Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Müstakil evde nem ve yalıtım sorun olmamalı
Müstakil evde nem ve yalıtım sorun olmamalı
18 Ocak 2016 Pazartesi, 10:32

 

 

Adı İster dubleks ister villa ister müstakil ev olsun, üst üste yığılı katlar arasından çıkıp ayağını toprağa basmak pek çoklarının hayalini süslemekte. Ödenecek bedelleri hak edecek bir villa girişi ile ilk farkı atmalı. Bahçe giriş kapısından başlamak üzere araç ve yaya girişinin tasarımı, kapıyı açtığınızda ise evin 3. boyutta perspektifinin algılanabilmesi oldukça önemli. Kapı kenarında ayakkabı dolabından ibaret olmayan bir hol istiyor göz.
Öte yandan depo alanları, müştemilat, havuz-depo duş ilişkisi, mutfak-salon dış alanlar ilişkisi, yaşamın sürekli akacağı noktalar ile odaların mahremiyeti net çözülmüş olmalı. Bahçe malzemeleri veya bisikletin yeri, mutfağa dışarıdan gelecek malzemelerin girişi gibi ince detaylar düşünülmüş olmalı. Tabiwi tüm binalarımızda olduğu gibi su, ısı, nem yalıtımları evladiyelik çözülmüş olmalı.
Mümkünse dış cephesi uzun ömürlü, doğramaları ısıtma soğutma maliyetlerinin fazla olacağı öngörüsü ile özel kesitlerde tasarlanmış olmalı. Yalçınlar Grup’un Göl Mahal deneyiminden sonra Batı Mahal’de başlattığı proje işte bu özelliklerin pek çoğuna sahip.

 

GÖL VADİSİ DEĞİL VİLLA VADİSİ

Büyükçekmece Göl Vadisi olarak tanımlanan bölge villa vadisi olmuş durumda. Sakin, birbiri ile yarışmayan Pelican Hill bölgesi içinde yaklaşık 400 dönümlük bir alanda 150 villa 3 etap halinde inşa ediliyor. İlk etap bu yıl içinde ekim ayında teslim edilecek. Göl manzaralı villalar, 1.700 ila 3.500 metrekare arasında değişen geniş bahçeli, 464, 507 ve 586 metrekare aralığında brüt, 351, 377 ve 454 metrekare net büyüklüğe sahip üç villa modelinden oluşuyor ve fonksiyonel rahatlığı, ferahlığı ve hacimsel büyüklüğüyle dikkat çekiyor.

 

 

ÖNERİ

 

Isıtma ve soğutma giderleri

Müstakil evlerin en önemli sorunlarından biri ısıtma ve soğutma yükünün fazlalığı. Isınan havanın üst kata yükselmesi, kışın alt katlarının ısıtılması, yazın da üst katın soğutulması açısından sorun. Alt üst sağ sol komşu duvarları ile ısıtılan, soğutulan komşular olmadığı için dış koşullara doğrudan açık müstakil villalar. Dolayısı ile ısıtma ve soğutma giderlerini düşürmenin en önemli unsurlarından biri duvarın ve ısı yalıtımının uygun detaylandırılması.

 

 

NEDİR?

 

Ekstra sosyal alanlar

Batı Mahal’in yer aldığı 400 dönümlük özel alan Pelican Hill Mahallesi’nin yanıbaşında ve 8.000 metrekarelik renkli bir sosyal yaşam içinde Türk hamamı, sauna, masaj odaları, fitness merkezi, kafe, restoran, açık ve kapalı yüzme havuzları ile günlük yaşamın ihtiyaçlarına yönelik ticari alanlar bulunuyor.

 

 

DECO YORUM

 

Zemin kaplamalarında zenginlik

Müstakil evlerde zemin kaplamalarında tek tip ve sürekliliği olan malzemeler zarif ve zengin bir dokunuş sağlıyor. Özellikle geniş ebatlarda mermer, granit gibi doğal kaplamalar aynı zamanda kolay temizlenen yüzeyler oluşturuyor.

Tüm villa tiplerinde ada mutfak, derin ve geniş dolaplar, kiler odası ile ayrı bağlanarak tasarlanmış. Tüm mutfaklar, genel salonlardan ayrı bir oturma odası ile birlikte. Ev hanımlarını cezbeden mekânların başında da bu alan yer alıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI