Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Evde % 30’un üzerinde enerji tasarrufu mümkün
Evde % 30’un üzerinde enerji tasarrufu mümkün
23 Kasım 2015 Pazartesi, 11:14

 

İç ortam konfor koşullarının sağlanması için harcanan bütçeler yazın serinletme kışın ısıtma yüküne bağlı olarak hem cebimizde hem de ülke ekonomisinde büyük kayıplara neden oluyor. Enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için verimliliğin artırılmasını amaçlayan 2007 tarihli Enerji Verimliliği Kanunu ve bağlı yönetmelikler doğrultusunda binalar için enerji kimlik belgesi zorunluluğu ve konutlarda pay ölçer kullanımı için uygulamalar getirilmişti.

 

SU VE ISI KORUNUMU KAÇINILMAZ

Enerji kimlik belgesinde binanın enerji ihtiyacı, yalıtım özellikleri, ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ve binanın enerji tüketim sınıflandırması ile ilgili bilgiler istenmekte olup, toplam enerji tüketimin yüzde 30-40’ını harcadığımız binalarımız için bir kalori ısı ve bir damla suyun bile önemi açık. Enerji ihtiyacının büyük bölümünü yurtdışından sağlayan ülkemiz için enerji etkin uygulamaların elektrik, mekanik, inşaat tüm süreçlerde yaygınlaşması kaçınılmaz. Bunların başında da iç ortam konfor koşullarını sağlayan tüm bileşenlerin ısı ve su kazanımı açısından tasarruflu ürünler olarak seçilmesi geliyor. IMI Hydronic Engineering, iç ortam iklimlendirmesi kontrolüne yönelik yeşil çözümlerde endüstri liderlerinden biri. Balans ve kontrol vanaları, termostatik radyatörkontrol vanaları gibi ürünleri bulunuyor. Binalara yapılan ısı yalıtımı ile korunum yüzde 50 oranında sağlanırken, konut içi peteklerde kullanılacak termostatik radyatör vanaları ve sistemde kullanılacak diğer tasarruflu vanalar ile artırılabiliyor. IMI Hydronic Engineering Genel Müdürü Volkan Gerdan “Termostatik vana ile evlerdeki kayıpların önlenebildiğine, termostatik vana beraberinde balans vanası kullanımı halinde enerji tasarrufunun yüzde 30’u aşabildiğine” dikkat çekiyor.

 

 

NEDİR?

 

Yeni nesil hassas ürünler

 

Yeni nesil termostatik vanalara örnek olarak gösterilen Eclipse, aşırı debiyi engelleyen entegre dinamik balans vanası sayesinde sistemde yük değişiklikleri olsa bile ayarlanan debiyi aşmıyor.

 

 

DECO YORUM

 

BU İŞİN STANDARDI NEDİR?

İskelet sistemimizin binalardaki karşılığı taşıyıcı kolan ve kirişler. Elektrik ve mekanik sistemler insan vücudunun damarları gibi gerekli olanı gerektiği miktarda ilgili adrese götürmeye çalışıyor. Bu yapı içinde su veya elektrik fazlası verim ya da konforu düşürebilir. Kışa girerken evdeki kalorifer ve peteklerdeki havanın sorun olması veya ses çıkarması olağan değil. Sıhhi tesisatın ömrü 20-25 yıl arasındayken vaktinden önce arızalanması veya işlevini tam yapamaması düşündürücü değil mi? Ürün seçimlerinde standartları sorgulamamız önemli.

YAZARIN DİĞER YAZILARI