Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Alternatif gayrimenkul yatırımları aranıyor
Alternatif gayrimenkul yatırımları aranıyor
09 Kasım 2015 Pazartesi, 11:09

 

Gayrimenkul sektöründe yatırımın geri dönüş süresi, diğer yatırım araçları içindeki geri dönüş süreleri ile değerlendiriliyor. Son dönemde orta gelir grubunun yatırım yapabileceği 0+1 ve 1+1 gibi en küçük dairelerin kredi ve banka masrafları ile geri dönüşüne bakıldığında, proje tesliminde elde edilecek kârın banka faizine gittiğini görüyoruz.

 

Proje teslimi sonrası küçük dairelerin kiracı sorunu ise cabası. Lokasyona bağlı olarak doğru çözülmüş projelerde kiralanma sorunu kısmen azalsa da “kiralama” süreci her daim profesyonel çözüm üretilemeyen alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Erkanlı Grup, Amerikalı Asset Campus Housing ile yaptığı işbirliği ile Öğrenci Evi projesini hayata geçirirken hedefi tam da bu noktada profesyonel bir çözüm üretmek. Alternatif bir gayrimenkul modeli olarak, öğrenci sağlıklı ve kaliteli konuta, yatırımcı, kira geliri güvence altına alınmış konuta sahip olabiliyor.

 

TAM DONANIMLI ÖĞRENCİ EVLERİ

 

Bekâra ve öğrenciye ev vermeme trendi geçmişte kalmış gibi görünse de gerçekler pek de öyle değil. Sağlıksız koşullarda hiç kimsenin tutmayacağı dairelere mecbur edilen öğrenciler için yurtlar başka bir sorun kapısı. Çünkü yurtlar ne oda sayısı ne de verilen hizmet bağlamında ihtiyaçları tam karşılamıyor.

 

Bu noktadan hareketle ilk modeli Sakarya Üniversitesi merkez kampus bölgesinde “Univa Student Residence” öğrenci evleri projesi üniversitelerden ve illerden de talep görmeye başlamış bile. İki yıl sonra tamamlandığında 2048 öğrenciye ev sahipliği yapacak yatırım 512 bağımsız birim ve 1024 odadan oluşuyor. Birimlerin 35 ila 70 metrekare arasında değiştiği, balkonlu ve balkonsuz modellerin bulunduğu öğrenci evleri bağımsız birimler halinde tapuyla satılacak. Öğrenci evlerini satın alan yatırımcı, 15 yıl boyunca evlerin işletmesini teslim ederek her ay düzenli kira alacak.

 

NEDİR

ÖĞRENCİ AİDATI DÜŞÜNMÜYOR

Toplam bin 600 Türk Lirası kira geliri elde edilen evler için öğrenciden ayrıca aidat alınmıyor. Toplam gelirin yüzde 40’ı işletme firması tarafından giderler için kesilirken, yatırımcıya aylık 960 TL kalıyor.

 

ÖNERİ

NAKİT AKIŞI OLSUN DİYENLER

Yatırım amaçlı konutlar kredi ile alınmış ise beklenen prim banka faizi olarak eriyor. Kira geliri ise garanti olduğu koşulda nakit akışı anlamında yatırımcının istediği ama emekli bir süreç.

 

DECO YORUM

 

BALKONLU VE TERASLI ODALAR

Mimar Bünyamin Derman imzalı proje yatay yönde dört katlı bloklar olarak tasarlanmış. Odalar balkonlu, balkonsuz alternatifler ile sunulurken, köşe bloklarda kat teraslar ve çatı teraslar bırakılmış. Kapalı sosyal alanda havuz, kafeteryalar, günlük ihtiyaçlara yönelik market gibi ticari birimler bulunuyor.

AİLELER İÇİN MİSAFİR ODASI

Tüm dekorasyonu hareketli mobilyalı teslim edilen mutfak duvarında ocak, mini buzdolabı, proje split klima ile satışa ve kiraya sunuluyor. Genel çalışma alanları içinde ise örneğin Sakarya Üniversitesi tasarım öğrencileri için sanat odaları, konservatuvar öğrencileri için müzik odaları düşünülmüş. Çocuklarını görmek için gelen ailelere de kısa süreli konaklama odaları tasarlanmış.

YAZARIN DİĞER YAZILARI