIM 2016’ya geçtiğimiz yılın iki katı büyüklüğünde 685 metrekarelik bir pavyon ile katılan İTO, yatırımcılar, inşaat firmaları, mimarlar, danışmanlık firmaları gibi sektörün global temsilcilerini ağırlayacak, tanıtımlar yapacak. Yaşayan İstanbul Maketi ile mega projelerin yanı sıra ulaşım, altyapı, konut ve diğer alanlarda devam eden yatırımlar modellenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar’ın, İstanbul başta olmak üzere Antalya, Balıkesir, Bursa, Hatay, Kocaeli, Ordu gibi illerimizin temsilcilerinin, mimari bakış açısı ile mega projeleri yorumlayan mimarlarımızın katılımı ile Türkiye’nin en üst düzeyde temsil edildiği fuarda ardı ardına yapılacak sunumlar, toplantılar, workshop’lar ile global anlamda bilgi paylaşımı sağlanacak ve İstanbul başta olmak üzere global anlamda sektördeki yerimizin altı bir kez daha çizilecek.

14-16 Mart tarihlerinde MIPIM’de görüşmek ve dönüşte izlenimleri paylaşmak üzere. Merak ettiğiniz sorularınız için maillerinizi bekliyorum.

 

 

Yapısal ahşabın dünyada engellenemez yükselişi

Ahşap, doğal bir ürün olarak yapısal alanda yeteri kadar değerlendirilemiyor. Çünkü işlenme ve kullanımdaki bilgi birikimi maalesef bu topraklardan çok ötelerde gelişiyor. Son yıllarda özellikle Ulusal Ahşap Birliği’nin modern bilimin ahşaba verdiği önemi gözeterek kendi coğrafyamız ve kültürümüzden aldığı ilhamla yaptığı çalışmalar, ekonomik ve ekolojik bağlamda standartlar adına oldukça önemli. Ulusal Ahşap Birliği Yönetim kurulu üyesi Mehmet Akif Asmaz, 2010 yılından beri kullanılan uluslararası kodların tıpkı betonarme yapılarda olduğu gibi taşıma, dayanım kapasitesine dair standartları getirdiğine dikkat çekiyor. Ahşap tabuları çoktan yıktı. Dünyanın en büyük tarihi üç ahşap yapısından bir tanesinin, 100 metre boyu ve 8 katlı bir binaya eşdeğer yüksekliğiyle tam 100 yıldır ayakta olan Büyükada’daki Rum Yetimhanesi olduğunu, 13’üncü ve 14’üncü yüzyıllarda yapılan, Kastamonu, Mahmutbey, Beyşehir, Eşrefoğlu ve Afyon Ulu camilerinin, özel bir bakım yapılmaksızın 600- 700 yıldır ayakta kaldığını hatırlayalım.

 

HIZLI ÜRETİM
Ahşap yapılar, beton yapılara göre yüzde 70 hızlı inşa ediliyor. 30 ila 60 günde monte edilebiliyor. Yapısal ahşap ile inşa edilip ileri kaba dediğimiz seviyede teslim edilen ve ömrü 80 ile 150 yıla kadar çıkan konutun metrekare maliyeti 350 ila 500 Euro arasında değişiyor. Yangın karşısında yapısal özelli nedeni ile çeliğe göre daha avantajlı ve deprem karşısında esnekliği ile güvenli.

 

 

DOĞA DOSTU MÜHENDİSLİK

 

2006 yılından itibaren ahşap yapılar yapmaya başlayan ve 2008 yılında tamamen ahşap karkas yapılar konusunda uzmanlaşan ASMAZ Ahşap, Yalova’da 4 bin metrekarelik kapalı alanda, doğu dostu ahşap mühendisliği yapıyor. Avrupalı mühendislik ofisleri ile işbirliği yapan grup, her boyut ve ölçekte konut tasarımı ve yüksek teknoloji üretimi gerçekleştirebiliyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI